توصیه‌های مهم برای روزه داران دیابتی

روزه گرفتن برای افرادی که بیماری دیابت دارند کار آسانی نیست و به خصوص در فصل‌های گرم سال که روزهای بسیار بلندی را پشت سر میگذارند، این موضوع در بیماران دیابتی باعث میشود تا آب بدن کاهش پیدا کرده و در نهایت منجر به افت شدید قند خون گردد. در ادامه توصیه‌های مهم را برای افراد دیابتی که روزه دار هستند ارائه می‌کنیم.

دیابتیدیابت ( به انگلیسی: Diabetes ) نوعی بیماری است که در آن بدن فرد بیمار توانایی خود در تولید انسولین را از دست می‌دهد. وظیفه‌ی انسولین در بدن انسان، کاهش قند خون است.

سهیلا مروستانی، متخصص غدد گفت: با توجه به اینکه روزهای ماه مبارک رمضان بسیار طولانی و گرم است، آب بدن کم می شود و این مسئله در بیماران دیابتی باعث افزایش غلظت خون و افت شدید قند خون می شود در نتیجه باید این افراد قبل و بعد از افطار و تا پایان شب در چند مرتبه قند خون خود را آزمایش کنند.

توصیه های مهم برای روزه داران دیابتی

وی تآکید کرد: این بیماران از مصرف غذاهای شیرین و نشاسته ای مثل زولبیا یا غذاهای چرب و حجیم مثل حلیم، کله پاچه و آش خودداری کنند.

این متخصص غدد ادامه داد: بیماران دیابتی که هنوز بیماری خود را کنترل نکرده اند و قند خون آنها هنوز به حد قابل قبولی نرسیده بهتر است روزه نگیرند.

مروستانی گفت: بیمارانی که انسولین مصرف می کنند یا دچار فشار خون بالا هستند نیز مجاز به روزه گرفتن نیستند.افراد سالخورده، زنان باردار و شیرده مبتلا به دیابت نیز نمی توانند روزه بگیرند.

وی در رابطه با علائم افت قند خون گفت: اگر فرد دچار تعریق، عرق سرد و تپش قلب شود، این نشان دهنده افت قند خون است که در این صورت باید روزه افطار شود.

این متخصص غدد ادامه داد: اما اگر قبل از سحر قند خون حداکثر ۱۳۰ میلی‌گرم درصد، دوساعت بعد از سحر حداکثر ۱۸۰ ، بین ساعت یک تا ۳ بعدازظهر کمتر ۷۰ نباشد، قبل از افطار حداکثر ۱۳۰ و دو ساعت بعد از افطار حداکثر ۱۸۰ باشد روزه داری منعی ندارد.

فارس

به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ با موضوع مراقبت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

مرغ گریل شده با کره بادام زمینی
این غذا بهترین گزینه برای زمانی است که میهمان ناخوانده دارید و نمی‌دانید چه چیزی درست کنید. همچنین مرغ گریل شده با کره بادام زمینی یک غذای مغذی و کم‌کالری است که انتخابی عالی برای یک وعدۀ شام رژیمی می‌باشد. زمان ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

فرفیون
فرفیون به گیاهی 1 ساله می باشد که از طریق کاشت بذرها تکثیر پیدا می کند. این گیاه طولی به اندازه پانزده الی پنجاه سانتی متر دارد و رنگ سبز تیره است. فرفیون در واقع جز علف های هرز دسته بندی می شود و طول ریشه آن در عمق زمین به 1 متر هم می رسد. در ادامه مطلب به خواص فرفیون خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید. ...
ادامه مطلب
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.