تشخیص مزاج در طب سنتی

طب سنتی همواره تاکید زیادی بر این موضوع دارد که افراد برای پیشگیری از بیماری‌ها و عارضه‌ها و بهبود سطح سلامت، باید بر اساس مزاج و طبیعت بدن خود زندگی کنند. اما شاید برایتان سوال پیش آید که چگونه باید مزاج خود را تشخیص دهید؟ برای یافتن پاسخ این سوال و تشخیص مزاج خود پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کرده و با بدن خود بیشتر آشنا شوید. با گیاه یاب همراه باشید.

تشخیص مزاج

مصرف مواد غذایی مناسب و همسو با مزاج و طبع افراد کمک می‌کند تا ما در زندگی کمتر با اختلال‌ها، بیماری‌ها و تنش‌های جسمی و روحی روبه‌رو شویم و در مقایسه با افراد دیگر سلامت بیشتری داشته باشیم.

تشخیص مزاج با حرارت بدن

حرارت درونی بدن می‌تواند یکی از معیار‌های مهم تشخیص مزاج در هر فردی باشد؛ به عبارت دیگر، سردی و گرمی بدن شما تا حدی طبع شما را نشان می‌دهد. به این منظور کافی است بخشی از بدن مانند ساعد خود را لمس و دقت کنید که حرارت این نقطه گرم است یا سرد.

اگر با لمس قسمتی از بدن مثل ساعد یا بازو احساس گرما و حرارت کردید، مزاج‌تان گرم است. اما اگر احساس سرما کردید یعنی یکی از نشانه‌های سرد مزاجی را دارید.

پوست شما چه رنگی است؟

دومین معیار تشخیص مزاج هر فرد، بررسی رنگ پوست اوست. برای شناسایی نوع مزاج، رنگ پوست نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

اگر رنگ پوست شما مایل به سفید باشد، نشانه‌ی کم‌خونی و سرد مزاجی شماست.

پوست قرمز رنگ یا مایل به قرمز نشانه‌ی مزاج گرم و همچنین فشارخون بالاست.

پوست زرد رنگ یا مایل به زردی، گرمی و خشکی مزاج را نشان می‌دهد که ناشی از غلبه‌ی صفرا در بدن است.

پوست تیره و کدر نشانه‌ی مزاج سرد و خشک و غلبه‌ی سودا در بدن است.

پوست سفید رنگ و مایل به رنگ گچ، نشانه‌ی غلبه‌ی بلغم و مزاج‌ سرد و تر است.

موها هم حرف دارند!

موها نیز مانند پوست در تشخیص مزاج کمک‌کننده هستند، زیرا جنس مو و میزان رشد آن در افراد مختلف که مزاج‌های متفاوتی دارند، فرق می‌کند. به این منظور باید مو، جنس رنگ و کیفیت رشد آن را بررسی کنید.

سرعت بالای رشد موها می‌تواند نشانه‌ی گرمی مزاج باشد. رشد کم موها مختص سردی مزاج است.

موی کلفت، رشد مو بیش از حد طبیعی در کنار سایر علائم مانند مجعد و حالت‌دار بودن موها نشانه‌ی گرمی و خشکی مزاج است.

نازکی مو نشانه‌ی سردی و تری مزاج است و حتما باید درباره‌ی آن با یک متخصص طب سنتی مشورت کرد، چون ممکن است نتیجه‌ی یک بیماری باشد.

موی صاف و لخت نیز یکی دیگر از علائم مزاج سرد و مرطوب در مردان و زنان است.

رنگ موی سیاه در افرادی با طبع گرم و خشک دیده می‌شود. افرادی که موی آن‌ها سفیدی دارد، مزاج‌شان سرد و تر است.

بافت بدن‌تان نرم است یا سفت؟

افراد مختلف در مقایسه با هم بافت‌های بدنی متفاوتی دارند. حتما دیده‌اید که برخی افراد بدن محکم با بافت‌ها و عضلات سفت دارند یا گوشت بدن برخی دیگر نرم یا شل به نظر می‌رسد. این نکته در تشخیص و شناسایی مزاج کمک زیادی به شما می‌کند. اگر با لمس بدن خود احساس گرما کردید و متوجه شدید با فشار سرانگشتان، بافت بدن‌تان به راحتی فرو می‌رود و نرم است، یعنی مزاج‌تان رطوبت دارد و گرم و تر است.

اگر با لمس بدن‌تان احساس گرما و خشکی و زبری خفیفی زیر سرانگشتان دست‌تان احساس کردید، یعنی مزاج‌تان گرم و خشک است.

گاهی بدن سرد است و پوست و بافت آن نیز نرم و نازک به نظر می‌رسد. در این زمان مزاج سرد و مرطوب یا در واقع سرد و تر است.

وقتی بدن سرد و بافت بدن آن سخت و سفت باشد، شما مزاج سرد و خشک دارید.

تشخیص مزاج

تشخیص مزاج با عضلات

بررسی ظاهر و شکل اندام و میزان عضلانی بودن بدن نیز در تعیین طبع و مزاج افراد نقش مهمی دارد.

اگر بالاتنه پهن و ستبر، عروق برجسته، نبض قوی و تاندون‌های ظریف‌تر باشند، مزاج گرمی دارید.

اگر اندام‌ها کوچک و بالاتنه و نبض ضعیف و عضلات ظریف باشند، نشانه‌ی سردی مزاج است.

چهره‌ی لاغر، پوست به استخوان چسبیده، مفاصل قابل مشاهده، غضروف حنجره و بینی برجسته یعنی مزاج خشک است.

خواب‌ و بیداری

ساعت، کیفیت و چگونگی خواب شما در شناخت مزاج‌تان تاثیرگذار است. افرادی که در طول شبانه‌روز به اندازه‌ی کافی می‌خوابند با افرادی که در خوابیدن افراط و تفریط می‌کنند، طبع و مزاجی متفاوت دارند.

اگر ساعت خواب شما بیشتر از حد مجاز، یعنی هشت ساعت باشد، مزاج سرد و تر یا سرد و مرطوب دارید.

اگر ساعت خواب شما کمتر از هشت ساعت است و در بیشتر ساعات روز بیدار هستید، مزاج‌تان گرم و خشک است.

دفع فضولات

فضولات بدن شامل ادرار، مدفوع، عرق، ناخن، خون و… است و رنگ و کیفیت آن‌ها برای تشخیص نوع مزاج استفاده می‌شود.

اگر رنگ مدفوع یا ادرار تیره‌تر از حد معمول یا بدبوتر از حد نرمال باشد، این نشان‌دهنده‌ی گرمی مزاج و غلبه‌ی صفرا در بدن است.

بی‌رنگ بودن فضولات و کم بودن بوی آن از علائم سردی مزاج است.

یک نکته‌ی خواندنی

اگر بدن شما هنگامی که در معرض گرما، سرما، خشکی و رطوبت محیط قرار می‌گیرید، با دمای محیط سازگار شد، یعنی غلبه‌ی مزاج خاصی اتفاق افتاده است. به عنوان مثال، اگر در معرض گرما قرار بگیرید یا خوراکی با طبع گرم بخورید و زود احساس گرما در شما ایجاد شود، این امر نشان‌دهنده‌ی گرمی مزاج شماست.

نیک و نو
تشخیص مزاج در طب سنتی
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱۴ دی ۱۳۹۵ با موضوع طب سنتی ایران
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

کاری نخود
ما معمولا پیشنهاد می‌کنیم که خودتان نخود را در خانه بپزید، اما استفاده از کنسرو نخود به شما کمک می‌کند تا غذایتان بسیار سریع آماده شود. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه کاری نخود بپردازیم. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

پاپایا
آیا از خواص خربزه درختی که نام دیگر آن پاپایا می باشد اطلاع و آگاهی کافی دارید؟ این میوه درختی به دلیل حاوی ویتامین های گوناگونی که دارد، دشمن بسیار خوبی برای سرطان است و مصرف آن به شدت توصیه می شود. در ادامه مطلب به خواص فوق العاده پاپایا خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.