با مزیت های چلغوز آشنا شوید

0
145

شاید با شنیدن نام چلغوز ناخواسته به یاد ناسزا بیفتید در صورتی که اشتباه فکر می کنید چرا که چلغوز فحش نیست. چلغوز نام دانه ای سودمند و آجیلی است که طعم آن بسیار نزدیک و مشابه با پسته و بادام است. چلغوز در استان خراسان محبوبیت بی شماری دارد و در فروشگاه های خشکبار شهر مشهد می توان آن را تهیه کرد.

چلغوز

دانه‌ای قهوه‌ای رنگ که وقتی آن را در پوسته‌ی چوبی‌اش می‌بینید به یاد هسته‌ی خرما می‌افتید. این دانه را وقتی بو می‌دهند با صدای خاصی سر باز می‌کند و دانه‌ی چلغوز از آن خارج می‌شود. در واقع چلغوز، میوه‌ی نوعی صنوبر بزرگ با برگ‌های سوزنی کوتاه و ضخیم بوده که بومی پاکستان، افغانستان و شمال شرق ایران از جمله شیروان است. در قدیم، شیرازی‌ها و اراکی‌ها چلغوزخورهای قهاری بودند، اما امروزه در شمال به خصوص گیلان و در سراسر مشهد مصرف آن متداول شده است؛ اما پرسش اینجاست چلغوز چه مزیت تغذیه‌ای یا درمانی دارد که با توجه به قیمت‌ گران آن، مردمان برخی شهرها و استان‌های کشورمان به مصرف آن روی آورده‌اند‌؟

‌چلغوز، مزیت آجیل را دارد. چلغوز، دانه‌ای پرچرب و سرشار از اسیدهای آمینه ضروری و اسیدهای چرب غیراشباع مفید است. روغن آن همچون روغن زیتون از افزایش کلسترول بد خون جلوگیری کرده و سرخرگ‌ها را از آسیب حفظ می‌کند و از حملات قلبی می‌کاهد. به دلیل کمک به کاهش تری‌گلیسیرید خون، یار مهربان کبد است و به جهت فیبر و چربی بالا، کور‌‌کننده‌ی خوب اشتهاست. پتاسیم و منگنز آن به تعادل فشار خون کمک کرده‌، منیزیم این دانه از بی‌خوابی‌های شبانه می‌کاهد و دردهای عضلانی، خستگی مفرط، تنش و اضطراب را بر‌طرف می‌کند. چلغوز به دلیل دارا بودن ویتامین‌های ‌A،‌E و K برای شادابی و سلامت پوست و تقویت چشم نافع است. نیاسین یا همان ویتامین B3 آن برای تقویت حافظه و حفظ شادابی روح و روان موثر است و آهن گیاهی آن به اکسیژن‌رسانی سلول‌ها و بافت‌های بدن کمک می‌کند. خصوصیات تغذیه‌ای و درمانی چلغوز تقریبا با انواع مغزهای آجیلی برابری می‌کند، اما ویژگی قابل توجه، میزان بالای ترکیبات آنتی‌اکسیدانی چلغوز است که می‌تواند رادیکال‌های مضر حاصل از واکنش‌های مخرب بدن را به‌طور نسبی خنثی کند. اما لازم است بدانید این دانه، طبع بسیار گرمی دارد و برای همه‌ی افرادی که مزاج خشک دارند همچون صفراوی‌ها و سوداوی‌ها مناسب نیست و مصرف آن فقط به مزاج‌های رطوبی همچون دموی و به‌ویژه بلغمی‌ها توصیه می‌شود. این را هم بدانید ‌اکنون در بسیاری از استان‌های کشورمان، چلغوز ناشناخته بوده و کمتر به فروش می‌رسد. حال اگر وسوسه شده‌اید که مزه‌ی این مغز پرچرب را امتحان کنید، برای اطمینان از تازگی این دانه، آن را از آجیل‌فروشی‌های معتبر خریداری کنید.

همچنین بخوانید :  با فواید توت سفید آشنا شوید

نیک و نو

با مزیت های چلغوز آشنا شوید
3.4 (68%) 5 votes
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید