بهترین متدهای ورزشی برای چربی سوزی

ورزش کردن از کلید‌ی‌ترین عوامل و فاکتورهای موثر برای چربی سوزی و کاهش وزن می‌باشد. اگر به دنبال نتیجه‌ی مناسب و دلخواه هستید حتما ورزش را در کنار رژیم غذایی مناسب خود داشته باشید. در این نوشتار قصد داریم شما را با بهترین متدها و روش‌های ورزشی برای چربی سوزی آشنا کنیم. با گیاه یاب همراه باشید.

برای چربی سوزی

ورزش هوازی کافی نیست

گذراندن ساعت ها روی وسائل ورزشی ثابت خسته کننده است و آنچنان هم کارآمد نیست. با ورزش هوازی ثابت در فعالیت های هوازی پیشرفت خوبی می کنید، که برای سلامت هوازی و استقامت قلبی و عروقی مفید است. اما همینطور که با ورزش های هوازی کار آمدتر می شوید، سوخت و ساز مورد نیاز این فعالیت ها کمتر می شود و در پی آن چربی کمتری نیز می سوزانید.

همین که بدنتان با یک فعالیت خو گرفت دیگر زمان آن می رسد که به مرحله ی بعد بروید. بعلاوه برای انجام فعالیت هوازی ثابت با شدت کم باید وقت بیشتری نیز بگرذارید، چیزی حدود نیم ساعت یا بیشتر.

چیزی که نیاز دارید ورزش ترکیبی با شدت بالا است. ورزش های سرعتی مانند دویدن با حداکثر سرعت به طور خاص از عضلاتی که سخت بدست آوردید محافظت می کند و همچنین چربی را آب می کند تا بدنتان کاملا ورزشی و یکدست دیده شود.

برای چربی سوزی بدوید

مصرف اکسیژن بعد از ورزش پدیده ایست که در آن بعد از انجام یک تمرین با شدت بالا تا ساعتها مصرف اکسیژن بالا می ماند تا بدن اکسیژنی که در طول تمرین از دست داده بازیابی کند. تمام هموایی که در طول دویدن با نفس نفس زدن بیرون دادید باید بازگردد و این برای بدن ضروری است.

در نتیجه بدن به دنبال اکسیژن است تا به حالت اول بازگردد، همین بالا ماندن سرعت نفس کشیدن باعث می شود سوخت و ساز بدن تا بعد از تمرین هم بالا بماند.

در یک تحقیق که در سال ۲۰۰۳ انجام شد، شرکت کنندگان شش تمرین با شدت بالا را هر کدام ۳۰ ثانیه با سه بار تکرار انجام دادند و محققان متوجه شدند این افراد در ۲۴ ساعت بعد از تمرین انرژی بیشتری از قبل سوزاندند. در یک تحقیق دیگر محققان تاثیر دویدن و مصرف اکسیژن بعد از ورزش را روی چربی سوزی بررسی کردند.

آنها به این نتیجه رسیدند که دویدن و مصرف اکسیژن بعد از ورزش در مقایسه با ورزش با شدت پایین تاثیر فوق العاده بیشتری دارد. اگر شدت و مدت مناسب باشد این افزایش در سوخت و ساز می تواند از ۲۴ ساعت نیز بیشتر باشد، که منجر به بهبود بیشتر ترکیب بدن می شود.

در واقع مصرف اکسیژن بعد از ورزش به بدن کمک میکند کالری بیشتری در طول روز بسوزاند.

روتین هوازی جدید برای چربی سوزی

اگر برای شروع دویدن آماده اید، در اینجا دو انتخاب به شما میدهیم تا خوب راه بیوفتید. در این برنامه دو بار در هفته می دوید و سه روز در هفته تمرین قدرتی انجام می دهید. روزها به طور خاص برنامه ریزی شده تا فرد بتواند کامل ریکاوری کند و در تمام تمرین ها عملکرد مطلوب داشته باشد.

شنبه: تمرین قدرتی بالا تنه

یکشنبه: دویدن

دوشنبه: تمرین قدرتی پایین تنه

سه شنبه: استراحت

چهارشنبه: دویدن

پنجشنبه: ورزش قدرتی کل بدن

جمعه: استراحت

برای چربی سوزی

گرم کردن: یک گرم کردن خوب دمای هسته و عضلات بدن را بالا میبرد و همچنین باعث می شود سیستم عصبی بیدار شود تا فرد هنگام ورزش عملکردی بهتر داشته باشد و احتمال آسیب دیدنش پایین بیاید. یک نمونه روتین گرم کردن را به شما آموزش می دهیم تا بدن خود را آماده کنید:

درجا: ۱۰ بار برای هر پا

پرش پروانه / طناب زدن: ۱۰۰ بار

دویدن آهسته: سه تا چهار دقیقه در سرعت های مختلف

برای دویدن با حداکثر سرعت دو انتخاب دارید: دویدن در سربالایی و تپه، دویدن روی تردمیل.

۱- دویدن در سربالایی یا تپه:

۴۰ تا ۶۰ متر را (حدود ۱۲ ثانیه دویدن) با ۸۵ درصد از حداکثر سرعت خود به طرف بالای یک تپه یا سربالایی متوسط بدوید. به طرف پایین سربالایی یا تپه راه بروید و ۶ تا ۱۲۰ ثانیه استراحت کنید تا کاملا ریکاوری کنید. هفته اول با ۴ بار دویدن شروع کنید. هر هفته یک دور دیگر به دویدنتان اضافه کنید (تا جایی که به ۸ دور برسید) با این کار بدن را مجبور به پیشرفت و خو گرفتن می کنید. شیبی که تپه یا سربالایی دارد مانع آسیب رسیدن به همسترینگ دونده می شود به خصوص اگر فرد برای مدتی ندویده باشد.

۲- دویدن روی تردمیل:

دویدن را با سرعت ۸ تا ۱۱ mph ( 13 تا ۱۸ کیلومتر بر ساعت ) شروع کنید و با شروع هر دور دویدن ۰.۵ mph ( حدود نیم کیلومتر ) به سرعت دویدن اضافه کنید. به تردمیل مقداری شیب اضافه کنید تا دچار آسیب دیدگی نشوید. در هر دور ۱۵ ثانیه بدوید و ۴۵ ثانیه بین هر دور استراحت کنید. هفته ی اول را با شش دور دویدن شروع کنید و سپس هر هفته یک دور به دویدن ها اضافه کنید تا زمانی که به آن مقدار که توان دارید برسید.

ورزش های ترکیبی برای چربی سوزی

اگر تنها می خواهید چربی بسوزانید و وضعیت بدن را بهتر کنید، می توانید آزادانه یک روز دیگر به دویدن ها اضافه کنید و یا درست بعد از تمرین قدرتی بدوید. اگر هدفتان بهبود عملکرد است، درست بعد از گرم کردن و قبل از وزنه زدن شروع به دویدن با حداکثر سرعت کنید تا سیستم عصبی فعال شود و بدن برای بهتر ورزش کردن آماده شود.

دویدن با حداکثر سرعت قبل از ورزش قدرتی تنها انتخاب شما نیست. اما بهترین راه برای بهبود قابلیت دویدن و کاهش خطر آسیب دیدن در حالیست که همچنان چربی می سوزانید. البته اینگونه ورزش کردن نیاز به استقامت بالا دارد و بدن با خسته شدن بیشتر مستعد آسیب دیدگی می شود پس اگر احساس خستگی کردید مقداری تمرین خود را سبک کنید. آمادگی بدنی و امنیت همیشه مهمتر از مجبور کردن خود به انجام ورزش بیشتر است.

سلامت نیوز
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۸ آذر ۱۳۹۵ با موضوع ورزش
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

پیتزای خانگی
اگر به دنبال یک پیتزای خانگی بدون گلوتن هستید، با استفاده از دستورالعملی که در این مقاله ارائه شده است می توانید خودتان آن را تهیه کنید. این دستورالعمل به قدری ساده است که بچه ها نیز می توانند در ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

رازیانه
رازیانه ( به انگلیسی Fennel ) نوعی گیاه است که خواص درمانی و دارویی فراوانی دارد، به خصوص ترکیبات موجود در رازیانه شباهت زیادی به ترکیبات هورمون‌های زنانه داشته و از این رو خواص این گیاه بسیار برای بانوان مناسب میباشد. بدلیل داشتن ترکیبات خاص و منحصر به فرد رازیانه، از آن در صنعت های آشپزی و داروسازی بسیار استفاده می‌کنند. در این مطلب به طور کامل به فواید این گیاه و مصارف مختلفش خواهیم پرداخت . با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.