تکنیک‌های درمانی طب سوزنی

طب سوزنی

طب سوزنی یک طب اصیل چینی می باشد که قرن ها مورد استفاده قرار میگیرد و برای درمان بسیاری از مشکلات گوناگون کارایی دارد,طب سوزنی در واقع فروکردن سوزن های بسیار نازک در پوست و بر روی نقاط استراتژیکی موثر و حیاتی بدن می باشد که طبق آمار بدست آمده ۴۳ درصد از بیماران از طریق طب سوزنی بهبود یافته اند.

طب سوزنی

سوزن زدن

در این تکنیک از سوزن‌های بسیار باریک (قطر چند هزارم میلی‌متر) برای درمان استفاده می‌شود. این سوزن‌ها هیچ دارویی ندارند و روی نقاط خاصی از بدن فرو می‌شوند. نوع و جنس سوزن، عمق فرو رفتن، زاویه‌ی سوزن زدن، سایز سوزن و تحریک کردن یا نکردن سوزن‌ها در بیماری‌ها و افراد مختلف، متفاوت است. غیر از سوزن‌های عادی طب سوزنی، گاهی برای درمان از سوزن هفت ستاره و پرس نیدل نیز استفاده می‌شود.

فشار درمانی

در این روش به جای سوزن از فشار دست یا فشار با یک وسیله برای درمان بیماری استفاده می‌شود. نقاط فشار همان نقاط طب سوزنی هستند. از این روش می‌توان به راحتی در درمان بیماری‌های حاد و به خصوص دردها بهره برد.

ماساژ درمانی

در این روش نیز از ماساژ برای درمان بیماری استفاده می‌شود. ماساژ می‌تواند روی نقاط طب سوزنی اعمال شده، به طور وسیع برای یک منطقه بدن به‌کار رود یا می‌تواند روی یک کانال طب سـوزنی استفاده شود. شکل ماساژ هم می‌تواند به شکل فشاری، مواج، دورانی، کشیدن پوست به سمت بالا و . . . باشد. اگر این روش به طور نامناسب به کار برود، می‌تواند باعث تشدید بیماری شود. مثلا ماساژ دورانی در شخص با گرفتگی عضلانی بیماری را بدتر می‌کند.

بادکش درمانی

در این روش برای تحریک نقاط طب سوزنی از بادکش استفاده می‌شود. بادکش درمانی به دو بخش بادکش سرد و گرم تقسیم می‌شود. در نوع سرد از پمپاژ برای ایجاد خلا در داخل بادکش بهره می‌برند، اما در نوع گرم از شعله برای این کار استفاده می‌شود.گاهی هم هم‌زمان با بادکش مقدار کمی خون از یک نقطه گرفته می‌شود که تا حدودی شبیه حجامت در طب ایرانی است. موارد استفاده از این روش‌ها بسته به نوع بیماری و خصوصیات بیمار فرق می‌کند.

موکسا

موکسا نام یک ترکیب گیاهی است که در طب سوزنی برای موارد خاصی از درمان سوزانده می‌شود. این روش برای افزایش سطح انرژی در نقاط طب سوزنی بسیار عالی است. شکل استفاده از موکسا نیز متفاوت است. در برخی موارد بعد از اینکه سوزن به بدن زده می‌شود، موکسا را روی انتهای فنری سوزن می‌گذارند و روشن می‌کنند. در بعضی تنها موکسا را روی پوست قرار می‌دهند و آتش می‌زنند تا گرما مستقیم به پوست بدن منتقل شود.

دانه‌های گیاهی

در طب چینی گاهی از دانه‌های گیاهی برای تحریک نقاط استفاده می‌شود. در این روش دانه‌های گیاهی روی نقطه‌ی طب سوزنی چسبانده شده و سپس از بیمار خواسته می‌شود که روزانه آن را ماساژ دهد. بیشترین کاربرد این دانه‌ها در تحریک نقاط طب سوزنی گوش است. مزیت این روش این است که تا وقتی این دانه در جای خود بماند و ماساژ داده شود تاثیر خود را حفظ می‌کند. این کار به خصوص در بیماران با درد مزمن یا گرفتگی‌های عضلانی مزمن عالی است و نیاز آن‌ها را به مصرف مسکن کم می‌کند.

مگنت

یکی از روش‌های طب چینی برای درمان، استفاده از مگنت یا آهن‌ربا برای تحریک نقاط طب سوزنی است. در این روش دو قطب آهن‌ربا طوری در دو طرف نقطه‌ی طب سوزنی قرار می‌گیرند که میدان مغناطیسی بین آن‌ها، نقطه را در سطح بدن و عمق بدن تحریک کند. این روش در درمان بسیاری از بیماری‌ها به خصوص برای تحریک نقاط آرام‌بخش بدن مناسب است.

طب سوزنی و سایر روش‌های پزشکی

می‌توان گفت انجام هم زمان سایر روش‌های پزشکی با طب سوزنی، اختلالی ایجاد نمی‌کند، هر چند امکان تحلیل میزان پاسخ درمانی را کاهش می‌دهد. فقط باید در نظر داشت دو دسته‌ی دارویی کورتون‌ها (شامل پردنیزولون، بتامتازون، هیدروکوتیزون و . . .) و بتابلوکرها (شامل پروپانول و . . .) می‌توانند اثربخشی طب سوزنی را کاهش دهند. همچنین مصرف کورتون‌های طولانی اثر و حتی گاه مصرف پیشین کورتون، ممکن است با مقاوت درمانی همراه باشد. در هر حال بهتر است پزشک متخصص طب سوزنی از انجام موازی سایر روش‌های درمانی بیمار آگاه باشد.

جلسات طب سوزنی

ماهیت درمان طب سوزنی و مکانیسم اثر آن، به شکلی است که نیاز به جلسات مکرر و پشت سر هم دارد. متخصص طب سوزنی، سعی دارد در طول چندین جلسه و با تحریک نقاط ویژه، عملکرد اندام مورد نظر خود را به سمت تعادل تغییر دهد و این حرکت، نیاز به گذشت زمان دارد. البته طب سوزنی در بعضی شرایط اورژانسی و حاد نیز ممکن است استفاده شود. اما از آنجا که بیشتر درمان‌های طب سوزنی، در حوزه‌ی بیماری‌های مزمن انجام می‌شود، معمولا جلسات بیشتری نیاز است. هر دوره طب سوزنی به طور معمول، شامل ده جلسه‌ی درمانی است که می‌تواند دو یا سه بار در هفته انجام شود. البته گاهی درمان‌های طولانی‌تر تا چند ماه نیز برای بیمار تجویز می‌شود که این موضوع بسته به تشخیص و نقشه‌ی درمانی پزشک معالج است.

نیک و نو

به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ با موضوع طب سنتی ایران
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

شیر زردچوبه
دستورالعمل‌های فراوانی برای تهیۀ نوشیدنی با زردچوبه وجود دارد که یکی از آنها شیر زردچوبه است. این نوشیدنی سرشار از خاصیت بوده و می‌تواند گزینه‌ای عالی برای یک رژیم غذایی سالم باشد. با گیاه یاب همراه باشید. ۱۵ دقیقه‌ای آماده می‌شود ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

بیدمشک نژادی از بید می باشد که اندازه ی آن کوچکتر از بید است .از عرق این گیاه می توان به عنوان مزه یا اسانس برای شربت استفاده کرد که مهمترین عامل موثر این گیاه خواص دارویی آن می باشد. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.