با خواص مرزنگوش آشنا شوید

0
58

مرزنگوش یکی از قوی‌ترین گیاهان دارویی است که مطالعات فراوان و متنوعی بر روی خواص آن انجام شده‌اند. در این نوشتار قصد داریم به بررسی بهترین خواص مرزنگوش بپردازیم.

خواص مرزنگوش

گیاه ضدباکتری

به گزارش گیاه یاب به نقل از «کر۲» مطالعات نشان می‌دهند که خواص ضدباکتریایی مرزنگوش برای مبارزه با برخی از باکتری‌های مضر که پوست، زخم‌ها، گلو، دستگاه گوارش، دستگاه ادراری و به خصوص ریه‌ها را هدف قرار می‌دهند مفید است.

مقابله با عفونت‌های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک

پژوهشی که در مجله‌ی Frontiers in Microbiology منتشر شد نشان داد که خواص مرزنگوش برای مبارزه با عفونت‌هایی که در برابر آنتی بیوتیک‌ها مقاوم هستند قابل توجه است، به خصوص اگر عفونت در ناحیه‌ی گلو باشد. در این پژوهش برای بررسی خواص این گیاه، از روغن مرزنگوش استفاده شده بود.

آنتی‌اکسیدان قوی

مرزنگوش دارای فعالیت آنتی‌اکسیدانی قابل توجهی است که برای پیشگیری یا بهبود بسیاری از عارضه‌هایی که در اثر موجود رادیکال‌های آزاد در بدن به وجود آمده‌اند میتواند مفید واقع شود.

پیشگیری از آب سیاه (گلوکوم)

یکی از عوامل بروز آب سیاه در چشمان، رادیکال‌های آزاد هستند که می‌توانند به عصب بینایی آسیب رسانده و حتی منجر به کاهش دید و نابینایی شوند. اگر آب سیاه در خانواده‌ی شما یکی بیماری ارثی است، برای پیشگیری بهترین راه دریافت مقدار زیادی از آنتی‌اکسیدان‌ها میباشد. حتما مرزنگوش را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

پادزهر آرتروز

از آنجایی که مرزنگوش دارای خواص ضدعفونی و آنتی‌اکسیدانی است، میتواند در روند درمان روماتیسم و ورم مفاصل مفید واقع شود. اگرچه عفونت‌ها تنها در آرتریت روماتوئید (رماتیسم مفصلی) نقش دارند، ولی بعلت قدرت بالای فعالیت آنتی‌اکسیدانی مرزنگوش، استفاده از آن میتواند برای انواع بیماری‌های آرتریت مفید باشد.

همچنین بخوانید :  خواص دارویی هلو چیست

متعادل‌کننده فشارخون

مرزنگوش حاوی هفت ترکیب طبیعی است که به پایین آوردن فشارخون بالا کمک می‌کنند. اگر از فشارخون بالا رنج می‌برید، حتما مرزنگوش را به برنامه‌ی غذایی روزانه خود اضافه کنید.

مبارزه با سرطان

اگرچه مطالعات اختصاصی در زمینه‌ی خواص ضدسرطانی مرزنگوش انجام نشده است، اما سایر پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ترکیبات این گیاه میتوانند در جلوگیری از گسترش سرطان موثر باشند. محققین گزارش داده‌اند که خواص مرزنگوش به خصوص برای نابود کردن سلول‌های سرطانی کبد مفید هستند.

تسکین‌دهنده‌ی آسم

مرزنگوش حاوی چهار ترکیب ضدآسم است. برای استفاده از روغن مرزنگوش برای تسکین آسم، باید آن را میل کنید و اسنتشاق کردن آن فایده‌ای ندارد. محققین تاکید می‌کنند که بیماران مبتلا به آسم هنگام استفاده از روغن مرزنگوش، از تنفس عمیق خودداری کنند زیرا ترکیبات معطر قوی موجود در روغن این گیاه میتوانند منجر به رفلکس سرفه شده و آسم را تشدید کنند.

مترجم: حسین حیدری
با خواص مرزنگوش آشنا شوید
4 (80%) 3 votes
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید