تقویت قلب با اسید چرب امگا ۳

وقتی به اسید چرب امگا ۳ فکر می‌کنیم، اغلب به یاد خواص ضدالتهابی و تقویت‌کننده‌ی سیستم ایمنی امگا ۳ می‌افتیم. اما مطالعات جدید نشان می‌دهند که اسید چرب امگا ۳ می‌تواند به بهبود سلامت قلب کمک کرده و حتی عملکرد آن را بعد از آسیب‌ها و سکته‌ی قلبی بازیابی کند.

اسید چرب امگا 3

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» مطالعه‌ای که در مجله‌ی پزشکی Circulation منتشر گردید، اشاره به مصرف مکمل‌های امگا ۳ و تاثیر آن بر ترمیم و بازیابی سلامتی قلب بعد از سکته دارد. اگرچه قبل از این مطالعه، خاصیت اسید چرب امگا ۳ برای بهبود چرخش گردش خون ثابت شده بود، اما این اولین مطالعه‌ای است که به اثرات مستقیم امگا ۳ بر قلب و قدرت آن در بازیابی قلب بعد از سکته می‌پردازد.

محققین دریافتند که مصرف زیاد امگا ۳ به صورت روزانه در مدت ۶ ماه توانست عوارض قلبی را در افراد کاهش داده و عملکرد قلب را بهبود ببخشد. در حالی که برخی از افراد در این مطالعه دارونما دریافت کرده و چنینی بهبودی را تجربه نکردند. این نتایج می‌تواند خبری خوب برای افرادی باشد که حمله‌ی قلبی را تجربه کرده و یا با بیماری‌های قلبی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

حمله‌ی قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که مسیر جریان خون به عضله‌ی قلب مسدود می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا اکسیژن لازم به قلب نرسیده و حمله‌ی قلبی پدیدار شود. شدت آسیب ناشی از حمله‌ی قلبی بستگی به میزان و مدت زمان محرومیت قلب از اکسیژن دارد که می‌تواند باعث بروز اختلال در عملکرد قلب گردد. به همین دلیل مصرف مکمل‌های امگا ۳ بعد از تجربه‌ی حمله‌ی قلبی برای بازیابی سلامت و عملکرد قلب، بسیار حائز اهمیت است.

منابع غذایی امگا ۳

اگرچه ماهی‌ها به عنوان منبع اصلی امگا ۳ شناخته می‌شوند، اما بسیاری از ماهی‌ها حاوی مواد سمی مانند جیوه هستند. به همین دلیل لازم است که با سایر منابع غذایی – گیاهی اسید چرب امگا ۳ آشنا شوید.

۲۸ گرم بذر کتان – ۶۳۸۸ میلی‌گرم امگا ۳

۲۸ گرم دانه‌های چیا – ۴۹۱۵ میلی‌گرم امگا ۳

۲۸ گرم بذر شاهدانه – ۱۱۰۰ میلی‌گرم امگا ۳

یک فنجان اسفناج – ۳۵۲ میلی‌گرم امگا ۳

یک فنجان کدو حلوایی – ۳۳۸ میلی‌گرم امگا ۳

یک فنجان گل کلم – ۲۰۸ میلی‌گرم امگا ۳

یک فنجان بلوبری – ۱۷۴ میلی‌گرم امگا ۳

یک فنجان برنج وحشی – ۱۵۶ میلی‌گرم امگا ۳

یک عدد انبه – ۷۷ میلی‌گرم امگا ۳

یک فنجان خربزه – ۵۸ میلی‌گرم امگا ۳

¼ فنجان گردو – ۲۷۰۰ میلی‌گرم امگا ۳

۲۸ گرم بادام هندی – ۱۰۵ میلی‌گرم امگا ۳

۲۸ گرم دانه‌های کنجد – ۱۰۵ میلی‌گرم امگا ۳

¼ فنجان تخمه کدو تنبل – ۴۰ میلی‌گرم امگا ۳

روغن خردل – یک قاشق‌غذاخوری از این روغن حاوی ۸۲۶ میلی‌گرم امگا ۳ است. اگرچه باید مراقب باشید که مصرف زیاد این روغن می‌تواند باعث مسمومیت کبد شود.

مترجم: حسین حیدری
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ با موضوع تغذیه

آشپزی سالم

طرز تهیه چای سبز
چای سبز یکی از سالم‌ترین و مفیدترین نوشیدنی‌هاست که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی می‌باشد. مصرف این چای اشتها را سرکوب کرده و به سوزاندن چربی و تضمین سلامت قلب کمک می‌کند. اما احتمالا تا به حال روش‌های مختلف ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

آلو زرد
آلو زرد به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های فراوانش برای بیمارانی که با مشکلات پوستی مواجه هستند بسیار مفید است و باعث افزایش شادبی آنان می شود، همانطور که می دانید نحوه مصرف این میوه با پوست آن است اما شاید کودکان به پوست این میوه حساس باشند و دچار دل درد شوند پس تا حد امکان، کودکان آلو زرد را بدون پوست مصرف کنند. در ادامه مطلب به خواص فوق العاده این میوه خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.