بیش از حد نشستن چه عوارضی دارد

0
181

با توجه به مسیر تکنولوژی در زندگی بشریت، مردم هر روزه زمان بیشتری را صرف نشستن برروی صندلی ها میکنند. از صندلی های خانه گرفته تا محل کار و حتی هنگام  رانندگی در سفر.

با توجه به یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۳ که بین مردم ایالات متحده انجام شد، مشخص شد که مردم این کشور بطور میانگین ۱۳ ساعت در روز را در حال نشستن میگذرانند و بطور میانگین ۸ ساعت در حال خواب هستند.

نشستن

هر نوع حالت نشستن چه در خانه و در حال تماشای تلویزیون باشید یا پشت میز محل کار و یا رانندگی، همگی برای سلامت شما مضر هستند. در واقع متخصصان سلامت مضرات نشستن بیش از حد را هم سطح مضرات سیگار کشیدن میدانند.

مهمترین عارضه های نشستن زیاد :

شکمتان چاق میشود

مطمئنا شما هم میدانید که میان یک زندگی کم تحرک و چاقی، ارتباطی قوی وجود دارد. هرچقدر که تحرک کمتری داشته باشید و ورزش نکنید، بطور حتم چربی بیشتری را در بدنتان انباشته خواهید کرد.

در مطالعاتی که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، گزارش ها حاکی از آن بود که تحرک داشتن و ورزش کردن به عضلات کمک میکنند تا مولکول هایی مانند لیپو پروتئین لیپاز را رها کنند.

این مولکولها نقشی اساسی در پردازش چربی ها و قندهایی که وارد بدنتان میشود دارند. نشستن های طولانی سبب میشود تا این چربی ها و قندها به درستی پردازش نشوند و در نهایت چربی ها در مناطقی مانند شکم فرد جمع گردند.

بهتر است بدانید جمع شدن چربی در یک نقطه ی خاص در بدن به خصوص شکم، بسیار خطرناکتر از جمع شدن چربی در تمام نقاط است. چربی شکم میتواند زمینه سازی برای بیماری های مزمن مانند بیماریهای قلبی ، سکته مغزی ، دیابت ، سرطان و در نهایت مرگ زودرس باشد. پس فراموش نکنید که کاهش چربی، به خصوص در ناحیه ی شکم، همیشه برای سلامتی شما مفید است.

بیماری قلبی

نشـستن طولانی مدت میتواند بر روی اندام های داخلی بدن ( مخصوصا قلب ) تاثیرات منفی بگذارد. تحرک نداشتن و نشستن در یکجا برای ساعتهای طولانی، باعث میشود تا جریان خون به خوبی انجام نشود و به این ترتیب خون به درستی به اندام هایی مانند قلب نرسد.

همچنین بخوانید :  مضرات چای سبز کدامند؟

مطالعاتی که در سال ۲۰۱۵ در مجله Journal of Clinical Hypertension منتشر شد حاکی از آن است که تغییرات متابولیکی مرتبط به نشستن های طولانی، میتوانند دلیل اصلی توسعه ی بیماری های قلبی – عروقی باشند.

درد کمر و گردن

نشـستن طولانی آن هم به حالتهای نادرست، بطور حتم باعث آسیب دیدن کمر و گردن شما میشود. عمل نشستن به خودی خود به ستون فقرات و دیسک های آن فشار می آورد. این موضوع میتواند باعث آسیب دیدن ستون فقرات شده و در نتیجه منجر به پدیدار شدن دردهای مزمن گردد.

نشستن های طولانی سبب میشود که عضلات شما هنگام کشیده شدن های ناگهانی، فشار بیشتری به آنها وارد شده و دچار گرفتگی شوند. همچنین نشستن طولانی میتواند یکی از دلایل درد عضلات در ناحیه های کمر و گردن باشد.

با توجه به مطالعاتی که در سال ۲۰۱۰ توسط سازمان بهداشت و ایمنی کانادا منتشر شد، نشستن طولانی مدت باعث آسیب دیدن عضلات، استخوان ها و رباط ها میشود که تاثیر مستقیمی بر ناحیه ی گردن و قسمت پایینی کمر دارند.

خطر ابتلا به دیابت

خطر ابتلا به دیابت در افرادی که زمان زیادی را صرف نشـستن میکنند بسیار بالا است. هرچقدر کم تحرکی بیشتر باشد احتمال مقاوم شدن بدن به انسولین ، دچار شدن به دیابت و اختلالات مربوط به گلوکز بالاتر میرود.

همچنین نشستن طولانی میتواند باعث تولید بیشتر انسولین توسط لوزالمعده شده و در نهایت منجر به دیابت گردد.

مطالعات نشان داده اند که عدم فعالیت فیزیکی ارتباط مسقیمی با مقاوم شدن بدن به انسولین ، چربی خون ، افزایش فشار خون و بروز اختلالات در عملکرد مویرگها دارد.

مترجم: حسین حیدری – تیم ترجمه گیاه یاب

منبع: top10homeremedies

بیش از حد نشستن چه عوارضی دارد
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید