تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک توسط پزشکان

مصرف بیش از حد داروهای شیمیایی میتواند تاثیرات منفی و جبران ناپذیری را برای مصرف کننده به جای بگذارد. آنتی بیوتیک ها از آن دسته داروهایی هستند که مصرف زیادشان نه تنها به درمان بیماری کمک نکرده بلکه میتواند نتیجه ی عکس داشته و عوارض جبران ناپذیری را برای فرد ایجاد کند. متاسفانه بسیاری از پزشکان عمومی در ایران نسخه های خود را با انواع داروهای آنتی بیوتیک پر میکنند. در ادامه نظر متخصص بیماریهای عفونی را درباره ی این مشکل جویا میشویم.

آنتی بیوتیک

محمدرضا ناظر ، متخصص بیماری‌های عفونی ، درباره مشکلات تحقیقاتی در زمینه بیماری‌های عفونی در کشور گفت: مشکل اصلی در زمینه بیماری‌های عفونی در کشور تشخیص بیماری است و ما به دلایل مختلف در روش‌های تشخیصی دچار ضعیف هستیم به این معنا که پیش از کشت خون، بیمار آنتی بیـوتیک استفاده کرده است که باعث منفی شدن کشت خون می‌شود.

وی ادامه داد: برخی نمونه‌هایی که در آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود با روش استاندارد تهیه نمی‌شود؛ به عنوان مثال باید حداقل میان هر کشت خون یک هفته فاصله وجود داشته باشد.

متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه در روش تشخیص بیماری عفونی باید تمامی سیکل منظم طی شود تا نتیجه یک کشت مثبت باشد، تاکید کرد: باید روش‌های تشخیصی بیماری عفونی را به خصوص در حیطه مقاومت‌های میکروبی تقویت کنیم.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین چالش آینده کشور به مقاومت‌های میکروبی مربوط می‌شود، تصریح کرد: این موضوع در تمام دنیا وجود دارد و کشور ما نیز از این موضوع بی‌نصیب نمی‌ماند به این دلیل که بیشترین مصرف آنتی بیوتیک را در دنیا داریم.

نظارت بر مصرف آنتی بیوتیک

ناظر، ادامه داد: باید نظارت بر مصرف آنتی بیوتیـک در کشور وجود داشته باشد؛ بار‌ها به شکل تک موردی آنتی بیوتیک‌هایی نوشته می‌شود که هیچ اثری ندارد، به عنوان مثال سه عدد آمپول که طول اثر دو یا سه روزه دارد برای بیماری عفونی که نیاز به یک هفته دارو دارد، اثرگذار نیست.

متخصص بیماری‌های عفونی با تاکید بر اینکه باید سیستم نظارت بر مصرف آنتی بیوتیک‌ها و توزیع آن را در کشور کنترل کنیم، افزود: اگر مقاومت در برابر مصرف آنتی بیوتیک ایجاد شود مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد به این دلیل که بسیاری از اعمال جراحی به مصرف آنتی بیوتیک وابسته است، اگر آنتی بیوتیک نباشد بسیاری از بیماران بر اثر عفونت فوت می‌کنند؛ همچنین زنده ماندن بسیاری از بیماران سرطانی به مصرف آنتی بیوتیک بستگی دارد.

وی با بیان اینکه در دنیا ۳۰ درصد از مراجعه کنندگان به پزشکان عمومی، بیماران روانی هستند، ادامه داد: اما در کشور ما اغلب بیماران عفونی به پزشکان عمومی مراجعه می‌کنند؛ پزشکان عمومی ما در طول هفت سال تحصیل پزشکی فقط دو ماه دروس عفونی را می‌خوانند اما ۶۰ درصد نسخه‌های آنان آنتی بیوتیک است.

ناظر، با بیان اینکه چالش اصلی وزارت بهداشت در آینده بیماری‌های عفونی خواهد بود، خاطرنشان کرد: اگر مقاومت در برابر مصرف آنتی بیوتیک ایجاد شود پشیمانی سودی ندارد پس باید یک برنامه منسجم برای پیشگیری از مقاومت آنتی بیوتیک توسط وزارت بهداشت ایجاد شود.

 فارس

تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک توسط پزشکان
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ با موضوع مراقبت
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو
در دستورالعمل امروز قصد داریم به طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو بپردازیم که غذایی فوق‌العاده لذیذ و خوش‌طعم است. البته فراموش نکنید که این پاستا کالری نسبتا بالایی دارد و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. لطفا با ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

گیاهان دارویی متنوعی در دامان طبیعت می ویند که برای بسیاری از ما ناشناخته نیستند و از خواص آنها ناآگاهیم . آمنه یکی از گیاهانی است که شاید حتی نامش را هم نشنیده باشید. با ما همراه باشید تا با خواص درمانی این گیاه آشنا شوید . ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.