بین حجامت کردن و اهدای خون باید چقدر فاصله باشد؟

از آنجایی که فرد با حجامت کردن مقداری خون از دست میدهد و رگ‌های بدنش بازتر میشوند، باید از اهدای خون در فاصله‌ زمانی کم بعد از حجامت خودداری کند. در ادامه نظر معاون اهداکنندگان اداره کل انتقال خون استان تهران را درباره‌ی این موضوع جویا می‌شویم. با گیاه یاب همراه باشید.

حجامت کردن

مجید مسلمی گفت: به دلیل حفظ سلامت خون اهداکنندگان و دریافت کنندگان و همچنین به دلیل اینکه عروق کسانی که حجامت می کنند باز شده است، این افراد تا یک سال از اهدای خون معاف هستند.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که حجامت می کنند به قصد درمان این کار انجام می دهند، در حالی که اهدای خون یک عمل نوع دوستانه است که با خلوص نیت و به منظور کمک به بیماران نیازمند به خون انجام می شود.

مسلمی با اشاره به اینکه نه حجامت کردن را نفی می کنیم و نه از این اقدام حمایت می کنیم، گفت: سازمان انتقال خون همواره بر سلامت اهدا کنندگان خون و فرآورده های آن تاکید دارد.

وی افزود: این سازمان با انجام مشاوره و معاینات دقیق هنگام اهدای خون و رعایت اصول بهداشتی و پزشکی در اهدا، نگهداری و توزیع آن، سلامت آن را تضمین کرده است.

مسلمی گفت: مصاحبه و معاینه پزشکی پیش از اهدای خون از ارکان مهم حفظ و ارتقاء سلامت محصولات خونی است که با مشارکت صادقانه و صبورانه داوطلبان صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: پزشکان سازمان انتقال خون با معاینه عمومی و با انجام مصاحبه ای محرمانه به ارزیابی سوابق مختلف پزشکی، اهدای خون و به ویژه رفتارها و عادات داوطلبان می پردازند.

وی با تاکید بر مهم بودن مشارکت صادقانه اهدا کنندگان، تصریح کرد: نتیجه غربالگری پزشکی منجر به اهدای خون و یا معافیت از اهدای خون داوطلبان می شود.

معافیت موقت یا دائم اهدای خون

وی با بیان اینکه معافیت از اهدای خون ممکن است موقت و یا دائم باشد، درباره معافیت موقت اظهارکرد: معافیت موقت از اهدای خون موجب ممانعت از پذیرش داوطلبان در مدت زمان مشخصی می شود که داوطلب اهدا، پس از طی این زمان دوباره واجد شرایط مراجعه و بررسی خواهد بود.

او ادامه داد: اما معافیت دائم موجب ممانعت دائمی و تا آخر عمر داوطلب از پذیرش و اهدای مجدد خون است.

مسلمی تاکیدکرد: نکته مهم در معافیت های اهدای خون آن است که افراد معاف شده تحت هر شرایطی نباید در زمان معافیت اقدام به مراجعه و اهدای خون کنند، چرا که در این صورت اهدای خون می تواند تهدید جدی برای سلامت خودشان و یا دریافت کنندگان خون آنان باشد.

مسلمی خاطرنشان کرد: از زمان ورود هر میکروب به بدن تا تشخیص آلودگی، مدت زمانی طول می کشد که به آن «دوره پنجره» می گویند و در این محدوده زمانی، تشخیص آلودگی به میکروب با هیچ فناوری آزمایشگاهی ممکن نیست.

وی ادامه داد: رفتارهای پرخطر و غیر بهداشتی با احتمال انتقال آلودگی های میکروبی به بدن همراه است، بنابراین در صورتی که افراد از زمان انجام این رفتارها تا بررسی آزمایشگاهی در دوره پنجره آلودگی باشند، تشخیص آلودگی به میکروب میسر نیست و ممکن است در عین حالی که افراد از نظر آزمایشگاهی به طور کاذب سالم تشخیص داده می شوند، آلوده به میکروب باشند و با اهدای خون و مصرف فرآورده های آن موجب انتقال این آلودگی به دیگران شوند.

سال گذشته(۱۳۹۴) ۵ / ۲ میلیون تن ازهموطنان برای اهدای این مایع حیاتی به مراکز اهدای خون سراسر کشور مراجعه کردند که ۲ میلیون و یکصدهزار تن از این شمار، موفق به اهدای خون شدند.

ایرنا
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲ دی ۱۳۹۵ با موضوع بهداشت و سلامت

آشپزی سالم

سالاد میوه خوشمزه
امروز می‌خواهیم طرز تهیه‌ی سالاد میوه خوشمزه را به شما عزیزان آموزش بدهیم، لطفا با گیاه یاب همراه باشید. برای ۲-۳ نفر مواد لازم مقدار پرتقال   ۲ عدد نارنگی ۱ عدد لیموترش تازه‌ی بندری  یک چهارم یک عدد گریپ فروت قرمز  ۱ عدد نارنج  یک چهارم یک عدد کیوی کوچک  ۱ عدد عسل ۱ قاشق غذاخوری طرز تهیه سالاد ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

گل مینا
گل مینا گیاه علفی و چند ساله ای است که ارتفاع آن به ده سانتی متر می رسد و در جنگل و دشتها می روید. این گل از خواص دارویی خوبی برخوردار است و طبق نظریه محققان درمانگر سردر های میگیرنی می باشد و همچنین حاوی خواص دارویی ضد تشنج، ضدعفونی کننده و ضد اسهال می باشد. در ادامه با ما همراه باشید. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.