حساسیت غذایی را جدی بگیرید

حساسیت غذایی اغلب به دلیل واکنش های بیش از اندازه سیستم ایمنی بدن پدید می آید. آلرژی یا حساسیت های غذایی بی خطر هستند و ممکن است گاهی ارثی باشد. مدت زمان باقی ماندن این آلرژی در بدن فرد ممکن است از چند دقیقه تا چندین ساعت ادامه پیدا کند. با گیاه یاب همراه باشید تا به انواع و درمان آلرژی ها بپردازیم.

حساسیت غذایی

نباید آلرژی را با واکنش‌های عدم تحمل مواد غذایی، واکنش‌های فارماکولوژی و واکنش‌های نیمه سمی که سیستم ایمنی در آن درگیر نمی‌شود، اشتباه گرفت. برای مثال افرادی که نسبت به لاکتوز موجود در شیر عدم تحمل دارند، به شیر حساسیت ندارند، زیرا واکنش‌هایی که در بدن آن‌ها ایجاد می‌شود ناشی از کمبود آنزیم لاکتازی است که برای هضم قند شیر لازم است و در این مورد هیچ‌گونه درگیری سیستم ایمنی وجود ندارد. عموما بعضی از مردم با هر علامتی مثل خارش، دل پیچه و تهوع به غلط تصور می‌کنند به غذایی خاص حساسیت دارند.

حساسیت غذایی به طور عمده در کودکان و شیرخواران بروز می‌کند و بیشتر این حساسیت‌ها تا پنج سالگی از بین می‌رود، البته هر چه سن شروع حساسیت پایین‌ تر باشد، احتمال این که مدت ماندگاری و شدت آن بیشتر شود، افزایش می‌یابد.

علائم

نشانه‌های اولیه خیلی زود و چند دقیقه پس از جذب خوراکی‌ها ظاهر می‌شوند. گاهی اوقاتحساسیت فقط به شکل خارش یا سوزش زبان و گلو یا التهاب لب‌ها خود را نشان می‌دهد، اما در مواردی با دردهای شکمی و اسهال یا تهوع و استفراغ همراه است. در اغلب موارد، حساسیت غذایی مشکلاتی به غیر از مشکلات تغذیه ای مانند اگزما یا کهیر با خود به همراه دارد.حساسیت غذایی ممکن است دلیل ایجاد آسم یا گرفتگی بینی (گاهی اوقات همراه با ورم ملتحمه) باشد. تظاهرهای حساسیتی، بسته به سن افراد متفاوتند. در بین شیرخواران و کودکان اگزما رایج است و در بین بزرگترها، کهیر بیشتر مشاهده می‌شود.

شوک آنافیلاکتیک

جدی ترین حساسیت نسبت به غذاها شوک آنافیلاکسی است. این واکنش نیاز به مراقبت‌های اورژانس دارد . شوک آنافیلاکتیک ممکن است به شکل یک بیماری عمومی، همراه با افت فشار خون و ضربان شدید قلب ظاهر شود یا با حمله کهیری همراه با پرخونی مخاط تنفسی خود را نشان دهد.

آلرژن‌های پنهان در مواد غذایی

هر غذا یا ماده‌ای که بلعیده می‌شود، می‌تواند باعث بروز واکنش آلرژیک شود. پروتئین در مواد غذایی مهم‌ترین ترکیب آلرژی‌زاست. این نوع آلرژی هنگامی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی به اشتباه، پروتئین‌های موجود در مواد غذایی را مضر شناسایی کند. برخی از پروتئین‌ها یا اجزای آن‌ها در مقابل هضم و گوارش مقاوم هستند و آن‌ها که در واکنش‌های هضم شکسته نمی‌شوند، سیستم ایمنی را فریب می‌دهند و پروتئین را ترکیبی مضر شناسایی می‌کنند، در نتیجه سیستم ایمنی گمان می‌کند فرد، مورد حمله واقع شده و واکنش‌های آلرژیک اتفاق می‌افتد.

بادام زمینی

یکی از مهم‌ترین غذاهای آلرژی‌زا، بادام زمینی است که حتی می‌تواند منجر به شوک شود. بادام‌زمینی در انواع بستنی‌ها، بیسکویت‌ها، در نوشیدنی‌های بدون الکل به عنوان عامل کف‌کننده و در قنادی به عنوان حجم دهنده به‌کار می‌رود. حساسیت به روغن بادام زمینی بستگی به فرایند روغن‌گیری دارد. روغن بادام‌زمینی حاصل از پرس سرد ممکن است حاوی آلرژن باشد. معمولا کسانی که به بادام‌ زمینی حساسیت دارند، به بقیه‌ی مغزها نیز واکنش نشان می‌دهند.

شیر

شیر دارای پروتئین‌های مختلفی است که موجب بروز آلرژی می‌شوند. کازئین و پروتئین‌های آب پنیر (بتالاکتوگلوبولین و آلفا لاکتالبومین) مهم‌ترین آن‌ها هستند. آلرژی به شیر در کودکان بیشتر از بزرگسالان است و با افزایش سن، درصد ابتلا به آلرژی کمتر می‌شود. کسانی که به شیر آلرژی دارند باید از مصرف بقیه‌ی فرآورده‌های لبنی مانند ماست، پنیر، خامه و حتی کره خودداری کنند.

غذاهای دریایی

انواع ماهی به شکل خام، پودر، روغن و فرآوری شده به مصرف می‌رسد. مهم‌ترین آلرژن شناخته شده در فرآورده‌های دریایی که باعث ایجاد حساسیت می‌شود، در ماهی و خرچنگ‌ وجود دارد. مصرف هیستامین که در ماهی‌های فاسد به وجود می‌آید، اغلب با آلرژی اشتباه گرفته می‌شود که در واقع مسمومیت است. گاهی نیز ماهی‌ها از جلبک‌های سمی تغذیه می‌کنند و سندرمی به نام (Amnesic مبتلا به فراموشی) را به وجود می‌‌آورند که علائم آن اسهال و فلج است. حساسیت به ماهی یا دیگر غذاهای دریایی بیشتر در بزرگسالان دیده می‌شود.

اغلب کسانی که به ماهی حساسیت دارند به دیگر فرآورده‌های دریایی حساس نیستند.

تخم‌مرغ

تخم‌مرغ یکی از مواد غذایی است که معمولا نوزادان و کودکان کم سال به آن حساسیت نشان می‌دهند. هر دو قسمت تخم‌مرغ باعث بروز آلرژی می‌شوند، اما بیشتر افراد به پروتئین موجود در سفیده‌ی تخم‌مرغ حساس هستند. برخی واکسن‌ها مانند سرخک، سرخجه و اوریون که در ۱۲ ماهگی تزریق می‌شوند هم حاوی تخم‌مرغ هستند، اگرچه با تزریق به کودکان دارای آلرژی نشانه‌هایی از بروز آلرژی در آن‌ها دیده نشده است.

گندم

گندم نیز باعث ایجاد حساسیت می‌شود زیرا گلوبولین، آلبومین، گلیادین وگلوتنین (گلوتن) موجود در آن آلرژی‌زاست. در مقایسه با سایر غلات، گندم گلوتن بسیار قوی دارد. افراد حساس به گندم باید از مصرف سایر محصولاتی که آرد دارند، خودداری کنند. حتی محصولات بدون گلوتن نیز ممکن است حاوی قسمت‌هایی از گندم باشند. برخی افراد با بو کردن آرد گندم هم دچار واکنش‌های آلرژیک می‌شوند.

سویا

سویا دارای یک آلرژن پنهان است که برای برخی  افراد حساسیت‌زاست. واکنش‌های آلرژیک حتی با مصرف کم پروتئین سویا نیز رخ می‌دهد و ممکن است باعث شوک شود. سویا به شکل آجیل، آرد دانه‌ی کامل یا پروتئین هیدرولیز شده در صنایع پخت نان‌ها، کیک، بیسکویت، غذای نوزاد، گوشت‌های فرآوری شده، سوسیس و همبرگر به‌کار می‌رود.

