اهمیت مصرف فولیک اسید در بارداری

فولیک اسید از مواد ضروری و مورد نیاز بدن انسان است که باید به آن توجه شود. متاسفانه اغلب مردم با داشتن رژیم های غذایی نامناسب، به اندازه‌ی کافی از این ماده را دریافت نمیکنند. این موضوع به ویژه در دوران بارداری اهمیت بیشتری پیدا میکند. در این نوشتار به بررسی اهمیت مصرف فولیک اسید در بارداری خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

مصرف فولیک اسید در بارداری

مصرف فولیک اسید در بارداری

پیوند بین دریافت فولات و خطر کاهش یافته تولد نوزادی با نقائص لوله عصبی قوی‌ترین استدلالی است که به نیاز زنان باردار برای مصرف مکمل های اسید فولیک اشاره دارد. نقائص لوله عصبی دسته ای از نقائص هنگام تولد هستند که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می دهند، که رایج ترین آنها اسپینا بیفیدا (مهره شکاف) و آنانسفالی (عدم تشکیل مغز) هستند. نقائص لوله عصبی می توانند برای نوزاد در حال رشد به شدت ناتوان کننده یا حتی مرگبار باشند.

پژوهش های مختلف نشان داده اند مادرانی که پیش از بارداری به میزان کافی اسید فولیک مصرف می کنند ۵۰ تا ۷۰ درصد خطر کمتری دارد دارای نوزادی با نقائص لوله عصبی باشند. لوله عصبی تا روز بیست و هشتم پس از لقاح بسته می شود و از این رو در بسیاری موارد، دوره زمانی حیاتی ممکن است پیش از آن که فرد حتی متوجه بارداری شود، سپری شود.

از آنجایی که بسیاری از موارد بارداری برنامه ریزی شده نیستند، توصیه می شود زنانی که در سن باروری قرار دارند روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند و آنهایی که برای بارداری برنامه ریزی کرده اند باید اطمینان حاصل کنند که این میزان اسید فولیک را حداقل برای سه ماه پیش از بارداری مصرف کرده اند.

این میزان اسید فولیک می تواند به راحتی از طریق مصرف یک ویتامین بارداری (یا هر مولتی ویتامین دیگر که حداقل ۴۰۰ میکروگرم فولات دارد) تامین شود، اما در صورت انتخاب مواد غذایی سرشار از فولات امکان دریافت اسید فولیک کافی از رژیم غذایی بدون مصرف مکمل ها نیز وجود دارد.

اگر سابقه داشتن نوزاد مبتلا به نقص لوله عصبی را دارید، پزشک ممکن است مصرف حتی میزان بیشتر از ۴۰۰ میکروگرم از اسید فولیک در روز را برای مدتی پیش از بارداری مجدد توصیه کند.

سایر خواص اسید فولیک

اسید فولیک یک ماده مغذی مهم برای تقسیم سلولی و رشد مطلوب محسوب می شود و بر همین اساس مصرف آن در دوران بارداری نیز همچنان می تواند مفید باشد.

افزون بر این، شواهدی وجود دارند که اسید فولیک ممکن است خطر شکل گیری دیگر نقائص تولد را کاهش دهد و مادرانی با سطوح پایین اسید فولیک ممکن است با خطر بالاتر سقط جنین، جدا شدن زودرس جفت و زایمان زودرس مواجه شوند، که رابطه بین اسید فولیک پایین و سطوح هموسیستئین می تواند در این زمینه موثر باشد.

سقف مجاز مصرف

در واقع، یک سقف حداکثری مشخص برای این که چه میزان اسید فولیک امن محسوب می شود، وجود ندارد، اما پزشکان گاهی اوقات به زنان توصیه می کنند مصرف روزانه اسید فولیک را زیر ۱,۰۰۰ میکروگرم نگه دارند. برخی پژوهش ها نشان داده اند که مصرف بیش از اندازه مکمل اسید فولیک ممکن است با خطر اندکی افزایش یافته خس خس سینه و دیگر مشکلات تنفسی در نوزاد همراه باشد. اما شواهدی که به نفع استفاده از اسید فولیک هستند، همچنان بسیار بیشتر از شواهد ضد آن هستند. با این وجود، حفظ میزان مصرف توصیه شده روزانه ایده خوبی است.

عصرایران
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ با موضوع زنان و زایمان

آشپزی سالم

طرز تهیه چای سبز
چای سبز یکی از سالم‌ترین و مفیدترین نوشیدنی‌هاست که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی می‌باشد. مصرف این چای اشتها را سرکوب کرده و به سوزاندن چربی و تضمین سلامت قلب کمک می‌کند. اما احتمالا تا به حال روش‌های مختلف ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

گون
اگر به دنبال گیاهی برای افزایش ایمنی بدن خود هستید گیاه گون خواسته شما را بر آورده خواهد کرد، اما باید بدانیم مصرف بیش از اندازه گون اختلالاتی هم در سیستم ایمنی بدن بوجود خواهد آورد. از این گیاه در طب سنتی استفاده های بیشماری شده است و برای بیماران قلبی بسار مفید و موثر است. در واقع گیاه گـون یک ترکیب و مکمل کامل برای سلامتی بدن شما می باشد. برای آگاهی بیشتر با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.