خطر نوشابه های گازدار برای دندان کودک

0
32

مصرف نوشابه های گازدار آنقدر برای بدن و سلامتی انسان مضر است که به هیچ وجه در هیچ سنینی توصیه نمیشود، اما تاثیرات مخرب این نوشابه ها در دوران های خاصی مانند دوران کودکی میتواند دو چندان باشد. مصرف نوشابه های گازدار توسط کودکان میتواند آسیب های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد، یکی از این آسیب ها خرابی و از بین رفتن دندان ها در سنین پایین است. با گیاه یاب همراه باشید.

نوشابه های گازدار

در مطالعه جدیدی که از سوی متخصصان دندانپزشکی دانشگاه «آدلاید» استرالیا انجام شده، مشخص شد مصرف نوشیدنی‌های اسیدی شامل نوشابه‌های گازدار، آبمیوه صنعتی، نوشابه‌های ورزشی و سایر نوشیدنی‌های شیرین، آسیب‌های دائمی به سلامت دهان و دندان‌های کودکان و جوانان را به سه برابر افزایش می‌دهد.

«ساربین رانجیتکار»، نگارنده مقاله پوسیدگی مینای دندان دراین‌باره گفت: پوسیدگی دندان در کشورهای توسعه یافته به یک نگرانی فزاینده تبدیل شده و متاسفانه این مشکل اغلب زمانی توسط پزشک در مطب تشخیص داده می‌شود که بخش وسیعی از دندان پوسیده است.

وی افزود: شمار موارد بروز پوسیدگی دندان به دلیل بالا رفتن مصرف نوشابه‌های اسیدی در کودکان و نوجوانان در حال افزایش است.

کودکان اغلب در هنگام خواب دندان قروچه کرده یا به دلیل بازگشت غذا و رفلکس معده، اسید معده آنها به دهانشان برمی‌گردد که این مشکلات همراه با نوشابه‌های به شدت اسیدی تهدید سه‌گانه‌ای را برای دندان‌های کودکان و جوانان ایجاد کرده و سبب آسیب‌های طولانی‌مدت می‌شود.

وی افزود: با وجود کاهش روند پوسیدگی دندان در آمریکا طی چهار دهه گذشته اما شاهد ناهمخوانی‌هایی نیز در برخی گروه‌ها هستیم. به عنوان مثال روند کاهش پوسیدگی دندان در میان کودکان و نوجوانان معکوس و رو به افزایش نهاده است.

همچنین بخوانید :  فاسد شدن غذاهای کنسروی را جدی بگیرید

راجیتکار گفت: مطالعات ما نشان می‌دهد در ۳۰ ثانیه نخست تماس نوشیدنی‌های اسیدی با دندان، آسیب دائمی به مینای دندان وارد می‌شود که این یک کشف مهم است و به ما گوشزد می‌کند که باید از نوشیدن این نوشابه‌ها اجتناب کرد. در صورتی که این نوشابه‌های اسیدی نوشیده شوند هیچ امیدی وجود ندارد که نیم ساعت یا یک ساعت بعد مسواک زدن دندان ثمربخش باشد چراکه نوشابه ضربه خود را به دندان زده است.

دندانپزشکان به والدین توصیه می‌کنند که به جای آبمیوه‌های صنعتی به کودکان خود میوه طبیعی و تازه بدهند و مصرف نوشابه‌های گازدار و سایر نوشیدنی‌های مضر باید به طور کلی متوقف شود.

ایسنا

خطر نوشابه های گازدار برای دندان کودک
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید