توصیه هایی برای درمان فشار خون پایین

0
57

فشار خون پایین وضعیتی است که در آن فشار جریان خون در شریان‌های بدن دچار افت شود و از حد معمول خود پایین آید. معمولا افت فشار خون با علائمی چون سرگیجه، سستی، خستگی و ناتوانی همراه است. در این نوشتار به بررسی علل این مشکل و توصیه‌هایی برای درمان فشار خون پایین خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید.

درمان فشار خون پایین

فشار پایین چندان نگران‌کننده نیست

فشارخون پایین ممکن است منشأ وراثتی داشته باشد، اما بیشتر زنان جوان بلندقد و لاغر را درگیر می‌کند. از دیگر عواملی که می‌توان برای فشارخون پایین ذکر کرد، استفاده از دارویی خاص است. خستگی و استرس نیز ممکن است بر فشارخون تاثیر داشته باشد.

فشارخون پایین در شرایط و موارد زیر نگران‌کننده نیست:

۱ـ در روزهای مختلف فشارخون تغییر قابل‌توجهی نکند، زیرا بدن ثبات را ترجیح می‌دهد و بالا و پایین‌شدن فشارخون را بسختی تحمل می‌کند.

۲ـ فشارخون دچار سقوط ناگهانی نشود و بیشینه‌ فشارخون (سیستولیک) به پنج یا شش نرسد. در واقع، با این میزان فشارخون، قلب نمی‌تواند بدرستی به تمام بخش‌های بدن خون‌رسانی کند و در چنین وضعی بیشترین آسیب را مغز می‌بیند. این وضع خطرناک اغلب به دنبال خونریزی‌های شدید یا شوک حساسیتی بروز پیدا می‌کند.

سرگیجه و بی‌حالی هنگام فشارخون پایین

از مهم‌ترین عوارض فشارخون پایین سرگیجه، منگی، سستی و بی‌حالی است. هنوز دلیلی قطعی و روشن برای این امر به اثبات نرسیده است. عوامل متعددی از جمله محیط بسیار گرم، ایستادن طولانی، استرس و خستگی باعث بروز چنین وضعی می‌شود.

به همین دلیل گاهی اوقات حضور در یک فروشگاه بزرگ و شلوغ ممکن است به افت فشارخون ‌منجر شود. بنابراین هر لحظه و با کوچک‌ترین فعالیتی امکان دارد فشارخون کاهش قابل توجهی یابد.

جدی گرفتن افت فشارخون پس از بیداری

یکی از موارد مهم افت فشارخون هنگام بیداری است. در این موارد تغییر وضع از حالت درازکش به حالت ایستاده ممکن است به افت فشارخون منجر شود که بیشتر خود را با سرگیجه نشان می‌دهد.

همچنین بخوانید :  هر ایرانی سالانه چند لیتر نوشابه میخورد

این پدیده که در نتیجه تنظیم نامناسب مغزی فشارخون بروز می‌کند، «افت فشارخون وضعیتی» نام دارد.

ماندن طولانی‌مدت در وضع درازکش یا ایستاده و همچنین بازگشت نامناسب خون به عروق، مانند موارد واریس، از عوامل بروز این پدیده است.

گاهی اوقات نیز مصرف برخی داروها (مانند داروهای ضدافسردگی، داروهای قلب و …) و در موارد نادری نیز بیماری‌های مغز و اعصاب، افت فشارخون وضعی را موجب می‌شود. در این وضع مشاوره با پزشک ضروری است.

چند توصیه برای رفع و درمان فشار خون پایین

هنگام سستی و بی‌حالی:

به محض بروز سرگیجه بنشینید یا اگر ممکن است دراز بکشید و پاهایتان را برای حدود ده دقیقه بالا نگه‌ دارید تا خون به مغز فرستاده شود.

هنگام از خواب برخاستن:

برای چند لحظه به رختخواب برگردید. سپس خیلی آهسته از وضع نشسته تغییر حالت دهید و بتدریج بایستید.

برای افزایش فشارخون:

بیشتر آب بنوشید، بویژه آب‌های معدنی که حاوی سدیم باشد. خوردن غذاهای شور نیز در افزایش فشارخون موثر است.

چنان‌که در موارد پرفشاری خون توصیه می‌شود از خوردن خوراکی‌های شور بپرهیزید؛ بالعکس در موارد پایین بودن فشارخون مصرف نمک بیشتر توصیه می‌شود، زیرا نمک آب را در شریان‌ها نگه می‌دارد و ماندن آب در رگ‌ها به افزایش فشارخون کمک می‌کند.

نکات خواندنی

بهترین میزان فشارخون ۸‌/‌۱۲ است (فشار سیستولیک‌/‌دیاستولیک.)

فشار ۹‌/‌۱۴ را پرفشاری خون می‌دانند.

به فشار بیشینه (ماکزیمم) ده و کمینه (مینیمم) که قاعدتا عدد کمتری است نیز فشارخون پایین می‌گویند.

سلامتی
توصیه هایی برای درمان فشار خون پایین
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید