تنگی نفس ، بیماری های ریوی و راهکار طب سنتی

تنگی نفس بیماری است که از دیدگاه طب سنتی معمولا در اثر کمبود و ضعف جریان انرژی در ریه بوجود می آید که با علائمی نظیر ضعف عمومی ، خستگی شدید و صدای آرام و بی حال همراه است ، در ادامه مطلب می خواهیم به اظهارات یک متخصص طب سنتی درباره این موضوع بپردازیم ، با گیاه یاب همراه باشید.
تنگی نفس

علی بهادری ، متخصص طب سنتی در خصوص بیماری تنگی نفس گفت: از دیدگاه طب سنتی تنگی نفس یا سوء تنفس می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. گاهی علت از قلب است، گاهی رطوبت غلیظ یا رقیق موجود در ریه است و گاهی بلغم غلیظ، گاهی اخلاط غلیظ است، گاهی ریزش مواد از ناحیه سینوس‌ها یا ناحیه سر به پائین است و گاهی ورم ریه و گاهی ورم مری است و گاهی به علت مشکل در معده است یا گاهی ضعف عضلات تنفسی است.

علی بهادری با اشاره به برخی اصول که باید در بیماری‌های ریوی رعایت شوند، گفت: بیماران ریوی چه آسم چه آلرژی و چه برونشیت یا عفونت ریه باید از غذاهای بسیار تند و ترش پرهیز کنند. اگر حرارت مزاج بیمار بالاست از سکنجبین استفاده کند.

وی اضافه کرد: بیماران ریوی بخصوص آن‌ها که بلغم غلیظ در ریه دارند از مواد غذایی مانند شیر، ماهی و میوه‌ها خودداری کنند، غذا و نوشیدنی و سبزی سرد بخصوص هندوانه، خیار، خرفه، اسفناج نیز برای آنها ممنوع است. این افراد نباید پس از غذا آب بنوشند و از نفاخ‌ها مانند باقلا، عدس و لوبیا خودداری کنند و پس از غذا استحمام نکنند و سریعاً پس از غذا نخوابند.

بهادری خاطرنشان کرد: اگر بخارات معدی در افراد مبتلا به تنگی نفس زیاد باشد، کسانی که مخصوصا شب‌ها به علت بخارات معده دچار تنگی نفس می‌شوند از عدس، بادمجان ، گوشت گاو و تندی و ترشی پرهیز کنند.

وی بابیان اینکه افرادی که تنگی نفس دارند نباید یبوست داشته باشند، افزود: اگر تنگی نفس، علت قلبی داشته باشد مخصوصا در افراد دارای حرارت قلبی زیاد که نبض قوی و بدن گرمی دارند، نوشیدن ماءالشعیر مؤثر است.

وی در تعریف برونشیت مزمن گفت: این بیماری شامل ترشح مزمن، مکرر و فراوان تنفسی است که با خلط فراوان همراه است. در آسیب‌شناسی سلولی، این بیماری با افزایش میزان غددی که ترشح می‌کنند همراه است و شدت و مدت بیماری در افراد مختلف، متفاوت است.

وی بابیان اینکه در علم پزشکی نوین دلیل اصلی بروز برونشیت مزمن نامشخص است اما در طب سنتی قابل تفسیر است، افزود: در طب سنتی چهار خلط مختلف در انسان تعریف‌شده که شامل صفرا، خون (دم)، بلغم (موکوس) و سودا است که هر یک خواص خود را دارد؛ به‌عنوان‌مثال خواص گرمی و خشکی برای صفرا، گرمی و تری برای خون، سردی و تری برای بلغم و سردی و خشکی برای سودا تعریف‌شده است.

بهادری اضافه کرد: در همین زمینه برونشیت مزمن با افزایش بلغم درراه‌های تنفسی و با نشانه‌های تری و سردی در بیمار همراه است که برای درمان این بیماران لازم است از رژیم گرم و خشک استفاده کرد.

وی با اشاره به حمله‌های حاد و مزمن آسم در افراد برونشیتی گفت: در حمله‌های حاد و مزمن آسم و در افراد برونشیتی اغلب خلط غلیظ مشاهده می‌شود. این افراد باید حتما از مواد غذایی مانند جوجه مرغ، تخم‌مرغ عسلی، گوشت گنجشک، زیره، دارچین، زنجبیل و زیره و فلفل استفاده کنند.

این متخصص طب سنتی تصریح کرد: همچنین برای درمان برونشیت و بیماری‌های مزمن تنفسی بهتر است غذاها و گیاهان دارویی با طبع گرم مانند نخود، عسل، گوشت گوسفند و گیاهانی مانند زعفران، زنجبیل و … مصرف ‌شود.

وی افزود: بنابراین بهتر است از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های با طبع سرد خودداری کرد تا به‌تدریج مزاج بیمار از سردی و تری به سمت تعادل حرکت کند. البته رژیم غذایی برای درمان این بیماری به‌تنهایی کافی نیست و باید در کنار آن از گیاهان دارویی با طبع گرم استفاده کرد و ورزش کردن را در برنامه روزانه قرارداد.

بهادری همچنین توصیه کرد: این بیماران از مصرف غذاهای با طبع سرد مانند گوشت گوساله، سفیده تخم‌مرغ، ماست، شیر و میوه‌های ترش و داروهای گیاهی با طبع سرد مانند خاکشیر، زرشک، عناب، عرق کاسنی و عرق شاتره خودداری کنند.

وی بابیان اینکه تنگی نفس حالتی است که تنفس فرد از حالت عادی خارج‌شده و تند و سریع می‌شود، مانند کسی که تازه از دویدن ایستاده باشد، گفت: بسیاری از بیماری‌های ریوی ازجمله مشکلات انسدادی ریه و در رأس آن‌ها بیماری آسم، موجب نفس‌تنگی می‌شود.

بهادری خاطرنشان کرد: ذات‌الریه نیز از دیگر عارضه‌های ریوی است که تنگی نفس را به دنبال دارد. در درمان تنگی نفس، علاوه بر دارودرمانی، نکات دیگری ازجمله انجام ورزش‌های سبک، زیر نظر پزشک متخصص، برای تقویت عضلات تنفسی باید رعایت شود. همچنین حجم غذایی که فرد مبتلابه تنگی نفس استفاده می‌کند باید سبک و کم باشد و از غذاهای مقوی در حجم کم استفاده کند.

وی بابیان اینکه اکثر سبزیجات دارای خواص آنتی‌اکسیدانی هستند، افزود: آنتی‌اکسیدان‌ها این قابلیت را دارند که با تحریک مواد اکسیدان تأثیر منفی آن‌ها را خنثی کنند. یکی از بیماری‌هایی که در طب سنتی و با مصرف داروهای سنتی به‌ خوبی قابل‌کنترل است، بیماری آسم یا تنگی نفس و در اصطلاح طب سنتی، بیماری ربو است. استفاده از گیاه بابونه به‌صورت دم‌نوش و استنشاق بخار دم‌کرده بابونه، بسیار در باز شدن مجاری تنفسی و کاهش علائم آسم مؤثر است.

این متخصص طب سنتی گفت: انواع گوشت پرندگان و دل حیوانات حلال‌گوشت برای این بیماران بسیار مفید است. از سبزیجات مفید می‌توان به آویشن، نعناع، کرفس، شوید، چغندر، برگ ترب و کدوحلوایی اشاره کرد. همچنین خشکبارهایی مانند بادام شیرین، پسته، انجیر خشک و همچنین ادویه‌جاتی نظیر، زیره، سیاه‌دانه، دارچین، زعفران و زنجبیل برای بیماران مبتلابه تنگی نفس مفید است.

وی اضافه کرد: آب عسل از درد سینه می‌کاهد و سکنجبین عسلی خلط غلیظ را لطیف می‌کند. درهرحال آب عسل جزو بهترین پاک‌کننده‌ها و شوینده مجاری‌اند و اگر ورم مجاری باشد، مخصوصا در مبتلایان به آسم بهتر است آب عسل رقیق باشد و به‌اضافه زعفران تأثیر را بیشتر می‌کند.

بهادری همچنین خاطرنشان کرد: ترکیب سیر با شیر یکی از بهترین داروهای پاک‌کننده ریه و روده است؛ مصرف سیر کهنه از واکنش‌های التهابی و آلرژیک دستگاه تنفسی و برای پاک‌سازی سینه از اخلاط مضر نیز مفید است

به گفته وی، گرفتگی مجرای هوایی و تنگی نفس می‌تواند موجب سرفه، تنفس دهانی و نهایتا التهاب تارهای صوتی شود که رعایت برخی تدابیر خود در رفع گرفتگی صدا مؤثر است.

وی به راه‌های رفع گرفتگی صدا ناشی از تنگی نفس اشاره کرد و گفت: مصرف گوشت‌هایی مانند گوشت خروس، کبک، قرقاول، گنجشک و مصرف قلب حیوانات حلال گوشت، مصرف سبزی‌هایی مانند شوید، کرفس، نعناع، آویشن، کدوحلوایی، مرزه و از میان خشکبار بادام شیرین، پسته، انجیر خشک و مویز مفید است.

بهادری اضافه کرد: همچنین از میان ادویه‌جات زیره، سیاه‌دانه، دارچین، زعفران و زنجبیل، مصرف سیب، انار ترش و شیرین، زردآلو، شفتالو، خربزه، میوه‌های شیرین، میوه‌های خوشبو و بوییدن عطریات و گل‌های طبیعی و شربت عسل، شربت سیب شیرین، شربت زعفران، شربت انجیر، شربت رضوی، شیر بز یا شیر گوسفند و روغن بادام شیرین بسیار مفید است.

وی بابیان اینکه گل‌گاوزبان گیاهی چندساله به ارتفاع تقریبی ۵۰ – ۲۰ سانتی‌متر و ساقه گل دهنده ۸۰-۶۰ سانتی‌متری است، گفت: این گیاه دارای کرک‌های نسبتا نرم است که بر روی برگ‌ها به حالت خوابیده و در سایر قسمت‌ها به‌صورت افراشته و مخلوط با کرک‌های کوتاه و متراکم است. جویدن برگ تازه گیاه گل‌گاوزبان برای درمان جوش‌های چرکی دهان و دم‌کرده آن برای تنگی نفس مفید است.

آخرین نیوز

تنگی نفس ، بیماری های ریوی و راهکار طب سنتی
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۹۵ با موضوع طب سنتی ایران
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

مارچوبه و قارچ کبابی
اگر شما هم عاشق کباب کردن سبزیجات هستید، مطمئنا از خوراک مارچوبه و قارچ کبابی لذت خواهید برد. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه این خوراک خوشمزه و کم‌کالری بپردازیم. ۲۵ دقیقه‌ای آماده می‌شود – برای ۶ نفر ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

جینکو
در دل طبیعت، گیاهان دارویی زیادی وجود دارد که برای بسیاری از افراد ناشناخته است و کمتر با خواص طبی و مفید آن آشنا هستند. جینکو یکی از این گیاهان است که شاید تا به حال کمتر درباره‌ی آن شنیده باشید، اما می‌توانید در این‌جا بیشتر با آن و خواص مفیدش آشنا شوید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.