توصیه های مهم هنگام وقوع زلزله

همانطور که می‌دانید ایران یکی از کشورهای زلزله‌خیر در جهان است و این بلای طبیعی همواره در طول تاریخ صدمات شدیدی را به مردم کشورمان وارد کرده است. بسیار مهم است که مسئولان کشور به فکر راه حلی مناسب برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله باشند و از الگوها و روش‌های مورد استفاده در سایر کشورهای زلزله‌خیز و توسعه‌یافته نظیر ژاپن و کره جنوبی، برای به حداقل رساندن خسارات مالی و جانی بهره بگیرند. در این حال مردم نیز باید آگاهی داشته باشند تا هنگام وقوع زلزله چه اقداماتی را باید انجام دهند تا خود را از خطر آسیب دیدن و یا حتی مرگ دور کنند. در این مطلب به بررسی مهم‌ترین نکات و توصیه‌های لازم که هنگام وقوع زلزله باید آنها را به یاد داشته باشید می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

زلزله

۱. پناهگیری هنگام وقوع زلزله کار ساده‌ای نیست و تمرین و تکرار آن موجب افزایش سرعت عمل می‌شود.

۲. در زمان وقوع زلزله فرار نکنید؛ چون در حین حرکت، تعادل خود را از دست خواهید داد و زیر آوار می‌مانید.

۳. زیر اشیای محکمی که اطراف آن باز است همچون میزهای محکم و مقاوم و نه شیشه‌ای پناه بگیرید و با گرفتن پایه‌های میز از حرکت و پرتاب شدن خود و میز جلوگیری کنید.

۴. گوشه دیوارهای داخلی خانه از مقاومت نسبتا خوبی برخوردارند. در حالت ایستاده دو دست خود را باز کنید و محکم به دیوار بچسبید.

۵. اگر نتوانستید زیر میز یا در زاویه دیوار پناه بگیرید در کنار ستون‌ها یا راهروهای کم عرض بنشینید و از سر و گردن با دو دست محافظت کنید.

۶. اگر هنگام زلزله روی تخت کنار دیوار بودید خود را به دیوار چسبانده و از سرد و گردن با بالش یا پتو محافظت کنید.

۷. در صورتی که در زمان لرزش زمین در اماکن عمومی بودید هرگز به سمت درهای خروجی هجوم نبرید و کنار دیوارهای شیشه‌ای پناه نگیرید.

۸. در زمان رانندگی به‌دلیل این‌که لرزش‌ها از تسلط شما بر خودرو می‌کاهد بهتر است در سمت راست خیابان متوقف شوید.

۹. سه دقیقه پس از وقوع زلزله، مکان ناامن را به آرامی و با خونسردی کامل ترک کنید.

۱۰. سه ساعت پس از زلزله، مراقب پس لرزه‌ها باشید و از دیوارها و اجسام ناپایدار فاصله بگیرید.

۱۱. تا سه روز پس از زلزله از ورود به ساختمان‌های آسیب دیده خودداری کنید و فقط از آب و غذاهایی که توسط نیروهای امدادی توزیع می‌شود، استفاده کنید و هرگز به شایعات توجه نکنید.

۱۲. در اوقات فراغت، مکان‌های امن برای پناهگیری در خانه و محل کار خود را پیدا کنید.

۱۳. پس از وقوع زلزله تا حد امکان به نیروهای امدادی برای جست وجوی افراد زیر آوار مانده کمک کنید و از ایستادن روی آوار خودداری کنید، چون احتمال ریزش بیشتر روی افراد محبوس وجود دارد.

۱۴. بهترین راه برای درخواست کمک از زیر آوار این است که به آرامی ضربات ممتدی به لوله یا دیوار زده یا در صورت ضرورت سوت بزنید و از فریاد زدن و درخواست کمک به‌صورت مکرر بپرهیزید، چون باعث هدر رفتن انرژی و ورود گرد و خاک به مجاری تنفسی می‌شود.

۱۵. بسیاری از گروه‌های نجات از سکوت شب برای یافتن افراد زیر آوار استفاده می‌کنند. بنابراین در صورت عدم نجات فوری، امید خود را از دست ندهید و به خدا توکل کنید.

جام جم آنلاین
توصیه های مهم هنگام وقوع زلزله
5 (100%) 1 vote
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۶ با موضوع اخبار دنیای سلامت
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو
در دستورالعمل امروز قصد داریم به طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو بپردازیم که غذایی فوق‌العاده لذیذ و خوش‌طعم است. البته فراموش نکنید که این پاستا کالری نسبتا بالایی دارد و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. لطفا با ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

روغن رازیانه
روغن رازیانه از طریق تقطیر بخارِ دانه‌های له‌شدۀ گیاه رازیانه بدست می‌آید. نام علمی رازیانه Foeniculum vulgare می‌باشد. دانه‌های رازیانه همواره مصارف آشپزی داشته‌اند و در زمان‌های قدیم بعنوان یک خوشبوکنندۀ دهان مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. همچنین از این دانه‌ها برای مصارف درمانی نیز بسیار استفاده می‌کنند. در این مطلب به بررسی برخی از خواص روغن رازیانه می‌پردازیم. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.