تاثیرات کمبود آهن بر بدن

0
115

آهن از عناصر بسیار مهم و ضروری است که بدن ما همواره به آن احتیاج دارد. برای آنکه با کمبود آهن مواجه نشوید باید یک برنامه غذایی سالم و مناسب داشته باشید تا در طول روز میزان مورد نیاز آهن برای بدن را تامین کنید. یکی از شایع‌ترین مشکلات تغذیه‌ای در جهان کمبود آهن میباشد که میتواند عوارض دیگری را نیز با خود همراه داشته باشد. با گیاه یاب همراه باشید.

کمبود آهن

وظایف آهن در بدن انسان

انتقال اکسیژن در گلوبولهای قرمز – تولید هموگلوبین خون – مقاومت در برابر استرس و ناخوشی – عملکرد صحیح آنزیمها – تقویت سیستم ایمنی

اغلب انسان‌ها حدود ۴ گرم آهن در بدنشان دارند که ۲ گرم آن در جریان خون است و نیم دیگر در نقاط مختلف بدن مثل کبد ذخیره شده. وقتی آهن خون پایین می‌آید، اول ذخیره مصرف می‌شود و سپس روی کیفیت خون اثر می‌گذارد.

میزان توصیه شده برای مصرف روزانه متغیر است و به سن و جنسیت بستگی دارد اما معمولاً مردها باید ۷٫۸ میلی گرم و خانم‌ها ۸٫۱۴ میلی گرم مصرف کنند.

تاثیرات کمبود آهن بر بدن

رنگ پریدگی، دشواری تنفس، تپش قلب و احساس گیجی،‌ احساس ضعف یا بدخلقی و حتی کاهش فشار خون از دیگر علایم فقر آهن در بدن است.

منابع طبیعی آهن

مواد غذایی شامل جگر، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم‌مرغ، سبزیجات دارای برگ‌های سبز تیره و پهن مثل اسفناج، حبوبات و میوه‌های خشک مخصوصا برگه زردآلو و دانه‌های روغنی بهترین منابع خوراکی حاوی آهن هستند.

به علاوه منابع غذایی حاوی ویتامین ث،‌ اسید سیتریک و اسید اسکوربیک مانند آب‌ پرتقال، انبه و طالبی، منابع حاوی اسید مالیک و اسید تارتاریک مثل هویج و سیب زمینی و محصولات تخمیری مثل سس سویا عوامل افزایش دهنده جذب آهن در بدن هستند.

همچنین بخوانید :  مواد غذایی ممنوع برای مبتلایان به زخم معده
تاثیرات کمبود آهن بر بدن
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید