خواص تمشک برای زنان باردار

تمشک گیاهی از خانواده ی گلسرخیان است که بیشتر در نواحی شمالی کشورمان، در استان مازندران می روید. میوه ی این گیاه که شبیه به توت است بسیار خوشمزه و آبدار میباشد و طرفداران بسیاری دارد. در ادامه به خواص تمشک برای زنان باردار خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

خواص تمشک

خواص تمشک برای پوست

برای درمان کک و مک با میوه‌ی تمشک، پوست صورت را ماساژ دهید. شربت تمشک باعث روشن شدن پوست خانم‌ها می‌شود‌، براین اساس توصیه می‌شود دو بار در روز‌، صبح و عصر از آن میل کنید.

ماسک تمشک برطرف کننده‌ی منافذ باز پوست صورت است.

برای درمان جوش‌های صورت و تحریکات پوست ۱۰۰ گرم برگ خشک تمشک را به مدت ۱۰ دقیقه جوشانده، صاف کرده و صورت را با آن بشویید.

مالیدن عصاره‌ی میوه‌ی تمشک جهت خشک کردن زخم‌ها و جراحت‌ها مفید است.

خواص تمشک مفید برای بارداری

تمشک میوه‌ای بسیار مفید است که مصرف آن در بارداری موجب پسرزا شدن و حفظ سلامت جنین می‌شود.

تمشک سرشار از مقادیر زیاد فولات (نوعی از ویتامین B) است که رشد سلول‌ها را تسریع می‌بخشد و سلامتی جنین را بالا می‌برد.

در طی دوران بارداری مقادیر کافی آن از صدمات مادرزادی مغز کودک و ستون فقرات او جلوگیری می‌کند.

خوردن تمشک می‌تواند با افزایش سطح ویتامین C، منیزیم و اسید فولیک در بدن باعث افزایش باروری زنان و مردان شود.

آنتی‌اکسیدان‌های تمشک باعث حفظ سلامت اسپرم، بالارفتن موفقیت بارداری و کاهش ریسک سقط جنین می‌شود.

خواص درمانی

جوشانده‌ی‌ ۲۰ تا ۵۰ گرم گل تمشک یا برگ تمشک در یک لیتر آب برای درمان ترشحات زنانگی، خونریزی در فواصل قاعدگی، اخلاط خونی، وجود جون در ادرار، گریپ، گرفتگی صدا، آب آوردن نسوج و بیماری‌های پوستی اثر شفابخش دارد. جوشانده‌ را بعد از هر وعده‌ی غذایی یک استکان بنوشید.

جوشانده‌ی گل یا برگ تمشک در استعمال خارجی برای درمان زخم‌های دهان، ورم لثه، درد گلو و ورم لوزه‌ها به کار می‌رود و بیمار با غرغره کردن این جوشانده دهان را می‌شوید.

به واسطه‌ی داشتن انسولین گیاهی برای درمان مرض قند، افزایش اشتها و … مفید است.

خواص تمشک دارای نیروبخشی، نشاط‌انگیز، سلامت‌بخش و درمان چاقی و کم‌خونی بوده و برای بند آوردن اسهال نیز مفید است.

شربت آن برای بیماران مبتلا به سرخک و مخملک تجویز شده است.

خون را قلیایی می‌کند.

خون را تصفیه می‌‌کند و برای کسانی که به روماتیسم مبتلا هستند بسیار مفید است.

تمشک یبوست مزاج را معالجه کرده و برای تسکین درد سودمند است.

برای تسکین درد سودمند است، زیرا دارای اسید سالسیلیک است.

تخم و دانه‌ای که در تمشک وجود دارد، اغلب با دندان نیز خرد نمی‌شود، ولی وقتی خورده شود در معالجه‌ی یبوست و خشکی مزاج به طور طبیعی بسیار موثر است و سبب می‌شود که یبوست به کلی رفع شود.

خواص برگ تمشک

جوشانده‌ی ۲۵ گرم از برگ‌های تمشک در یک لیتر آب برای درمان انسداد مجاری ادرار مفید است.

جوشانده‌ی برگ تمشک اسهال و روم معده را معالجه می‌کند، بدین منظور باید ۴۰ تا ۵۰ گرم برگ خشک تمشک را در یک لیتر آب سرد بخیسانید، به مدت ۱۰ دقیقه آن را جوشانده و سپس بگذارید ۱۰ دقیقه دم بکشد. پس از صاف کردن، روزی سه بار، هر بار یک فنجان از آن را بین وعده‌های اصلی بنوشید.

جوشانده‌ی فوق برای تسکین درد معده از هر نوع که باشد مانند ترشی معده، نفخ، گاز شکم و تشنج معده موثر است.

اگر ۴۰ تا ۵۰ گرم برگ خشک تمشک را در یک لیتر آب بریزید، آن را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه جوشانده و پس از ۱۰ دقیقه دم کشیدن و صاف کردن، به مقدار سه فنجان در روز بین غذاهای اصلی بنوشید، دردهای نقرسی و بسیاری از انواع روماتیسم را آرام می‌کند.

اگر ۱۰۰ گرم برگ خشک تمشک را به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید و پس از دم کشیدن و صاف کردن آن را به عنوان محلول شست‌وشو برای شستن برفک، جوش‌های صورت یا هر نوع تحریکات دیگر پوست به کار ببرید، اثر شفابخش دارد.