سایر مواد غذایی آلرژی‌ زا

واکنش‌های آلرژیک در ذرت، ژلاتین، گوشت (مرغ، گاو و گوسفند)، دانه‌های روغنی (کنجد و مغز آفتابگردان) و ادویه‌ها (زیره‌ی سیاه، گشنیز، سیر و خردل) نیز گزارش شده است. برای پیشگیری از بروز آلرژی‌ها مطمئن‌ترین راه، پرهیز و اجتناب از عوامل پدیدآورنده‌ی آلرژی است. در این زمینه شناسایی آلرژن مورد نظر اهمیت دارد. برای این منظور سه نوع تست حساسیت معمولی وجود دارد. تست خراش پوست، آزمایش خون و تست مواد غذایی مختلف که باید زیر نظر پزشک متخصص آلرژی انجام شود.

حساسیت غذایی با ورزش

برخی افراد نسبت به یک غذا حساسیت دارند که به وسیله‌ی ورزش تحریک می‌شود. هنگام فعالیت بدنی، شخصی که دچار یک حساسیت غذایی تحریک شونده با ورزش است، ممکن است احساس خارش و سرگیجه کرده و در موارد شدید، دچار کهیر یا شوک آنافیلاکتیک شود.

پرهیز از غذا خوردن مدت زمانی قبل از ورزش و عدممصرف برخی غذاهای خاص می تواند در بهبود این مشکل کمک کننده باشد.

سندرم حساسیت غذایی – گرده

بسیاری از مردم که به گرده ها آلرژی دارند، به میوه و سبزیجات تازه و برخی مغزها و ادویه جات نیز واکنش آلرژیک نشان می دهند که منجر به احساس سوزش یا خارش در دهان می‌شود.

از آن جایی که پروتئین میوه و سبزی مشابه با پروتئین‌های آلرژی زای برخی گرده‌های خاص است، باعث برانگیختن واکنش آلرژیک می‌شوند. پختن میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند کمک کننده باشد. اغلب میوه‌ها و سبزیجات پخته باعث ظهور علائم آلرژی نمی‌شوند.

درمان

درمان آلرژی غذایی در کودکان بسته به غذای مربوطه متفاوت است و ممکن است تا نوجوانی نیز طول بکشد. آلرژی‌های غذایی در بزرگسالان می‌تواند نشان دهنده تداوم آلرژی غذایی در کودکی یا ایجاد حساسیت جدید به آلرژن‌های غذایی پس از کودکی باشند که اغلب نسبت به غذاهای دریایی ایجاد می‌شود.

درمان اولیه آلرژی‌های غذایی شامل پیشگیری از طریق حذف غذای مربوطه از رژیم تغذیه‌ای است. هنگامی که غذای مزبور جزو اساسی رژیم است یا غذاهای متعددی باید حذف شوند، مشاوره با کارشناس تغذیه ضروری است.

نیک و نو

به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۵ با موضوع مراقبت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

طرز تهیه شیر چای
برای آن دسته از افرادی که هنوز طعمِ لذیذ شیر چای را نچشیده‌اند، حالا وقتش است که آن را امتحان کرده و از آن لذت ببرند. شیر چای یک نوشیدنی محبوب است که فواید فراوانی نیز برای سلامتی دارد. شیر چای ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

جودوسر
جودوسر نام گیاهی علفی از خانواده‌ی گندم میباشد که مصرف آن میتواند فواید گوناگونی را برای شما به همراه داشته باشد. دانه‌های جودوسر را میتوان به روش های مختلفی مصرف کرد. جودوسر فیبر فراوانی داشته و مصرف آن در وعده‌ی صبحانه سبب میشود تا در طول روز احساس سیری بیشتری کنید و در واقع به روند کاهش وزنتان کمک میکند. در ادامه به بررسی خواص گوناگون گیاه و دانه‌های جودوسر خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.