بهترین حالت خوابیدن

مسئلۀ درست خوابیدن، بسیار اهمیت دارد؛ زیرا هم بر روی کیفیت خواب موثر است و هم سلامتی کلی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر وضعیت خواب درستی نداشته باشید، ممکن است دچار گردن درد، کمر درد و یا مشکلات دیگری مانند تنگی نفس در خواب، گرفتگی عضلات، سردرد، جریان خون نامتعادل و حتی چین و چروک‌های زودرس شوید که به دلیل بد خوابی ایجاد می شوند. در ادامه بهترین حالت خوابیدن را به شما معرفی می‌کنیم.

بهترین حالت خوابیدن

بدترین و بهترین حالت خوابیدن

ممکن است در اثر یک حالت خواب اشتباه دچار مشکلاتی مانند سوزش قلب، سر درد، مشکلات مربوط به معده و کوفتگی شوید. در اینجا چندین حالت مختلف از خوابیدن را مطرح می کنیم که از بهترین حالت به بدترین حالت طبقه بندی شده اند.

به پشت خوابیدن

از آنجایی که تنها ۸ درصد از مردم جهان به این حالت می خوابند پس نمیتوان آن را محبوب ترین حالت خواب نامید؛ اما باید بدانید که این مدل بهترین حالت خوابیدن است. از آنجایی که هنگام به پشت خوابیدن، کمر، گردن و ستون فقرات در بهترین و طبیعی ترین حالت خود قرار می گیرند، باید گفت که این حالتِ خواب، سالم ترین حالت ممکن می باشد. اگر شما مدتی با اسید رفلاکس معده دست و پنجه نرم کرده باشید، قطعا ترجیح می دهید به این حالت بخوابید. اما اگر تنگی نفس دارید و یا خر و پف می کنید، ترجیح می دهید که هنگام خواب، اندکی بیشتر به خود پیچ و تاب بدهید. اگر چنین مشکلاتی دارید، باید از بالش بلند تری استفاده کنید.

خوابیدن به حالت نظامی

این حالت بدین شکل است که کاملا به پشت دراز کشیده و دست های خود را در دو طرف تان قرار می دهید. معمولا افرادی که به این حالت می خوابند، بسیار آرام و کم حرف هستند؛ اما باید استانداردهای آن را نیز رعایت کنند. این حالت کاملا شبیه به حالت اول (به پشت خوابیدن) می باشد و تنها فرق آن در نحوۀ قرار گرفتن دست هاست. می توان گفت که این حالت در مقایسه با  حالت های دیگر بهتر و سالم تر می باشد.

به پهلو خوابیدن

به دلایل بسیاری می توان این حالت را، بهترین حالت خوابیدن دانست. در این حالت، پاها کمتر به حالت مستقیم قرار می گیرند؛ و به همین دلیل اگر از مشکل رفلاکس اسید معده رنج می برید بهتر است به این حالت بخوابید. در این حالت به دلیل آنکه ستون فقرات به حالت مستقیم قرار می گیرد، کمر و گردن دچار درد کمتری می شوند. اگر به دلیل خر و پف نمی توانید به پشت بخوابید، این حالت می تواند برای شما انتخاب مناسبی باشد.

خوابیدن همانند جنین

این حالت تا حدودی شبیه به خوابیدن به پهلو است. اما به جای آن که پاهایتان را به حالت مستقیم قرار دهید، باید آن ها را به طرف شکم خود جمع کنید و به شکل جنین بخوابید. حالت جنینی به عنوان رایج ترین حالت خواب در دنیا شناخته می شود و  افرادی که به این حالت می خوابند اغلب دارای قلب حساسی هستند. اگر به این حالت می خوابید بهتر است که بیشتر به پهلوی راست تان بخوابید تا به شکم، کبد و ریه هایتان فشار وارد نشود. برای خانم های باردار، این حالت می تواند بهترین حالت خوابیدن باشد. مراقب باشید که برای جلوگیری از تنگی نفس نباید زیاد به بدن تان پیچ و تاب بدهید.

بهترین حالت خوابیدن

به روی شکم خوابیدن

خوابیدن به روی شکم اصلا ایده ی خوبی به نظر نمی رسد. با این که این حالت از خر و پف و تنگی نفس جلوگیری می کند، اما می تواند مشکلات متنوع دیگری ایجاد کند. خوابیدن روی شکم، حالت طبیعی ستون فقرات را تغییر می دهد و این تغییرات می توانند باعث ایجاد درد در کمر و گردن بشوند. علاوه بر این، وقتی به روی شکم می خوابید باید گردن را به یک طرف خم کنید که همین امر باعث ایجاد فشار بر مهره های گردن شما می شود.  برای رفع این عادت بد خواب، بهتر است بالش تان را عوض کنید و یا از تکنیک های دیگر استفاده کنید.

نکاتی برای درست خوابیدن

حتی اگر فکر می کنید که به بهترین حالت ممکن می خوابید، باز هم باید به نکاتی که کیفیت خواب تان را بهبود می بخشد، توجه کنید. عادات درست خوابیدن می توانند تاثیر مستقیمی روی سلامتی کلی بدن تان داشته باشند. در این جا چند نکته ی مهم مطرح شده تا بتوانید خواب بهتری داشته باشید:

-مطمئن شوید که برنامه ی خواب درست و دقیقی را دنبال می کنید. در حقیقت باید در یک ساعت مشخصی بخوابید و صبح هم در ساعت مشخصی بیدار شوید. به هیچ عنوان برنامه ی خوابتان را در تعطیلات آخر هفته بهم نریزید.

-زمان خواب آرام و دقیقی داشته باشید تا به مغزتان این هشدار داده شود که اکنون زمان خواب است. هیچ چیز بهتر از کتاب خواندن، دوش گرفتن و خوردن یک لیوان شیر قبل از خواب باعث آرامش نمی شود.

-مطمئن شوید که هیچ وسیله ی الکترونیکی در اتاق خواب تان وجود ندارد. نورهای روشن بر روی کیفیت خواب تاثیر دارند و باعث استرس، تحریک و دلواپسی می شوند.

-اگر دچار بد خوابی هستید، به هیچ عنوان در روز چرت نزنید. با چرت زدن ممکن است که در طول روز احساس بهتری داشته باشید، اما خوابیدن در شب را برای شما سخت می کند.

-سبک زندگی فعال و سرزنده ای را دنبال کنید و بخصوص حتما در روز ورزش کنید. اگر چه ورزش های قدرتی مفید هستند، اما با انجام ورزش های آرام و منظم نیز می توانید نتیجه ی خوبی کسب کنید. البته توجه داشته باشید که باید از ورزش کردن نزدیک به زمان خواب اجتناب کنید.

-جَو خوب و مناسبی را در اتاق خواب تان ایجاد کنید تا بتوانید خواب بهتری داشته باشید. درجه ی هوای اتاق خواب را چک کنید – باید بین ۶۰ الی ۶۷ درجه باشد. اتاق خواب تان را آرام و ساکت نگه دارید تا هیچ چیز نتواند بر روی خواب تان اثر بگذارد. اتاق خواب باید کاملا تاریک باشد تا بتوانید بهتر بخوابید. می توانید از چشم بند، پرده های ضخیم، گوش گیر و هر چیز دیگری که به خواب راحت کمک شما می کند، استفاده کنید.

-از تشک های نرم و راحت استفاده کنید. کیفیت تشک، نقش بسیار مهمی در کیفیت خواب شما دارد. اگر تشک به قدر کافی راحت نباشد، هنگام بیدار شدن احساس خستگی و کسلی دارید و نمی توانید سرحال باشید؛ و حتی ممکن است باعث ایجاد درد در  گردن و کمر شما شود. داشتن تشک راحت به اندازه ی بالش راحت، مهم است.

تیم ترجمۀ گیاه یاب
منبع: newhealthadvisor.com
بهترین حالت خوابیدن
5 (100%) 1 vote
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۶ با موضوع زندگی سالم مطالب اصلی
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

خوراک لوبیا سبز
خوراک لوبیا سبز کنجدی یک غذای ساده و کم‌کالری است که می‌توانید از آن بعنوان یک غذای رژیمی استفاده کرده و یا آن را در کنار سایر غذاها بعنوان چاشنی یا پیش‌غذا میل کنید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. ۳۰ ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

چغاله بادام
چغاله بادام در واقع همان بادام معمولی خام بوده که سرشار از مواد مغذی است,این بادام های سبزرنگ با خاصیت بوده به طوری که از آنها در ساخت داروها استفاده می کنند,در این مقاله با چغاله بادام و خواص آن آشنا می شویم. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.