توصیه هایی برای مقابله با مشکلات عصبی

بسیاری از مشکلات عصبی و روانی و اختلالات بوجود آمده در فرد، مثل انواع افسردگی ها و اضطراب ها قابل درمان می باشند. امروزه با استفاده از تکنیک های بسیار گسترده، راه حل های بسیاری برای روان درمانی بوجود آمده است. با ما همراه باشید تا به روشها و توصیه های رفع مشکلات عصبی و روانی بپردازیم.

مشکلات عصبی و روانی

توصیه های مهم علیه مشکلات عصبی و روانی

آموزش قاطعیت

اولین توصیه برای جلوگیری از مشکلات عصبی و روانی آموزش قاطعیت می باشد. این تکنیک که برای افزایش مهارت‏هاى بین فردی طراحى شده، عبارت است از آموزش چگونگی ابراز عقیده، احساس‌ و افکار به صورت مناسب.

آموزش قاطعیت در بسیاری از مشکل‌های مربوط به روابط بین‏ شخصى مثل اختلاف‏هاى زناشویى، افسردگى، اختلالات جنسى، رفتارهاى پرخاشگرانه و مورد سوءاستفاده قرار گرفتن، کاربرد دارد.

تکنیک حل مساله

حل مساله، یک تکنیک درمانی روان‌‏شناختى است که مراجعه‌‌کننده از طریق آن یاد مى‏گیرد از مجموعه آگاهى ‏ها، دانش و منابع موجودى که در اختیار دارد، براى حل مساله یا مشکلى که با آن مواجه است، استفاده‌کند.

روان‌‏شناسان معتقدند نداشتن مهارت حل مساله مى‏تواند ‏ اختلال‏هاى گوناگون روان‏شناختى (مثل افسردگى و اضطراب) یا مشکل‌هایی در ازدواج و تربیت فرزند ایجاد کند.

آموزش خودآموزى 

مراجعان با آموختن این روش می‌توانند رفتارهاى نادرست خود را بشناسند و با ترک آنها، رفتارهاى مناسبی را جایگزین کنند. معمولا در این روش، درمانگر الگوى مراجعه‌کننده مى‏شود و رفتارهاى سالم را نمایش می‌دهد.

نکنیک کنترل استرس

این تکنیک از مجموعه شیوه‏ هاى درمانى تشکیل شده که ریلکسیشین (تن آرامى) یکى از آنهاست. ابتدا مراجعه‌کننده در مورد اثر استرس بر رفتار و سلامت، آموزش مى بیند و سپس با کمک درمانگر عوامل استرس ‏زا را شناسایى مى‏ کند تا بتواند با روش‏ هایى مثل ریلکسیشین یا انواع مراقبه‌ها، استرس‌های خود را مدیریت کند و به آرامش برسد.

آموزش مهارت‏هاى اجتماعى

مهارت‏هاى اجتماعى، شامل طیف وسیعى از رفتارها مانند گرمى و صمیمیت در روابط، سهولت در گفت‌وگو، ابراز همدلى، تماس چشمى و به‏طور کلى مهارت‏هاى کلامى و غیرکلامى برقرارى ارتباط است.

بازسازى شناختى

این تکنیک مربوط به شیوه‏ هایى است که به‌ شکل مستقیم به‌ دنبال تغییر باورهاى مشکل ‏زاى افراد هستند و به مراجعان کمک مى ‏شود تفکرات ناسالم خود را بشناسند، به پیامدهاى منفى آنها توجه و تفکرات سالم‏تر را جایگزین کنند.

مدیریت خشم 

از این روش براى مهار خشم و پرخاشگرى استفاده مى ‏شود. زود عصبانى شدن، از کوره در رفتن، داد زدن، پرتاب اشیاء یا شکستن آنها، در را محکم به‌ هم‌ کوبیدن و زدن خود و دیگران، نمونه‏ هایى از خشم و پرخاشگرى هستند.

در عادات تغییر ایجاد کنید

به مراجعان آموزش داده مى‏ شود عادت‌های ناسالم خود را بشناسند و از عادت‌ های سالم متضاد با آنها براى ترک عادت مشکل‏ دار استفاده کنند. از این تکنیک در درمان اختلال‌هایی مثل انگشت مکیدن، پلک‌ زدن شدید و کندن مو (تریکوتیلومانیا) استفاده مى‏ شود.

فعال‏سازى رفتارى

روش‏هاى افزایش فعالیت‏ها به مراجعان آموزش داده مى‏ شود. گاهی یک برنامه‏ مناسب با سبک زندگى مراجعه‌‌ کننده که دربرگیرنده مواردى مانند میزان فعالیت‏هاى تفریحى، ورزشى، مطالعه‏ آزاد و معاشرت با دیگران است در کنار مسوولیت‏هاى شغلى یا وظایف تحصیلى با کمک درمانگر، براى مراجعه‌کننده تنظیم می‌شود و در اختیار وى قرار مى‏ گیرد.

 مواجهه

مواجهه، روشى است که در آن شخص با هر محرکى که در او ایجاد رفتار یا هیجان نامطلوب مى‏ کند، روبرو مى ‏شود. در مواجهه، درمانگر براساس یک مقیاس درجه‏ بندى شده، آنقدر مراجعه‌ کننده را در معرض محرک‏ هایى که از نظر او نامطلوب هستند، قرار می‌دهد تا هیجان یا رفتار ناسالم در او از بین برود.

مثلا طبق یک مقیاس درجه‏ بندى شده، کسى را که ترس شدید از ارتفاع دارد آنقدر در بلندى و ارتفاع قرار مى ‏دهند که به اصطلاح ترسش بریزد و بعد از این در مقابل این محرک (ارتفاع)، واکنش نامطلوب (ترس و فرار) نشان ندهد.

پذیرش 

پذیرش به معناى شناسایى و قبول رویدادهاى ناخوشایندى است که نمى ‏توان کنترلى بر آنها داشت. در این تکنیک درمانگر با استفاده از روش‏هایى مثل انواع مراقبه‏ ها به مراجع ه‌کننده کمک مى‏ کند تا مسایل تغییرناپذیرى که باعث ایجاد تنش یا احساس‌های دردناک مى‏ شوند، بپذیرد و خود را از فشار روانى برهاند.

سلامت آی آر ، بیتوته

توصیه هایی برای مقابله با مشکلات عصبی
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ با موضوع روانشناسی
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

شیر زردچوبه
دستورالعمل‌های فراوانی برای تهیۀ نوشیدنی با زردچوبه وجود دارد که یکی از آنها شیر زردچوبه است. این نوشیدنی سرشار از خاصیت بوده و می‌تواند گزینه‌ای عالی برای یک رژیم غذایی سالم باشد. با گیاه یاب همراه باشید. ۱۵ دقیقه‌ای آماده می‌شود ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

پنج انگشت
گیاه پنج انگشت ( به انگلیسی Vitex agnus-castus ) از گیاهان دارویی است که میان مردم چندان شناخته شده نیست. این گیاه که به آن « گیاه جادویی زنان » نیز می گویند، خواص فراوانی داشته که بسیاری از این خواص مربوط به اختلالات زنانه میباشد و به همین دلیل هم، چنین اسمی برای آن انتخاب شده است. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.