خواص تمشک به طور کلی

 

جوشانده ۲۵ گرم از برگهای تمشک در یک لیتر آب برای درمان انسداد مجاری ادرار مفید است.
تمشک سرشار از ویتامین های C وK است و دارای خواص خنک، نرم کننده و ضد اسکوربوت می باشد.
تمشک خون را تصفیه می کند و برای کسانی که به روماتیسم مبتلا هستند، بسیار مفید است.
خواص تمشک یبوست مزاج را معالجه می کند.
تمشک برای تسکین درد سودمند است، زیرا تمشک دارای اسید سالسیلیک می باشد.
تمشک خون را قلیائی می کند و قند آن برای مبتلایان به مرض قند مفید است.
شربت تمشک برای بیماران مبتلا به سرخک و مخملک تجویز شده است.

تخم و دانه ای که درتمشک وجود دارد، اغلب با دندان نیز خرد نمی شود، ولی وقتی خورده شود درمعالجه ی یبوست و خشکی مزاج به طور طبیعی بسیارمؤثر است و سبب می شود که یبوست به کلی رفع گردد.

شربت تمشک، مخلوط با آب برای رفع تب تجویز شده است.

خوردن تمشک برای مبتلایان به مرض قند( دیابت)، تبهای صفراوی، التهاب مجاری ادرار، گلو درد( آنژین ) مفید است.

جوشانده ۲۰ تا ۵۰ گرم گل تمشک یا برگ تمشک در یک لیتر آب برای درمان ترشحات زنانگی، خونریزی در فواصل قاعدگی ، اخلاط خونی، وجود خون در ادرار، گریپ، گرفتگی صدا، آب آوردن نسوج و بیماری های پوستی اثر شفا بخش دارد. جوشانده را بعد از هر وعده ی غذا یک استکان می خورند.

 جوشانده گل یا برگ تمشک( به روشی که گفته شد) در استعمال خارجی برای درمان زخم های دهان، ورم لثه، درد گلو و ورم لوزه ها بکار می رود و بیمار با غرغره کردن این جوشانده دهان را می شوید.

جوشانده برگ تمشک اسهال و ورم روده را معالجه می کند، بدین منظور باید ۴۰ تا ۵۰ گرم برگ خشک تمشک را در یک لیتر آب سرد بخیسانید و به مدت ۱۰ دقیقه آن را جوشانده و سپس بگذارید ۱۰ دقیقه دم بکشد. پس از صاف کردن، روزی سه بار، هر بار یک فنجان آن را بین غذاهای اصلی بنوشید.

جوشانده فوق برای تسکین درد معده از هر نوع که باشد مانند ترشی معده، نفخ و گاز شکم و تشنج معده مؤثر است.

خوردن جوشانده برگ تمشک به مقدار ۳ تا ۴ فنجان در روز و بین غذاهای اصلی، بند آوردن ادرار را معالجه می کند وبهترین دارو بر ضد درد کیسه مثانه است.

اگر ۴۰ تا ۵۰ گرم برگ خشک تمشک را در یک لیتر آب بریزید و آن را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه جوشانده و پس از ۱۰ دقیقه دم کشیدن و صاف کردن آن، به مقدار ۳ فنجان در روز بین غذاهای اصلی بنوشید، دردهای نقرسی و بسیاری از انواع رماتیسم را آرام می کند.

اگر ۱۰۰ گرم برگ خشک تمشک را به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید و پس از دم کشیدن و صاف کردن آن را به عنوان محلول شستشو برای شستن بیماری برفک، جوش های صورت و یا هر نوع تحریکات دیگر پوست به کار ببرید ، اثر شفابخش دارد.

تمشک دارای خاصیت ضد عفونی کننده است.

تمشک به علت دارا بودن ویتامین های C وK برای اوره و فشار خون مفید است.

برای معالجه کک و مک، ابتدا صورت را خوب بشوئید و سپس ورقه نازکی از تمشک به مدت یک ساعت روی صورت بمالید. این کار را چند بار تکرار کنید تا کک و مک صورت از بین برود.

برگ تازه تمشک را اگر بپزند و روی محل بیماری های پوستی قرار دهند، بیماری را التیام می دهد.

گوشت پردانه تمشک، دارای خواص توت فرنگی است و ترشی خون را از بین می برد.

تمشک،عرق آور است؛ لذا بهترین زهکش سوراخ های پوست است.

مضرات

کسانی که به ناراحتی‌های کبد مبتلا هستند، در خوردن آن افراط نکنند.

ممکن است در بیماران مبتلا به صرع باعث تشنج شود.

خواص تمشک برای زنان باردار
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ با موضوع خواصی از طبیعت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

سالاد یم و کلم کالی
یم (سیب زمینی هندی) نوعی سبزی ریشه‌ای است که خواص فراوانی دارد. ترکیب یم و کلم کالی طعمی جدید و فوق‌العاده به وجود می‌آورد که مطمئنا از آن لذت خواهید برد. با ما همراه باشید تا به طرز تهیه سالاد ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

کلم بروکلی
کلم بروکلی یکی از مهمترین و پرخاصیت ترین سبزی های موجود در بازار می باشد که سرشار از ویتامین های گوناگون نظیر ویتامین C ، A ، D می باشد و به عنوان سدی مقاوم در مقابل سرطان می ایستد و همچنین باید بدانیم بهترین فصل رویش این گیاه در فصل پاییز و زمستان می باشد. برای آشنایی کامل با کلم بروکلی در ادامه با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.