توصیه هایی برای کنترل عصبانیت و خشم

خشم حالت و وضعیتی روانی است که در شرایط خاص و با آزرده شدن افراد به وجود می‌آید. زمانی که انسان عصبانی و خشمگین میشود کنترل و مدیریت ضعیفی بر رفتارهای خود و محیط اطرافش دارد و از این جهت بسیار مهم است که با اصول کنترل عصبانیت و خشم آشنا باشید تا اگر در وضعیتی قرار گرفتید که عصبانیت شدید بر شما قالب شد، کنترل خود را از دست نداده و کار خطرناکی انجام ندهید. با گیاه یاب همراه باشید.
کنترل عصبانیت

مینا پورفرخ روانشناس عمومی اظهار داشت: خشم یک هیجان مانند ترس، غم  و شادی است که هرکسی این هیجان را در طول زندگی تجربه می کند و به طور اجتناب ناپذیر با آن مواجه می شود.

وی تصریح کرد: در رابطه با خشم موضوعی که در افراد مختلف متفاوت است تجربه خشم است که می خواهد به صورت رفتار نمود پیدا کند، وقتی که هیجان خشم به رفتار تبدیل شود اسم آن را عصبانیت می نامیم که شدت بروز آن در افراد مختلف متفاوت است.

پور فرخ بیان کرد: زمانی که آستانه تحمل فرد پایین بیاید فرد خشمگین می شود و به صورت رفتارهای عصبانی نمود پیدا می کند. اثرات خشم بیشتر در ارتباطات اجتماعی نمود پیدا می کند و این افراد عموما در ارتباطات منزوی می شوند.

این روانشناس عمومی اشاره کرد: امروز به دلیل تحمل منابع استرس زای زیاد، کمبود زمان، آلودگی هوا، ترافیک، ناهمانگی و تحمل شرایط غیر منتظره و استرس زا، موجب ایجاد اضطراب می شود و وقتی فرد در سال بیش از ۲۰۰ واحد استرس را تحمل کند دچار فروپاشی و خشم و عصبانیت می شود.

وی گفت: افرادی که مدیریت هیجان را یاد گرفته اند می توانند عملکرد تبدیل خشم به عصبانیت را به خوبی و با آگاهی مدیریت کنند.

پورفرخ اضافه کرد: در افراد افسرده به دلیل آنکه که مهارت های انتقال و ابراز کلام را ندارند و نمی توانند ناراحتی خود را با سلامتی روان مطرح کنند. این افراد انگشت نشانه و عملکرد را به طرف خود می گیرند و با راهکارهایی که اتخاذ می نمایند خشم را در وجود خود درونی می کنند.

این روانشناس عمومی افزود: خشم درونی شده در فرد منجر به افسردگی شده و سبب احساس بی لذتی وبی انگیزگی در زندگی می شود.

وی تاکید کرد: افراد باید یاد بگیرند خشم را سرکوب نکنند زیرا سرکوب خشم منجر به ایجاد اختلال روانی، کاهش بازدهی، فرافکنی و عقده می شود و سرکوب خشم به معنای حل نشدن موضوعات و مسائل باعث ایجاد آن است.

 پور فرخ اظهار داشت: معمولا کسانی که خیلی زود عصبانی می شوند بسیار سریع نیز حالت خوشحالی به آنها دست می دهد و عموما این گونه افراد انواع واکنش های هیجانی اعم از هیجان شادی، غم، یا خشم را با بزرگنمایی و به طور هیجانی بروز می دهند.

کنترل عصبانیت

توصیه هایی برای کنترل عصبانیت و خشم

این روانشناس عمومی اشاره کرد: اولین گام برای مدیریت و کنترل عصبانیت و خشم افزایش مهارت خود آگاهی است، فرد باید آگاهی در لحظه را یادبگیرد، مثلا نفس عمیق بکشد یا از تکنیک فشار انگشت سبابه و شصت به منظور بازداری از پاسخ هیجانی به طور موقت کمک بگیرد.

وی بیان کرد: همچنین سکوت در شرایط تنش زا و تصمیم به پاسخ به آن در زمان دیگر و تاخیر در آن می تواند تمرینی باشد تا فرد کنترل تکانه ها را برای مدت بیشتری به تعویق بیاندازد.

پورفرخ تصریح کرد: ترک موقت محل در هنگام عصبانیت و قدم زدن می تواند منجر به بازداری فرد از عصبانیت و تفکر بیشتر در رابطه با عملکرد خود باشد.

این روانشناس عمومی گفت: گفتگو و صحبت در رابطه با موضوعی که سبب عصبانیت شده بسیار حائز اهمیت است و تا زمانی که صمیمیت در رابطه و صحبت وجود نداشته باشد افراد نمی توانند موضوعی را که موجب ایجاد حس عصبانیت شده حل کنند.

وی اضافه کرد: در برخی مراکز مشاوره کارگاه های مدیریت خشم وجود دارد که مهارت های کنترل عصبانیت و خشم را به صورت عملی مورد بررسی قرار می دهند.

پورفرخ افزود: خشم خصیصه ژنتیکی نیست و به صورت اکتسابی ایجاد می شود و معمولا کودک از پدر و مادر آن را آموزش می بیند و وقتی پدر و مادری رفتار خود را تغییر می دهند تاثیر زیادی بر کاهش خشونت در فرزند خواهد داشت.

این روانشناس عمومی تاکید کرد: خشم در افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی غیر قبل کنترل است. این افراد در کودکی به دلیل اینکه اضطراب را تجربه نمی کنند نمی توانند از اتفاقات ناخوشایند درس بگیرند و یک واقعه ناخوشایند بارها در زندگی آنها تکرار می شود.  برای درمان این افراد با توجه به رابطه مستقیم هورمون تستوسترون با خشم، هورمون تراپی می شوند یا شیوه های مدیریت خشم را آموزش می بینند که در این افراد خشم خطرناک تر است.

وی یادآور شد: توصیه می شود افراد همانگونه که آزمایش های مختلف پزشکی را انجام می دهند به فشارهای روانشناختی توجه داشته باشند و اگر اضطرابی دارند به درمان آن اقدام کنند.

باشگاه خبرنگاران
توصیه هایی برای کنترل عصبانیت و خشم
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۹۵ با موضوع روانشناسی
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

سوپ بروکلی
سوپ بروکلی یک غذای ساده، مقوی، کم‌کالری و مفید برای افراد مبتلا به دیابت می‌باشد. به شما اطمینان می‌دهیم که عاشق این سوپ خواهید شد، حتی اگر به کلم بروکلی علاقه‌ای ندارید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

جنسینگ
جنسینگ گیاهی شگفت انگیز است که در طب سنتی شرق از ارزش درمانی بالایی برخوردار بود. در چین فقط امپراطوران حق جمع آوری و نگهداری ریشه های این گیاه را داشتند و بعدها نیز به عنوان جزیی جدایی ناپذیر از وعده ی غذایی پادشاهان به منظور افزایش قوای جسمانی - ذهنی و به عنوان اکسیر جوانی جایگاه خود را همچنان حفظ کرد. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.