بین حجامت کردن و اهدای خون باید چقدر فاصله باشد؟

از آنجایی که فرد با حجامت کردن مقداری خون از دست میدهد و رگ‌های بدنش بازتر میشوند، باید از اهدای خون در فاصله‌ زمانی کم بعد از حجامت خودداری کند. در ادامه نظر معاون اهداکنندگان اداره کل انتقال خون استان تهران را درباره‌ی این موضوع جویا می‌شویم. با گیاه یاب همراه باشید.

حجامت کردن

مجید مسلمی گفت: به دلیل حفظ سلامت خون اهداکنندگان و دریافت کنندگان و همچنین به دلیل اینکه عروق کسانی که حجامت می کنند باز شده است، این افراد تا یک سال از اهدای خون معاف هستند.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که حجامت می کنند به قصد درمان این کار انجام می دهند، در حالی که اهدای خون یک عمل نوع دوستانه است که با خلوص نیت و به منظور کمک به بیماران نیازمند به خون انجام می شود.

مسلمی با اشاره به اینکه نه حجامت کردن را نفی می کنیم و نه از این اقدام حمایت می کنیم، گفت: سازمان انتقال خون همواره بر سلامت اهدا کنندگان خون و فرآورده های آن تاکید دارد.

وی افزود: این سازمان با انجام مشاوره و معاینات دقیق هنگام اهدای خون و رعایت اصول بهداشتی و پزشکی در اهدا، نگهداری و توزیع آن، سلامت آن را تضمین کرده است.

مسلمی گفت: مصاحبه و معاینه پزشکی پیش از اهدای خون از ارکان مهم حفظ و ارتقاء سلامت محصولات خونی است که با مشارکت صادقانه و صبورانه داوطلبان صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: پزشکان سازمان انتقال خون با معاینه عمومی و با انجام مصاحبه ای محرمانه به ارزیابی سوابق مختلف پزشکی، اهدای خون و به ویژه رفتارها و عادات داوطلبان می پردازند.

وی با تاکید بر مهم بودن مشارکت صادقانه اهدا کنندگان، تصریح کرد: نتیجه غربالگری پزشکی منجر به اهدای خون و یا معافیت از اهدای خون داوطلبان می شود.

معافیت موقت یا دائم اهدای خون

وی با بیان اینکه معافیت از اهدای خون ممکن است موقت و یا دائم باشد، درباره معافیت موقت اظهارکرد: معافیت موقت از اهدای خون موجب ممانعت از پذیرش داوطلبان در مدت زمان مشخصی می شود که داوطلب اهدا، پس از طی این زمان دوباره واجد شرایط مراجعه و بررسی خواهد بود.

او ادامه داد: اما معافیت دائم موجب ممانعت دائمی و تا آخر عمر داوطلب از پذیرش و اهدای مجدد خون است.

مسلمی تاکیدکرد: نکته مهم در معافیت های اهدای خون آن است که افراد معاف شده تحت هر شرایطی نباید در زمان معافیت اقدام به مراجعه و اهدای خون کنند، چرا که در این صورت اهدای خون می تواند تهدید جدی برای سلامت خودشان و یا دریافت کنندگان خون آنان باشد.

مسلمی خاطرنشان کرد: از زمان ورود هر میکروب به بدن تا تشخیص آلودگی، مدت زمانی طول می کشد که به آن «دوره پنجره» می گویند و در این محدوده زمانی، تشخیص آلودگی به میکروب با هیچ فناوری آزمایشگاهی ممکن نیست.

وی ادامه داد: رفتارهای پرخطر و غیر بهداشتی با احتمال انتقال آلودگی های میکروبی به بدن همراه است، بنابراین در صورتی که افراد از زمان انجام این رفتارها تا بررسی آزمایشگاهی در دوره پنجره آلودگی باشند، تشخیص آلودگی به میکروب میسر نیست و ممکن است در عین حالی که افراد از نظر آزمایشگاهی به طور کاذب سالم تشخیص داده می شوند، آلوده به میکروب باشند و با اهدای خون و مصرف فرآورده های آن موجب انتقال این آلودگی به دیگران شوند.

سال گذشته(۱۳۹۴) ۵ / ۲ میلیون تن ازهموطنان برای اهدای این مایع حیاتی به مراکز اهدای خون سراسر کشور مراجعه کردند که ۲ میلیون و یکصدهزار تن از این شمار، موفق به اهدای خون شدند.

ایرنا
بین حجامت کردن و اهدای خون باید چقدر فاصله باشد؟
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲ دی ۱۳۹۵ با موضوع بهداشت و سلامت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

سوپ بروکلی
سوپ بروکلی یک غذای ساده، مقوی، کم‌کالری و مفید برای افراد مبتلا به دیابت می‌باشد. به شما اطمینان می‌دهیم که عاشق این سوپ خواهید شد، حتی اگر به کلم بروکلی علاقه‌ای ندارید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

فلفل سبز
فلفل سبز از دیدگاه طب سنتی دراری طبعی گرم بوده و کسانی که گرم مزاج هستند در مصرف فلفل سـبز و هر نوع دیگری از فلفل باید تعادل را برقرار کنند. اگر بخواهیم به برخی از خواص فلفل سـبز اشاره ای داشته باشیم، باید بگوییم در تسکین درد دندان ، گرفتگی و انسداد ها را به نحو بسیار خوبی باز می کند. در ادامه مطلب با انواع فلفل سـبز آشنا می شویم و سپس به خواص آن خواهیم پرداخت. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.