تسکین درد با روغن شترمرغ

0
151

روغن شترمرغ منبعی غنی از چربی های مفید و ضروری است. این روغن را میتوانید به دو روش خوراکی و موضعی استفاده کنید. روغنی که از شتر مرغ بدست می آید بدلیل ترکیباتی که در آن وجود دارد، خواص فراوانی داشته و در تسکین بسیاری از دردها و بیماری ها نقش موثری دارد.

روغن شترمرغ

استاندارد استخراج چربی از شترمرغ ذبح شده، بین ۵ تا ۷ کیلوگرم است ولی در پرندگان فربه این مقدار به ۱۴ تا ۱۶ کیلوگرم هم می‌رسد.

تاریخ بومیان استرالیایی نشان‌دهنده‌ی مصرف روغن شترمرغ توسط آن‌ها در ده‌ها هزار سال قبل است. بومیان از روغن شترمرغ برای تسکین درد، کمک به درمان سریع‌تر زخم‌ها و نگهداری از پوست‌شان در مقابل آب و هوای سخت و آفتاب استفاده می‌کردند.

اگر چه تصور می‌شود روغن شترمرغ کشف جدیدی است ولی باید گفت که چنین نیست و روغن شترمرغ درمانی باستانی برای بسیاری از بیماری‌های جامعه‌ی مدرن امروزیست. اثربخشی و قدرت روغن شترمرغ در اجزای تشکیل‌دهنده‌ی این محصول است و آن چیزی جز اسیدهای چرب غیراشباع (ضروری) نیست.

چرا استفاده از روغن شترمرغ

برخی از مردم و متخصصین بر این باورند که روغن شترمرغ صرفا یک روغن است و جز چربی که به پوست می‌دهد؛ خاصیت دیگری ندارد. اما روغن شترمرغ که از چربی این پرنده به دست می‌آید روغن غنی از اسیدهای چرب ضروری است که بدن هر شخص به آن نیاز دارد. در دنیا روغن شترمرغ به دو صورت خوراکی و موضعی استفاده می‌شود که در حال حاضر در ایران استفاده‌ی موضعی آن مرسوم است. روغن شترمرغ یک ماده‌ی طبیعی با کارآیی‌های گوناگون بوده و برای هر سنی قابل استفاده است.

روغن شترمرغ با داشتن محتویات زیر تاثیرات بسزایی روی پوست و درد دارد که عبارتست از :

الف) اسیدهای چرب ضروری

تقویت‌کننده‌ی سلول‌های پوست، کاهنده و ضد چین و چروک پوست، جلوگیری از پیری زودرس پوست، نرم ‌و مرطوب‌کننده‌ی پوست، تسکین‌دهنده‌ی دردهای عضلانی و مفصلی

ب) ویتامین E: آنتی اکسیدان‌ قوی

ج) ویتامین A: ترمیم‌کننده‌ی پوست

د) آنتی‌ سپتیک طبیعی

و) اکسیژن‌رسانی: اسیدهای چرب موجود در روغن شترمرغ غنی از اکسیژن است.

پ) غیر کومودژنیک: منافذ پوست را مسدود نمی‌کند.

اسیدهای چرب موجود در روغن شترمرغ

تحلیل اسیدهای چرب موجود در روغن شترمرغ مشخص می‌کند که این روغن حاوی تقریبا ۷۰ درصد از اسیدهای چرب اشباع نشده است. عمده‌ترین آن اولئیک اسید (امگا ۹) بوده که اشباع نشده و تک حلقه است و شامل بیش از ۴۰ درصد از کل اسید چرب می‌شود. همچنین روغن شترمرغ شامل هر دو اسید چرب ضروری (EFA) است که برای سلامت انسان حائز اهمیت هستند؛ ۲۰ درصد لینولئیک اسید (امگا ۶) و ۲ درصد لینولنیک اسید (امگا ۳).

کاربردهای روغن شترمرغ

مطالعات و تحقیقات روی روغن شترمرغ اثبات نموده که این روغن جهت کاهش التهاب، درد، التیام و بازسازی پوست بسیار مفید است. روغن شترمرغ به عنوان سریع‌ترین و پرنفوذ‌ترین روغن در پوست شناخته شده است که بسیار شبیه چربی موجود در پوست انسان است و به علت ریزمولکول بودن و دمای ذوب پایین با سرعت فوق‌العاده‌ای بدون بر جای گذاشتن چربی، جذب پوست می‌شود.

اسیدهای چرب موجود در روغن شترمرغ غنی از اکسیژن بوده و به همین علت در زمان استفاده، باعث افزایش گردش جریان خون می‌شود.

در زیر برخی از کاربردهای روغن شترمرغ، به اختصار توضیح داده می‌شود:

آرتروز

این بیماری در اثر تخریب تدریجی غضروف مفصلی در طول زمان ایجاد می‌شود (غضروف مفصلی در واقع همان بالشتک‌های استخوانی است که سبب مالیده نشدن قطعات استخوانی روی هم می‌شود)؛ در نتیجه آرتروز جزیی از روند پیری محسوب می‌شود. روغن شترمرغ با توجه به اجزای تشکیل‌دهنده‌اش امگا ۳ و ۶ که خاصیت ضد درد و ضد التهابی دارند، باعث تسکین درد و نرمی مفاصل می‌شود.

آرتریت

آرتریت به معنای التهاب مفصل است و نام یک بیماری خاص نیست. روغن شترمرغ می‌تواند از طریق کاهش دادن التهاب و درد به عنوان یک درمان طبیعی برای این مشکل موثر باشد.

سندروم تونل کارپال (گرفتگی عصب مچ دست)

بسیاری از افراد به علت کار سنگین روزانه و استفاده‌ی زیاد از مچ دست، دچار این سندروم می‌شوند. تونل عصبی مچ دست در موارد فوق متورم شده و به رگ داخل تونل عصبی فشار وارد می‌کند که سبب درد و خواب‌رفتگی دست می‌شود. روغن شترمرغ به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب ضروری که خاصیت ضد التهابی دارد، التهاب و ورم تونل عصبی را برطرف کرده و به حالت عادی برمی‌گرداند.

همچنین بخوانید :  خواص زیتون برای جلوگیری از سرطان و بیماری‌های مغزی

سوختگی‌ها

استفاده از روغن شتر مرغ در محل سوختگی باعث کاهش التهابات تاول سوختگی و بهبود و رشد سلول‌های پوست می‌شود. روغن شترمرغ جهت سوختگی‌های درجه ۱ و درجه ۲ مرهم بسیار مناسبی است و در سوختگی‌های درجه ۳ باعث نرم شدن مفاصل، بازسازی پوست آسیب‌دیده و همچنین بازسازی کننده‌ی مو و ناخن می‌شود. روغن شترمرغ درمان بسیار خوبی برای آفتاب سوختگی است.

مراقبت از مو و ناخن

روغن شترمرغ حاوی اسیدهای چرب ضروری و مواد مورد نیاز سلول‌های زنده‌ی مو است که به دلیل غنی بودن از اکسیژن، منجر به رشد موهای سالم، شفاف و درخشنده می‌شود.

چین و چروک‌ها

روغن شترمرغ با داشتن اسیدهای چرب غیرضروری با نفوذ به داخل پوست، توانایی زیادی در برطرف کردن چین و چروک پوست، آسیب‌های ناشی از آفتاب سوختگی و لکه‌های ناشی از آن دارد.

روغن شـترمرغ با نفوذ بالا و جایگزینی در پوست موجب جلوگیری از خشکی و نرمی پوست شده و از ظاهر شدن چروک‌های پوست جلوگیری می‌کند. روغن شترمرغ در درمان آکنه، اگزما و پسوریازیس هم کاربرد فراوانی دارد.

آکنه

روغن شـترمرغ یک ماده‌ی طبیعی ضد التهاب برای کنترل آکنه و جوش است. این ماده یک آنتی‌باکتریال طبیعی است که با باکتری‌های مولد آکنه و جوش مبارزه می‌کند. روغن شـترمرغ آلرژی‌زا نیست و به همین دلیل برای انواع پوست‌ها قابل استفاده است.

اگزما

اگزما التهاب پوستی است که منجر به ایجاد دانه‌های قرمز پوستی می‌شود که به مرور زمان خشک شده، به صورت فلسی در آمده و با خارش شدید همراه هستند. خاراندن موضع باعث وخیم‌تر شدن اگزما می‌شود.

استفاده از روغن شترمرغ با دارا بودن اسیدهای چرب ضروری می‌تواند در درمان بیماری اگزما بسیار مفید باشد. این فرآورده با دارا بودن خاصیت ضد التهابی و دارا بودن خاصیت آنتی‌سپتیک اجازه‌ی رشد باکتری‌ها نمی‌دهد. همچنین به دلیل دارا بودن خاصیت ضد آلرژیک از تحریک پوست و اثرات جانبی آن جلوگیری می‌کند.

استریا (ترک پوست)

زمانی که پوست هنگام چاقی، لاغری یا بارداری حالت کشسانی خود را از دست می‌دهد لایه‌ی درم (لایه میانی) پوست صدمه می‌بیند و ظاهر آن در نواحی شکستگی به صورت دو رنگ و ترک خورده پیدا می‌کند. روغن شترمرغ برای کاهش ترک‌ها و دو رنگی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تسکین درد

درد احساسی است که هیچ شخصی مایل به تجربه‌ی آن نیست. درد ممکن است داخلی مانند: آرتروز، درد مفاصل، کمر درد و سردرد است یا به صورت دردهای خارجی بروز کند. مانند: نیش حشرات، کبودی‌ها و سوختگی‌ها.

روغن شترمرغ به علت غیرسمی بودن آنتی باکتریال بودن و خاصیت ضدالتهابی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر کاربردهای ذکر شده بسیاری از دردها و ناراحتی‌های مزمن دیگر توسط روغن شترمرغ بهبود می‌یابد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

– التیام‌بخش درد مفاصل

– بهبود کوفتگی

– از بین برنده‌ی صدمات پوستی (تاول و پوست‌اندازی) ناشی از آفتاب سوختگی

– از بین برنده‌ی التهابات مربوط به پوشک کودکان

– تسکین جای نیش حشرات

– جلوگیری از تاول زدن و کاهش التهابات سوختگی‌ها.

– نرم کننده و مرطوب‌کننده‌ی پوست

– برطرف کننده‌ی درد در سوختگی‌های ناشی از پرتودرمانی

– کاهش لکه‌های ایجاد شده‌ی ناشی از کهولت سن

– تسکین‌دهنده‌ی پوست پس از موم‌گذاری (اپیلاسیون)

– لوسیون بدن به‌خصوص برای پوست‌های خشک.

– کاهش خارش پوست

– کاهش خطوط سطحی و افزایش ضخامت یا کاهش خطوط ریز پوست در افراد سالخورده.

– کاهش اثر به جا مانده از خراشیدگی

– کاهش تورم در دررفتگی‌ها

– درمان ترک خوردگی لب

– تسکین گرفتگی ماهیچه (اسپاسم عضلات)

– بهترین ماده برای ماساژ که در بسیاری از سالن‌های ماساژ به کار می‌رود.

– کمک به پیشگیری و کاهش زخم بستر

– برطرف کننده‌ی خستگی و پف زیر چشم

– کاهش چین و چروک پوست

– کمک به بهبود سردرد

تسکین درد با روغن شترمرغ
4 (80%) 2 votes
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید