توصیه‌های مهم برای پیشگیری از گاز گرفتگی

با شروع فصل سرما و تغییر آب و هوا، بخاری‌ها به خانه‌ها باز‌ می‌گردند. متاسفانه همه ساله بازگشت بخاری‌ها، با صدمات جانی همراه است. گاز گرفتگی یکی از عوامل مرگ و میر در فصل سرما است که بعلت توجه پایین مردم به نکات ایمنی هنگام نصب بخاری‌ها صورت می‌گیرد. مونو اکسید کربن ( Carbon monoxide ) گازی خطرناک است که لقب « قاتل خاموش » را با خود یدک میکشد. در این نوشتار به علائم گاز گرفتگی و توصیه‌های ایمنی برای پیشگیری از گازگرفتگی خواهیم پرداخت . با گیاه یاب همراه باشید.

گاز گرفتگی

بهزاد ولیزاده، مدیرکل پزشکی قانونی استان اردبیل، رعایت نکات ایمنی در نصب وسایل گازسوز و اطمینان از سالم بودن این وسایل را برای کاهش هرچه بیشتر مرگ و میر ناشی از گاز گرفتگی ضروری دانست و گفت:

« به هموطنان عزیز توصیه می کنم تا در فصل پاییز و زمستان و با سرد شدن هوا، به طور خودسرانه به نصب وسایل گرم کننده در خانه های خود و به ویژه در محیط های کوچک و بسته اقدام نکنند که این امر می تواند زمینه ساز گاز گرفتگی باشد.»

مهندس سهیل احمدزاده، کارشناس اجرای استاندارد اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان اردبیل نیز در خصوص پیشگیری از مسمومیت با گاز منوکسیدکربن، استفاده از وسایل گازسوز استاندارد را ضروری عنوان کرد و گفت:

«استفاده نکردن از بخاری های بدون دودکش در فضاهای کوچک و اتاق خواب ها و همچنین عدم استفاده از اجاق خوراک پزی برای گرم کردن محیط اتاق و حمام ، استفاده مجزای دودکش برای هر وسیله گازسوز ، اطمینان از باز بودن کانال دودکش مجهز به کلاهک H و رعایت ارتفاع کلاهک که باید حداقل ۸۰ سانتیمتر از لوله بالاتر باشد، تجهیز بخاری های دودکش دار به سنسور حساس به کاهش اکسیژن (ODS) و یا سنسور حرارتی ، پرهیز از استفاده از دودکش های آلومینیومی به علت انعطاف پذیری و شکستن آنها ، قرار ندادن دودکش وسایل گازسوز در درون سطل آب از جمله نکات ایمنی در مقابله با پدیده گازگرفتگی هستند.

توجه به این نکته ضروری است که آموزش صحیح از طریق رسانه های ارتباط جمعی مثل رادیو، تلویزیون و روزنامه ها، تولید و پخش برنامه های تبلیغی درخصوص بحث ایمنی و هشدارهای کارشناسان می تواند به آگاهی خانواده ها و پیشگیری از این گونه حوادث منجر شود.»

علائم گاز گرفتگی به سرما خوردگی شبیه است

علایم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن شامل سردرد، گیجی و خواب آلودگی می باشد که با طولانی شدن مدت تماس می تواند فرد مسموم را دچار تهوع، استفراغ و تپش قلب شدید کند و در مراحل بعدی می تواند باعث کاهش هوشیاری و حتی در برخی مواقع موجب مرگ فرد نیز شود.

دکتر حسین حسنیان، رئیس بخش مسمومیت بیمارستان لقمان در این باره می گوید:

«علائم گازگرفتگی مانند علائم سرماخوردگی است و با علائمی مانند سردرد، ریزش اشک از چشمان ، گلو درد و بدن درد همراه است و به دلیل اینکه در فصول سرد سال، آنفلوآنزا و سرماخوردگی فراوان است در بیشتر موارد با گاز گرفتگی اشتباه گرفته می شود.

تا زمانی که در خانه رفت و آمد باشد و درها باز و بسته شوند و هوا جریان داشته باشد، مسمومیت دیده نمی شود، اما زمانی که درها بسته شود و افراد در حال استراحت باشند ، مسمومیت با این گاز دیده می شود و اغلب آخر هفته ها که معمولا افراد در خانه حضور دارند، بیشتر مسمومیت دیده می شود.

گاهی اوقات گاز کم کم تجمع پیدا می کند و زمانی طولانی تری لازم است تا افراد دچار مسمومیت شوند، اما گاهی گاز در زمان کمتر و مقدار بیشتری تجمع می یابد و فرد خیلی سریع مسموم می شود. به همین دلیل گاهی طی کمتر از یک ساعت مسمومیت منجر به مرگ می شود و گاهی چند ساعت تا یک شبانه روز این مسمومیت منجر به مرگ می شود.

افرادی که دچار مسمومیت با گاز منواکسید کربن می شوند به دلیل کمبود اکسیژن، قدرت تفکر و همچنین ژس العمل به موقع خود را ازدست می دهند و حتی اگر هم متوجه گاز گرفتگی شوند و یا بخواهند کاری انجام دهند، دیگر قادر به انجام کوچک ترین کاری نیستند.»

گاز گرفتگی

چگونگی برخورد با افراد مسموم شده با گاز منواکسیدکربن

۱- فرد مسموم را از محیط آلوده به هوای آزاد منتقل کنید.

۲- یقه لباس و کمربند و لباس های تنگ فردمسموم را باز کنید.

۳- در صورت امکان به فرد مسموم اکسیژن برسانید.

۴- باز نگه داشتن راه های هوایی و تماس با اورژانس ۱۱۵ در مراحل بعدی باید مورد توجه قرار بگیرد.

به یاد داشته باشید که خارج کردن افراد مسموم از محیط آلوده و قرار گرفتن در محیط باز از مهم ترین اقدامات پیشگیرانه محسوب می شود.

توصیه‌های مهم برای پیشگیری از گاز گرفتگی

– در هنگام استفاده از بخاری های گازی و نفتی جهت پیشگیری از مسمومیت با گاز مونو کسید کربن، باید از نصب صحیح و کارکرد مناسب دودکش ها مطمئن شوید. استفاده از آبگرمکن یا بخاری های کهنه و فرسوده و یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش، و وسایل حرارتی غیراستاندارد در منزل بیشترین عواملی هستند که منجر به مسمومیت با گاز منوکسید کربن می شوند.

– گاز مونوکسید کربن گازی بی رنگ، بی بو و غیرمحرک است که در اثر سوختن ناقص سوخت های فسیلی مانند نفت و گاز و بنزین و گازوئیل و ذغال چوب حاصل می شود. پس باید در استفاده از لوازمی که با این گاز کار می کنند، دقت و آگاهی کافی را داشته باشید تا کمتر در معرض خطرات این گاز قرار بگیرید.

– تماس بیش از حد با این گاز خطرناک می تواند در کودکان عوارض جدی تر از قبیل کاهش ضریب هوشی و حافظه و اختلالات رفتاری را موجب شود که باید خانواده ها در این زمینه با هوشیاری و آگاهی لازم، از کودکان خود مراقبت لازم را داشته باشند.

– انتهای دودکش باید حداقل یک متر از سطح بام و حداقل یک متر از دیوار جانبی بام فاصله داشته باشد و دارای کلاهک مخصوص به شکل H باشد و دودکش و اتصالات آن باید از جنس مقاوم و بدون هیچ سوراخ نشتی باشد.

– اگر فضای خانه یا محیط کار خود را با شوفاژ و سیستم حرارتی مرکزی گرم می کنید، درزبندی و بستن منافذ خانه به منظور جلوگیری از هدر رفت انرژی گرمایشی ایرادی ندارد.

– در صورتی که از بخاری ها و لوازم گرمایشی گازسوز به منظور گرم کردن محیط استفاده می کنید، حتما یک تهویه مناسب جهت خروج و ورود هوا از طریق درب و پنجره ایجاد کنید و از بستن منافذ موجود در خانه جدا خودداری کنید.

– اگر لوله بخاری سرد باشد، نشان می دهد محصولات احتراق و گازهای سمی از دودکش خارج نمی شوند که در این صورت باید ضمن رفع نقص موجود، به طور موقت با باز کردن قسمتی از درب و یا پنجره، تهویه هوای مناسب در محیط ایجاد کنیم.

– اگر شعله بخاری گازی آبی نباشد (نارنجی رنگ یا هر رنگ دیگری جز آبی باشد) نشان می دهد هوای کافی به بخاری نرسیده و وسیله گرمایشی شما گاز مونو کسید کربن تولید می کند.

– طول شیلنگ گاز نیز یکی از مباحث بسیار مهم در استفاده از وسایل گاز سوز در فصل زمستان است که باید طول این شلنگ به طور استاندارد یک و نیم متر باشد.

– در صورت خارج شدن از خانه یا محیط کار خود به مدت طولانی، حتما شیر اصلی گاز را ببندید.

توصیه‌های مهم برای پیشگیری از گاز گرفتگی
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۵ با موضوع مراقبت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

کاری نخود
ما معمولا پیشنهاد می‌کنیم که خودتان نخود را در خانه بپزید، اما استفاده از کنسرو نخود به شما کمک می‌کند تا غذایتان بسیار سریع آماده شود. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه کاری نخود بپردازیم. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

عرق مخلصه
مخلصه گیاهی می باشد که نامش از رهایی و خلاص شدن از انواع درد برگرفته شده است و همچنین این گیاه طبعی گرم و خشک دارد . در ادامه مطلب به خواص عرق مخلصه و روش مصرف آن خواهیم پرداخت ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.