انگشت‌ پیچ ، خوش طعم و پرفایده

0
11

انگشت‌ پیچ به خوردنی شیرین و غلیظ که آن را به دور انگشت می پیچند و مواد غذایی مختلفی درسته شده که بسیار نیز مس تواند سودمند باشد. برای تهیه انگشت پیچ، مواد تشکیل دهنده آن را آنقدر باهم مخلوط می کنند تا شبیه به عسل شود. حلوای انگشت‌ پیچ نیز مصرف می شود که از قند، زاج سفید، تخم‌مرغ، عرق بیدمشک، آبلیمو و هل تهیه می‌شود. در طب سنتی انواع انگشت‌ پیچ به منظور درمان انواع بیماری‌ ها و با خواص دارویی خاص ترکیب می شوند. در ادامه مطلب با گیاه یاب همراه باشید.

انگشت‌ پیچ

انگشت‌ پیچ آب لیموترش

در طب سنتی، انگشت پیچ لیموترش را برای رفع ویار خانم‌های باردار تجویز می‌کنند، زیرا به و سیب خواص درمانی فراوانی دارند و در تقویت حافظه‌ی جنین موثرند.

*دو لیوان آب لیموترش تازه را با مقداری عسل، نبات و شیره‌ی انگور مخلوط کنید و اجازه دهید روی شعله‌ی ملایم بجوشد تا کاملا غلیظ شود، به طوری که پس از سرد شدن مانند آبنبات سفت و سخت شود. سپس قبل از سرد شدن مواد، آن را به تکه‌های مناسب تقسیم کنید.

اگر ترشی دارو را دوست ندارید،‌ می‌توانید میزان شیرینی آن را افزایش دهید.

انگشت‌ پیچ ضد تب

این دارو برای رفع حرارت بالای بدن، التهاب و تب ناشی از بیماری‌های عفونی یا صفراوی حاد تجویز می‌شود.

*آب سیب، هندوانه و لیموترش را ترکیب کنید، سپس به میزان نصف وزن آب میوه‌ها، عسل اضافه کنید و روی شعله ملایم بجوشانید تا کاملا غلیظ شود. قبل از سرد شدن مایع، آن را به تکه‌های مناسب تقسیم کنید.

انگشت‌ پیچ انبه

این انگشت پیچ، مقوی جگر سرد و ضعف کبد است و سیروز کبدی را درمان می‌کند.

* ۱۰۰ گرم آب انبه، ۵۰ گرم آب زرشک بی‌دانه، ۵۰ گرم آب پوست هندوانه، مقداری عرق سنبل‌الطیب، زعفران و عسل را با هم ترکیب کنید و روی شعله‌ی ملایم بجوشانید تا غلیظ شود، سپس آن را به تکه‌های مناسب تقسیم کنید تا سخت و سفت شود.

انگشت‌ پیچ تخم خرفه

این انگشت پیچ برای گرم مزاجان بسیار مفید است و حرارت صفرا را فرو می‌نشاند. همچنین ضد عطش است و سنگ کلیه و زخم‌های روده و مثانه را از بین می‌برد.

*۱۵۰ گرم تخم خرفه را خوب بکوبید و با آب بشویید تا رنگ سیاه آن جدا شود. آب آن را بگیرید و نشاسته‌ی باقی‌مانده را با دو لیوان عرق بید مشک و گلاب مخلوط کنید. تخم کدو شیرین، مغز تخم هندوانه و مغز سفید بادام شیرین را (از هر کدام ۱۵ گرم) پودر کرده و با صد گرم عرق کاسنی مخلوط کنید و ۲۴ ساعت نگه دارید، سپس آن را روی شعله‌ی ملایم بجوشانید تا نصف آن بخار شود. با یک تکه پارچه‌ی کتانی شیره‌کشی کنید و تفاله را دور بریزید. این آب را با یک لیوان آب سیب یا هندوانه مخلوط کنید و روی شعله‌ی ملایم بجوشانید تا کاملا غلیظ شود.

همچنین بخوانید :  تخم شربتی و خواص کم نظیر آن

انگشت‌ پیچ گل بنفشه

این دارو ملین طبع و نرم‌کننده‌ی سینه است، سرفه‌ی خشک را آرام کند، سوزش ادرار، گرمای مثانه و کلیه را برطرف می‌سازد و سرماخوردگی را درمان و جهاز تنفسی را ضد عفونی می‌کند.

*۱۰۰ گرم گل بنفشه‌ی تر را با یک لیتر آب و ترنجبین (از هر کدام ۲۵ گرم) روی شعله‌ی ملایم بجوشانید تا نصف شود، سپس آن را صاف کرده و آب سیب را اضافه کنید. اجازه دهید مایع آنقدر بجوشد تا قوام بیاید و کاملا غلیظ شود. قبل از سرد شدن، آن را به تکه‌های مناسب تقسیم کنید و بگذارید سرد شود.

انگشت‌ پیچ انجیر

چاق‌کننده، مقوی جگر، بازکننده‌ی مجاری کبد، دافع ورم طحال و بواسیر، ضد آلرژی‌های فصلی، آسم، خشونت سینه و … است.

یک کیلوگرم انجیر خشک را بشویید، با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید و اجازه دهید ۲۴ ساعت در هوای معتدل بماند، سپس آن را بجوشانید تا نصف شود. عسل را اضافه کنید تا بجوشد و غلیظ شود.

انگشت‌ پیچ ضد گلو درد

این دارو ضد عفونت گلو و سینوزیت است و برای افرادی که در اثر تزریق پنی‌سیلین دچار لوزه‌های سفت شده‌اند بسیار مفید است. از انواع سرماخوردگی‌ها پیشگیری می‌کند، ضد عفونی‌کننده‌ی معده است و حالت تهوع را از بین می‌برد.

عرق آویشن، مرزنجوش، مرزه، اسطوخودوس و نعناع (از هر کدام یک لیوان) را با آب سیب، به، آناناس و لیمو شیرین (از هر کدام یک لیوان) مخلوط کرده و یک استکان شکر قرمز به آن اضافه کنید. اجازه دهید روی شعله‌ی ملایم بجوشد تا غلیظ شود. قبل از سرد شدن، آن را به تکه‌های مناسب تقسیم کنید تا سخت و سفت شود.

انگشت‌ پیچ ضد میگرن

عرق کاکوتی، کاسنی، نعناع، پونه، گاوزبان، گشنیز، افسنتین، زیره‌ی سیاه و مرزنجوش (از هر کدام یک لیوان) را با آب سیب، به، انگور، گلابی و انبه (از هر کدام یک لیوان) و نصف قاشق چای‌خوری زعفران ترکیب کنید و اجازه دهید روی شعله‌ی ملایم بجوشد تا قوام بیاید و غلیظ شود.

انگشت‌ پیچ ، خوش طعم و پرفایده
1 (20%) 1 vote
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید