با آش افطار نکنید

0
120

ماه رمضان، ماه مهمانی خدا همیشه حال و هوای خوشی دارد به خصوص وقتی سفره‌ی سحری یا افطار را می‌چینیم. آش از غذاهای محبوبی است که در این ماه توسط بسیاری از افراد بعنوان وعده ی افطاری مورد استفاده قرار میگیرد. اما خوب است وقتی پای این سفره‌ها می‌نشینیم به فکر حفظ سلامتی خود نیز باشیم و در انتخاب مواد غذایی وعده‌ی سحر و افطار دقت کنیم.

آش

آش نخورید

آش از قدیم الایام در سفره‌ی افطار ایرانی‌ها جای داشته است و خیلی‌ها گمان می‌کنند آش یکی از غذاهای سبک و مناسب برای معده، بعد از تحمل ساعتها گرسنگی است، در حالی که این باوری غلط و از عادتهای نادرست غذایی شایع میان عموم مردم است که باعث پدید آمدن مشکلات جسمی در زمان روزه داری میشود.

آش و سوپ‌های سنگین، غذاهایی هستند که میتوانند فرد را خیلی زود سیر کنند، اما از طرفی بدن را دچار مشکلات گوارشی مثل نفخ خواهند کرد. بنابراین توصیه میشود که افراد با کمی آب ولرم، خرما، شیر یا فرنی افطار کنند و دور آش و سوپ‌های غلیظ را خط بکشند.

جلوگیری از نفخ

سیستم گوارشی از همان لحظه‌ی ورود غذا به داخل دهان، فعالیت هضم و جذب را آغاز میکند. در بزاق، ترشحات معده و روده‌ها (اثنی عشر و روده‌ی باریک) آنزیم‌هایی وجود دارند که به این فرآیند کمک می‌کنند. البته سایر عوامل نیز در هضم و جذب غذا موثرند.

مثلا حرکات دوری منظم روده‌ها، غذا را به جلو هل میدهد و مانع انباشته شدن آن در دستگاه گوارش میشود. سیستم عصبی هم این حرکات را کنترل میکند. همه‌ی این عوامل دست به دست هم داده و باعث میشود ما بعد از خوردن غذا دچار مشکل نشویم. اگر یکی از این عوامل نتواند به خوبی ایفای نقش کند، فرآیند هضم و جذب با مشکل مواجه شده و یکی از مشکلاتی که ایجاد میشود، نفخ شکمی است. عارضه‌ای که در ماه رمضان به خصوص در هفته‌ی اول شاهد  بروز آن در بیشتر روزه داران هستیم. زمانی که شما ۱۸ ساعت گرسنه می‌مانید، حرکت روده‌ها مقداری کاهش پیدا کرده و مصرف نکردن مایعات نیز به این فرآیند کمک میکند. به همین دلیل خوردن آش رشته در وعده‌ی افطار به دلیل این که طبع سرد دارد، باعث نفخ میشود. آش رشته با توجه به کشک و حبوبات زیادی که دارد، غذای مناسبی برای افطار نیست.

همچنین بخوانید :  با فواید سوپ مرغ آشنا شوید

بنابراین به افرادی که دچار نفخ شدید هستند توصیه میشود غذاهای نفاخ مثل آش را با احتیاط بخورند و اگر تمایل به مصرف این غذا دارند، حتما حبوباتی که داخل آن می‌ریزند را چندین بار خیس کرده و آب آن را دور بریزند تا از شدت ایجاد نفخ حبوبات کاسته شود.

برای پیشگیری از نفخ معده و یبوست، نباید خوردن سبزیجات و سالاد را همراه روغن زیتون در هنگام افطار و سحر فراموش کرد، البته خوردن مواد چربی و قندی زیاد، ممنوع است چون باعث بروز و تشدید یبوست میشود.

اول افطار، بعد شام

متخصصان تغذیه و حکمای طب سنتی، حلیم و انواع آش را برای وعده‌ی شام در ماه مبارک رمضان مناسب میدانند، البته اگر بین زمان خوردن افطار و شام فاصله وجود داشته باشد. بهتر است افراد روزه دار شام خود را با غذاهای سبک، کم قند و حاوی فیبر به مقدار متعادل مانند حلیم (با شکر و روغن کم) و آش به خصوص شله قلمکار شروع کرده و سپس به سراغ غذای اصلی بروند.

سوپ نیز که در فرهنگ ایرانی به نام « شوربا » معروف است و در حال حاضر بعنوان پیش غذا یا غذای بیمار استفاده میشود، شام مناسبی برای روزه داران است و اگر حداقل هفته‌ای یکبار مصرف شود، هم معده‌ی سبک و سالمی خواهید داشت و هم از خاصیت حبوباتی مثل لپه و عدس در سوپ بهره خواهید برد.

یادتان باشد مصرف زیاد مواد غذایی چرب به هنگام افطار موجب بی اشتهایی در هنگام  سحر میشود، زیرا هضم چربی‌ها در بدن نیازمند مدت زمان طولانی‌تر است.

با آش افطار نکنید
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید