با خواص و فواید انواع پنیر آشنا شوید

0
112

پنیر را میتوان عضوی از خانواده لبنیات دانست که در انواع مختلف و استفاده های متفاوتی روانه بازار میگردد. در کشور عزیزمان ایران تعداد پنیر های مصرفی از تنوع بسیار خوبی برخوردار است که در این مطلب به خواص هر کدام از آنها خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

پنیر

اما در مدتی کم و با تجهیز و افتتاح کارخانه های مدرن و پیشرفته تولید پنیـر، در مدت کوتاهی فروشگاه ها از انواع و اقسام پنـیر در شکل ها و رنگ های بی شمار پرشد و مصرف کننده نگون بخت که مورد مصرف این پـنیرهای خوش ظاهر و عمدتا گران را نمی دانست، دست به دامان فروشنده هایی شد که خود سر رشته ای از این موضوع نداشتند. البته باید توجه داشت مصرف پـنیر کار تخصصی و پیچیده ای نیست، اما باید دانست هر پنـیر براساس بافت و طعم برای مصرف خاصی مناسب تر است که در ادامه با آنها آشنا می شوید.

گروه بندی پنیرها

پـنیر ها براساس سفتی بافت به ۴ گروه تقسیم می شوند:

پنـیر های خشک: این گروه از پنـیر ها بافت خشک و سفتی دارند و معمولا بر اثر حرارت به سرعت برشته می شوند. به همین دلیل در زمان سرو غذا یا در چند لحظه آخر روی غذا داده می شود. پارمزان معروف ترین پـنیر این خانواده است.

پنـیر های نیمه خشک: بخش بزرگی از پنـیر ها در این گروه قرار می گیرند و روش مصرف بسیار متنوعی دارند. چدار، فتا، سوییس چیز در این گروه قرار دارند.

پنیرهای نرم یا نیمه نرم: در این گروه معمولا پنیر ها هم در غذا و هم به تنهایی سرو می شوند. موتزارلا، کممبر و پنـیر محلی از معروف ترین اعضای این خانواده هستند.

پنـیر های خیلی نرم: استفاده بخش بزرگی از این گروه در انواع غذا و دسر است.

ماسکارپونه، پنـیر خامه ای، ریکوتا و کاتج چیز پنـیر های مشهور این گروه هستند.

پنیر لیقوان

لیقوان معروف ترین پنـیر ایرانی است و نامش از روستای کوچکی در آذربایجان گرفته شده که محصولات لبنی آن معروف است. در گذشته این پنـیر شور و سوراخ سوراخ از شیر گوسفند غیرپاستوریزه به دست می آمد، اما در حال حاضر روش تهیه آن کاملا بهداشتی است. لیقوان پنـیر مناسب صبحانه است و با نان، خیار، گوجه فرنگی و گردو ترکیبی بی نظیر می سازد.

از ویژگی های بی نظیر پنـیر لیقوان استفاده از باکتری های پروبیوتیک در تهیه آن است، بنابراین برای افرادی که ناراحتی گوارشی، مشکلات دیرهضمی و سیستم ایمنی دارند سودمند است.

پنیر خامه ای

 

پنیری نرم با بافتی کره مانند که از افزودن خامه به شیر تهیه می شود. در تهیه انواع غذا، دسر و به تنهایی قابل سرو است. بافت نرم آن امکان طعم دار کردن پنـیر خامه ای را با ادویه و سبزیجات آسان می کند. کم نمک یا بی نمک است و برای اولین بار در سال ۱۸۷۲ در آمریکا تولید شده است. معروف ترین پنـیر خامه ای پنـیر فیلادلفیاست که طعمی منحصربفرد دارد و به ویژه در تیرامیسو و کیک پنیر بی رقیب است.

ماسکارپونه

 

پنیری ایتالیایی که آوازه آن به سراسر جهان رسیده است. ماسکارپونه را به نام پنیر خامه ای سه لایه هم می شناسند. این پنیر پایه اصلی تهیه دسرهایی مانند تیرامیسو است ولی با میوه و انواع تارت و پای هم سرو می شود. ماسکارپونه را گاهی در ریزوتو پلوی ایتالیایی به جای پنیر پارمزان استفاده می کنند تا آن را غلیظ تر کند. این پنیر دوست داشتنی بافتی شبیه پنیر خامه ای اما لطیف تر دارد و بی نمک است. به همین دلیل در وعده صبحانه همراه نان، عسل، مربا یا میوه یک ترکیب خوشمزه می سازد.

پنیر فیلافیلا

 

نوعی پنیر پیتزای انگلیسی که به نام پنیر پروسس روده ای هم شناخته می شود. فیلافیلا از موتزارلا طعم دارتر و خوشرنگ تر است و مورد مصرف آن مشابه موتزارلاست.

گودا، مسافری از هلند

گودا یکی از شهر‌های هلند است که خاستگاه پنیر‌های گودا را به آنجا نسبت می‌دهند اما امروزه پنیر گودا شهرت جهانی دارد و مردم کشورهای مختلف برای خوشمزه‌تر شدن غذاهای مختلف از آن استفاده می‌کنند. گودا جزو پنیر‌های سفت است، از شیر گاو به دست می‌آید و رنگ زردی دارد.
طعم پنیرگودا شیرین و شور است و هر چقدر بیشتر بماند، مزه آن قوی‌تر می‌شود. پنیر گودا هم مانند سایر هم‌خانواده‌هایش ماده غذایی سالمی ‌است چون پروتئین و کلسیم زیادی را در خودش جای داده.
تحقیقات مختلف نشان می‌دهد پنیر گودا یکی از سالم‌ترین پنیر‌هاست و بهتر است که در برنامه رژیم غذایی هفتگی جایی برایش در نظر بگیرید. شما می‌توانید در تهیه پیتزا‌های کش‌دار و ماکارونی‌های خوشمزه از این پنیر کمک بگیرید یا حتی آن را در کنار املت سرو کنید.

گودا و کالری

کالری موجود در همه غذاها انرژی مورد نیاز بدن شما را تامین می‌کند. اگر به‌‌طور مرتب بیش از نیاز به بدن‌تان کالری برسانید کالری‌های اضافه به شکل چربی در بدن‌تان ذخیره می‌شوند و خیلی زود چاق می‌شوید.
بعضی از پنیرها هم کالری زیادی دارند؛ به همین دلیل نباید در مصرف‌شان زیاده‌روی کنید.
با این وجود در مورد پنیر« گودا » نگرانی شما از بابت کالری کمتر است چون یکی از کم‌کالری‌ترین پنیر‌های سفت است.
هر ۲۸ گرم پنیر گودا در حدود ۱۰۱ کیلوکالری انرژی دارد؛ البته اگر تصمیم دارید کالری دریافتی بدن‌تان را کم کنید و به دنبال پنیر‌های کم کالری‌تری هستید بهتر است سراغ پنیر « موزارلا» بروید.

گودا و چربی

پنیر«گودا» مانند بیشتر پنیر‌ها حاوی چربی‌های اشباع شده است. شما باید در رژیم غذایی روزانه‌تان مقداری چربی هم جای دهید تا عملکرد مغزتان بهتر شود و بدن شما راحت‌تر بتواند ریزمغذی‌های مورد نیاز را از غذا‌ها جذب کند. با این‌وجود انتخاب چربی‌های اشباع نشده گزینه سالم‌تری به شمار می‌رود و خطر بروز بیماری‌های قلبی را به‌‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.
۲۸ گرم پنیر گودا در حدود ۸ گرم چربی دارد که در حدود ۵ گرم از آن را چربی‌های اشباع شده تشکیل می‌دهند. چربی پنیر گودا تقریبا به‌اندازه پارمسان است. پنیر‌های نرم مانند موزارلا نسبت به« گودا» و« پارمسان» چربی به مراتب کمتری دارند.

گودا و نمک

یکی دیگر از اجزای مشترک تمام پنیرها نمک است که در طی مراحل تولید به پنیر‌ها اضافه می‌شود. با این وجود حتما خودتان می‌دانید که مصرف نمک در رژیم غذایی باید کنترل شده باشد چون می‌تواند افزایش فشار خون و خطر بروز بیماری‌های قلبی و سکته مغزی را به همراه داشته باشد. ۲۸ گرم پنیر گودا در حدود ۲۳۲ میلی‌گرم نمک دارد و در واقع پنیر نسبتا شوری است و در مقایسه با «موزارلا» نمک بیشتری دارد.

 گودا و پروتئین

پنیرهایی مانند گودا منبع خوبی از پروتئین هم هستند؛ البته از نظر داشتن پروتئین نمی‌توانند با گوشت و غذاهای دریایی رقابت کنند‌. هر ۲۸ گرم پنیر گودا در حدود ۷ گرم پروتئین دارد. مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین به شما کمک می‌کند که بعد از پایان وعده غذایی احساس سیری بیشتری داشته باشید و از مصرف زیاد غذاها پرهیز کنید.

 گودا و کلسیم

کلسیم و فسفر جزو مواد معدنی مهم پنیرها هستند که به استقامت اسکلت بدن کمک می‌کنند. این دو ماده معدنی در کنار هم در سلامت استخوان‌ها تاثیر دارند و خطر بروز بیماری پوکی استخوان را کاهش می‌دهند. بررسی پژوهشگران نشان می‌دهد که برای داشتن استخوان‌هایی سالم، روزانه باید در حدود هزار میلی‌گرم کلسیم و ۷۰۰ میلی‌گرم فسفر مصرف کنید. ۲۸ گرم پنیر گودا در حدود ۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم و ۱۵۵ میلی‌گرم فسفر مورد نیاز بدن شما را تامین می‌کند.

 آیا گودا پنیر سالمی‌ است؟

برای اینکه بگوییم این پنیر از چه درجه سلامتی برخوردار است باید فاکتورها و جنبه‌های مختلف را بررسی کنیم. از نظر کالری، نمک و چربی باید گفت که پنیر گودا نسبت به سایر پنیر‌های سفت سالم‌تر است. با این وجود انتخاب پنیر‌های نرم و سبک گزینه‌های بهتری به شمار می‌روند.

تنها نکته اینجاست که پنیر‌های نرم از لحاظ داشتن کلسیم ضعیف‌تر هستند و پنیرهای سفتی مانند گودا به عنوان منبع غنی‌تری از کلسیم شناخته شده‌اند. بنابراین اگر شما از سلامت بدنی کامل برخوردارید و از طرفی می‌خواهید پنیری مصرف کنید که سطح کلسیم خوبی دارد، گودا بهترین گزینه است اما در صورتی که فشار خون‌تان بالاست و کمی ‌چاق هستید متخصصان تغذیه به شما توصیه می‌کنند پنیر‌های نرم را انتخاب کنید.

پارمسان، محبوب ایتالیایی‌ها

«پارمسان» یکی از پنیر‌های مشهور ایتالیایی‌هاست که در بیشتر خوراک‌های آنها مانند انواع پاستا، اسپاگتی، سوپ و حتی سالاد از آن استفاده می‌شود. پنیر پارمسان جزو پنیرهای سفت است که برای مصرف ساده‌تر آن را رنده شده می‌فروشند. پنیر پارمسان از شیر گاو به دست می‌آید و با کمی ‌حرارت به سرعت ذوب می‌شود.

 ارزش غذایی پارمسان

۲۸ گرم پنیر پارمسان شامل ۱۱گرم پروتئین و یک گرم هیدرات‌کربن است. این پنیر منبع خوبی از مواد معدنی مورد نیاز برای استخوان‌هاست و از لحاظ داشتن کلسیم و فسفر مانند سایر هم‌خانواده‌هایش در سطح خوبی قرار دارد. ۲۸ گرم پنیر پارمسان رنده شده ۳۱درصد کلسیم و ۲۰درصد از فسفر مورد‌نیاز روزانه بدن شما را به خوبی تامین می‌کند. مصرف این مقدار پنیر پارمسان ۱۱درصد ویتامین B12 ، ۷درصد روی و سلنیوم و ۸ درصد از ریبوفلاوین بدن را فراهم می‌کند.

 پارمسان و کنترل وزن

اگر اضافه‌وزن دارید و همواره مراقب میزان کالری و چربی دریافتی از غذاهای مصرفی‌تان هستید، می‌توانید با احتیاط پنیر پارمسان را به رژیم غذایی‌تان راه دهید. این پنیر طعم خوبی دارد و البته نیازی نیست که میزان زیادی از آن را به غذا اضافه کنید تا مزه‌اش را احساس کنید. با یک قاشق غذاخوری پنیر پارمسان خیلی از غذاها طعم بی‌نظیری پیدا می‌کنند.

۲۸گرم پنیر پارمسان رنده شده در حدود ۱۲۰کالری دارد که ۶درصد از کالری مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. چربی موجود در همین مقدار پنیر پارمسان هم در حدود ۸ گرم است که ۱۲درصد از نیاز روزانه بدن را در بر می‌گیرد. ضمن اینکه در۲۸ گرم پنیر رنده شده پارمسان اسید‌های چرب امگا ۳ و امگا ۶ هم به مقدار ۹۶ و ۸۱ میلی‌گرم وجود دارند.

 پارمسان و عدم تحمل لاکتوز

با وجود اینکه پنیر پارمسان جزو لبنیات است اما یک ماده غذایی کم لاکتوز به شمار می‌رود. برخی از افراد نمی‌توانند قند موجود در شیر یا سایر فراورده‌های لبنی را تحمل کنند و به همین دلیل از خوردن این قبیل مواد غذایی مفید خودداری می‌کنند اما اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید به احتمال زیاد با مصرف مقدار کمی‌پنیر پارمسان مشکلی برایتان پیش نمی‌آید؛ البته اگر مشکل شما شدید است یا به شیر حساسیت دارید حتما قبل از مصرف پنیر پارمسان با پزشک متخصص مشورت کنید.

همچنین بخوانید :  ارزش غذایی کدو تنبل

 پارمسان و دستگاه گوارش

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم تغذیه پنیر پارمسان این است که با دستگاه گوارش سازگاری زیادی دارد و به راحتی هضم می‌شود؛ هر چقدر این پنیر بعد از مراحل تولید بیشتر مانده و به اصطلاح سن و سال‌دار‌تر باشد پروتئین آن راحت‌تر جذب می‌شود.

 پارمسان و نمک

این پنیر هم مانند هم‌خانواده هلندی‌اش پنیر شوری است و هر یک قاشق سوپ‌خوری آن در حدود ۷۶ میلی‌گرم نمک دارد.
به همین دلیل مصرف آن به مقدار زیاد توصیه نمی‌شود.

پنیر و گردو، برای تیزهوشان

شاید از زبان برخی از افراد وحتی مادربزرگ‌ها شنیده باشید که خوردن زیاد پنیر عملکرد ذهن شما را پایین می‌آورد و شما را کم عقل جلوه می‌دهد. این باور تا حدودی درست است چون در پنیر ماده‌ای به نام تیرامین وجود داردکه تجمع آن در درازمدت در مغز کارایی آن را کم می‌کند.

از سوی دیگر مواد غذایی حاوی مس آنزیمی ‌تولید می‌کنند که از این تجمع جلوگیری می‌کند. گردو یکی از خوراکی‌هایی است که به مقدار کافی مس دارد. بنابراین اگر می‌خواهید از خواص مفید پنیر بهره مند شوید و همچنان تیزهوش بمانید، پنیر را با گردو بخورید

 کممبرت، مهمانی از فرانسه

یکی از پنیر‌های معروف فرانسوی پنیر« کممبرت» است که خیلی از مردم دنیا طعمش را دوست دارند. اصل و نسب پنیر کممبرت به یکی از شهر‌های شمال فرانسه در قرن ۱۸میلادی بر می‌گردد. طعم و مزه این پنیر و البته شکل ظاهری آن شبیه کره است و در دمای اتاق حالت نیمه جامد و نرمی‌دارد.
به همین دلیل با خیلی از غذاها جور در می‌آید و شما می‌توانید آن را همراه با غذاها بپزید یا در وعده غذایی صبحانه یا عصرانه همراه با نان‌های سبوسدار نوش جان کنید. هنگام مصرف، قشر خارجی پنیر را با چاقو جدا کنید چون کمی ‌تلخ است. این پنیر با مربا، توت‌فرنگی و مارمالاد همراه با نان باگت خوشمزه می‌شود.

 کممبرت و چربی

شاید در نگاه اول وقتی کممبرت را می‌بینید به این فکر کنید که پنیر بسیار چربی است چون ظاهری شبیه کره دارد اما در واقع این باور اشتباه است چون این پنیر نرم و رسیده، فشرده‌شده نیست و مقداری از حجم آن را آب تشکیل می‌دهد. در نتیجه نسبت به پنیر‌های سفت ۳۰ درصد چربی کمتر و در عین حال پروتئین خوبی دارد.

فتا، شبیه به پنیرهای وطنی

فتا، شبیه پنیرهای سفید ایرانی است و در میز صبحانه از آن استقبال می‌کنیم؛ اما اصل و نسب آن به یونان برمی‌گردد. پنیر فتا یک پنیر سنتی است که در ابتدا بیشتر، از شیر گوسفند به دست می‌آمد اما امروزه در کارخانجات مدرن از شیر گاو تهیه می‌شود.

 فتا و کالری

هر ۲۸ گرم پنیر فتا در حدود ۸۲ کیلوکالری دارد. اگر رژیم غذایی ۲هزارکالری در روز را دنبال می‌کنید این میزان پنیر در حدود ۴ درصد از کالری مورد نیاز بدن شما را در بر می‌گیرد و می‌تواند بدون ایجاد نگرانی در بخشی از رژیم غذایی روزانه جای گیرد. البته یادتان باشد که از مصرف بیش از حد آن پرهیز کنید.

 فتا و کلسترول

هر ۲۸ گرم پنیر فتا در حدود ۷/۶ گرم چربی دارد. این میزان چربی مقدار زیادی نیست اما نکته مهم اینجاست که ۷/۴گرم از این مقدار را چربی اشباع شده تشکیل می‌دهد که چربی ناسالمی ‌است.

علاوه بر این ۲۸ گرم پنیر فتا در حدود ۲۸ گرم کلسترول هم دارد. بهتر است در رژیم غذایی روزانه شما کمتر از ۳۰۰ میلی‌گرم کلسترول وجود داشته باشد تا دچار بیماری‌های قلبی و عروقی نشوید.

 کربوهیدرات‌ها و پروتئین

۲۸ گرم پنیر فتا در حدود ۳/۱گرم هیدرات کربن را در خودش جای داده است که البته مقدار زیادی نیست. این مقدار فتا در حدود ۵/۴گرم پروتئین هم دارد که تقریبا ۹ درصد از میزان پروتئین مورد نیاز روزانه را در بر می‌گیرد. بدن شما برای تامین انرژی به پروتئین و هیدرات‌های کربن نیاز دارد.

 مواد معدنی و ویتامین‌ها

مهم‌ترین ماده معدنی پنیر فتا کلسیم است. اگر روزانه ۲۸ گرم پنیر فتا مصرف کنید در حدود ۱۶درصد از مقدار کلسیم مورد نیاز بدن‌تان فراهم می‌شود تا استخوان‌های سالمی ‌داشته باشید. این مقدار فتا ۱۱درصد از فسفر و ۶ درصد از روی مورد نیاز بدن را هم تامین می‌کند.

بدین‌ترتیب بدن شما با به دست آوردن املاح کافی می‌تواند برای تولید آنزیم و استفاده از پروتئین‌ها توانایی بیشتری داشته باشد. ریبوفلاوین یا ویتامین‌های B12، B2 و B6 هم در پنیر فتا دیده می‌شوند که این مقدار پنیر می‌تواند به‌ترتیب ۱۶‌، ۷ و ۹درصد از مقدار مورد نیاز روزانه این ویتامین‌ها را به بدن برساند.

 نمک زیاد در پنیر فتا

یکی از مشکلات مصرف پنیر فتا به بالا بودن میزان سدیم آن مربوط می‌شود چون هر ۲۸گرم از این پنیر در حدود ۳۵۳ میلی‌گرم سدیم دارد و در نتیجه پنیر شوری است. یادتان باشد که میزان مورد نیاز سدیم بدن بین ۱۵۰۰ تا ۲۳۰۰ میلی‌گرم در روز است.

درست که بدن شما به نمک نیاز دارد اما مصرف بیش از حد آن سبب بالا رفتن فشار خون می‌شود. یک راه برای کم کردن نمک این پنیر این است که آن را در آب جوشیده سرد بگذارید و بعد در یخچال قرار دهید تا بخشی از نمک وارد آب شده و شوری پنیر کمتر شود.

چرب نیست

شاید در نگاه اول وقتی کممبرت را می‌بینید به این فکر کنید که پنـیر بسیار چربی است چون ظاهری شبیه کره دارد اما در واقع این باور اشتباه است چون این پنـیر نرم و رسیده، فشرده‌شده نیست و مقداری از حجم آن را آب تشکیل می‌دهد. در نتیجه نسبت به پـنیر‌های سفت ۳۰ درصد چربی کمتر و در عین حال پروتئین خوبی دارد.

 بلوچیز، پنیری به رنگ آبی

این نوع پـنیر، یعنی « بلوچیز»‌، یک نوع پنـیر کپک‌زده است که به دلیل داشتن کپک‌های خوراکی با رگه‌های سبز- رنگ به پنـیر آبی مشهور شده است. بلوچیز یک پنـیر اروپایی است، قسمت‌های داخلی آن نرم است و سوراخ‌های کمی ‌دارد. افرادی که بلوچیز را می‌شناسند یا به شدت عاشقش هستند یا از این پـنیر نفرت دارند.

البته شیوه استفاده از بلوچیز در عشق یا نفرت آدم‌ها تاثیر دارد. اگر می‌خواهید برای اولین بار این پـنیر را امتحان و از آن متنفر نشوید بهتر است آن را با یک سالاد- مثلا سالاد سیب- بخورید. حتی می‌توانید گردو و بادام هم به سالاد‌تان اضافه کنید تا غذای سالم‌تری داشته باشید.

 چربی و کالری بلوچیز

وقتی یک تکه پنـیر آبی ۲۸ گرمی‌ را روی میز قرار می‌دهید بهتر است بدانید که در حدود ۱۰۰ کالری و ۸ گرم چربی دارد که ۵ گرم از آن چربی اشباع شده است.
بنابراین می‌توانید پنـیر را با خیال راحت مصرف کنید و از بابت چاقی نگرانی نداشته باشید اما چربی اشباع شده را هم باید جدی بگیرید چون می‌تواند سلامت رژیم غذایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که اگر هر روز ۲هزار کالری مصرف می‌کنید باید در حدود ۱۶گرم چربی اشباع شده به بدن‌تان برسانید و نه بیشتر.

 بلوچیز و نمک

اگر شما به این پنـیر علاقه دارید باید بدانید که هر ۲۸ گرم از آن در حدود ۴۰۰ میلی‌گرم سدیم دارد. انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که بهتر است هر فردی روزانه در حدود ۱۵۰میلی‌گرم نمک بخورد.
مصرف ۲۸ گرم از این پنـیر بیش از ۲۶درصد مقدار مجاز روزانه نمک دارد و ممکن است در طولانی‌مدت مشکلاتی را ایجاد کند. پس در مقدار مصرف این پنیر احتیاط کنید تا فشار خون‌تان در حد متعادلی قرار گیرید.

 بلوچیز و فیبر

مانند بیشتر پنیر‌ها بلوچیز هیچ گونه فیبری ندارد. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که به ازای هر هزارکالری دریافتی افراد باید ۱۴گرم فیبر هم مصرف کنند.
بنابراین بهتر است پنیر‌ها را در کنار مواد حاوی فیبر مانند میوه، سبزیجات و نان‌های سبوسدار مصرف کنید تا خطر بروز سرطان روده، بیماری‌های قلبی و دیابت نوع ۲ را به‌‌طور قابل توجهی کاهش دهید.

موزارلا، پنـیرِ پیتزاخورها

محل تولد پنـیر موزارلا شهر ناپل ایتالیاست و نوع اصلی آن از شیر بوفالو تهیه می‌شود اما این روزها در سراسر دنیا برای تهیه موزارلا از شیر گاو استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید پیتزاهای کش‌دار و خوشمزه‌ای بپزید بهترین گزینه انتخاب پنـیر موزارلاست. این پنـیر طعم خوبی دارد و می‌توانید آن را در ‌ترکیب صدها دستور غذای مختلف پیدا کنید و از ارزش‌های غذایی‌اش بهره‌مند شوید.

ویتامین‌های موزارلا

ویتامین‌های مختلفی از گروه B مانند نیاسین، ریبوفلاوین، تیامین، بیوتین و همین طور ویتامین B6 در‌ترکیبات پنیـر موزارلا دیده می‌شود. این ویتامین‌ها، محلول در آب هستند؛ به همین دلیل در بدن ذخیره نمی‌شوند. بنابراین مصرف پنـیر موزارلا به سرعت می‌تواند نیاز غذایی بدن را تامین کند. اگر می‌خواهید پوست سالم و قدرت بینایی خوبی داشته باشید ویتامین‌های این پنیـر، شما را در تقویت سلامتی‌تان همراهی می‌کنند.
علاوه بر این ویتامین‌های موزارلا برای شکل‌گیری گلبول‌های قرمز خون ضروری هستند. موزارلا ویتامین‌های محلول در چربی مانند A، D و ویتامین E هم دارد که وجودشان برای رشد استخوان‌ها، جذب کلسیم و حفاظت از غشای سلولی اهمیت دارد.

 مواد معدنی موزارلا

هر ۲۸ گرم پنـیر موزارلا حدود ۱۸۰ میلی‌گرم کلسیم دارد که می‌تواند بیش از ۱۸درصد از نیاز روزانه بدن را تامین کند. کلسیم به استحکام دندان و استخوان‌ها کمک می‌کند. علاوه بر این موزارلا می‌تواند ۱۳درصد از فسفر مورد نیاز بدن را فراهم کند. پتاسیم، کلر، آهن و سدیم، سایر مواد معدنی موجود در پنـیر موزارلا هستند.

همشهری آنلاین ، های دکتر

با خواص و فواید انواع پنیر آشنا شوید
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید