انواع سویق و خواص آنها

به طور معمول به آرد نخودچی سویق یا قاووت میگویند. اما در طب سنتی و اسلامی عبارت «سویق» تعریفی تقریبا متفاوت دارد، در واقع در طب سنتی سویق به آرد تفت داده ای گفته میشود که از حبوبات بدست می آید. این آرد که از حبوبات مختلفی بوجود می آید خواص فراوانی داشته که در احادیثی از اهل بیت نیز به آن اشاره شده است. در ادامه با انواع سویق و فواید آنها آشنا خواهیم شد.

سویق

امام صادق علیه السلام: سویـق گوشت می‌رویاند و استخوان را محکم می‌کند.

به کودکان‌تان در خردسالی سویق بدهید، چرا که گوشت را می‌رویاند و استخوان را محکم می‌سازد.

حتی برای مولود تازه سفارش نموده‌اند.

– مفید برای خانم باردار

– بهترین جایگزین فولیک اسید و قرص آهن

– سـویق، صفرا را از تن و بلغم را از معده، کاملا جدا می کند و هفتاد گونه بلا را دور می کند.

انواع سویق در طب اسلامی

سویـق گندم

سویـق جو

سویـق برنج

سویـق عدس

سویـق گاورس

سویـق سیب

سویـق سنجد

سویـق کنار

سویـق دانه انار

سویـق کدوتنبل

طرز تهیه سـویق گندم

ابتدا گندم را در ظرفی(ترجیها مسی یا سنگی) تفت می دهیم.دقت داشته باشید که استفاده از ظروف تفلونی مضر است و استفاده از ظروفی همچون مسی و سنگی خواص بسیاری را وارد غذاههای ما می کند.پس از تفت دادن آن را آسیاب می کنیم.البته اگر از دستگاههای آسیاب استفاده می کنید و می خواهید قبل از آسیاب گندم تفت داده شده مقداری سرد شود تا به دستگاه آسیب نرسد موردی ندارد.سپس گندم آسیاب شده را بار دیگر تفت می دهید.(فرمول:تفت-آسیاب-تفت)

خواص سـویق گندم

مقوی, چاق کننده, افزایش دهنده ی شهوت, بسیار خوب برای رشد کودکان(البته برای خود کودکان باید ذرات ریزتر بشود ولی مادر می تواند هم در دوران بارداری هم در دوران شیردهی مصرف داشته باشد که تاثیر خوبی روی کودک او خواهد گذاشت). البته خواص دیگری هم دارد که فعلا به این بسنده می کنیم ولی در آموزش های دیگر اشاره ای به این مقاله می کنیم.

نکته: طرز تهیه بقیه سـویق ها مثل سویق جو تقریبا مثل سویق گندم است غیر از سویق سنجد که اول سنجد و هسته آن را با هم کاملا پودر می کنیم و سپس آن را تفت می دهیم و دیگر نیازی به مرجله بعدی ندارد سویق کنجد شما آماده می شود.

خواص سـویق جو

مقوی و برطرف کننده ی برسام است و اگر به صورت خشک به جای صبحانه مصرف شود بدون ایجاد ضعف باعث لاغری می شود. کاهش دهنده ی قند است به طوری که مصرف دو قاشق غذا خوری همراه با هر وعده ی غذایی در مدت کوتاهی باعث قطع انسولین می شود.اگر جو را بشویید و سویق درست کنید برای تقویت پا خوب است و اگر آن را نشسته سـویق کنید برای تقویت دست ها و چشم ها خوب است.

خواص سـویق برنج

برطرف کننده ی اسهال و گشاد کننده ی روده ها است. برای افرادی که به علت بیماری لاغری شده اند بهترین چاق کننده است.

خواص سـویق عدس

مقوی، قطع کننده ی عطش و تقویت کننده ی معده است. صفرا را خاموش و درون را خنک و هیجان خون را ساکن می کند. داروی خونریزی (عدم قطع حیض) زنان و شفای هفتاد نوع بیماری است.

خواص سـویق سنجد

مقوی، مؤثر در رشد و تحکیم بدن، افزایش دهنده ی شیر مادر

خواص سـویق سیب

برطرف کننده ی خون دماغ، بهترین درمان برای مار و عقرب گزیدگی و دفع انواع سموم از بدن مثل مواد مخدر باقی مانده در بدن و قطع کننده ی تب است.

خواص سـویق کامل

مقوی و انرژی زا، سویقی شامل تمام سویق ها که امید است خواص همه ی سـویق ها را شامل شود.

خواص سـویق نخود

مقوی، برطرف کننده ی مشکلات و ضعف کمر

سویق کودک: همان سویق کامل است با ذرات ریزتر و قابلیت انحلال در شیر. در دوران بارداری هم مادر می تواند با خوردن سویـق خواص آن را به نوزاد بدهد و نوزاد بدین گونه استخوان های محکمی پیدا می کند.در دوران شیر دهی هم می تواند باعث تقویت شیر مادر بشود.از سنینی که کودک به سن غذا می رسد می تواند سویق را بخورد.اگر کودک نتوانست بخورد آن را با شیر مخلوط کنید ولی سویـق خالی خواص مخصوص خودش را دارد.

نکاتی برای خوردن سـویق

روش عمومی خوردن انواع سـویق دو قاشق غذا خوری صبح ناشتا به صورت خشک است. مگر مواردی که نوع خوردن آن ذکر شده.

افراد بیمار و مخصوصاً تب دار باید از سویق به عنوان غذا استفاده کنند.

برای سلیقه های متفاوت می توان به آن شکر یا سماق اضافه کرد.

برای مصرف کودکان می توان سویق را به شیر اضافه کرد.

اگر سویق نم زده شود و به آن شکر اضافه شود عطش زیاد را قطع می کند.

اضافه کردن شکر به سویق اگرچه باعث چاقی می شود ولی قوت جماع مردان را کاهش می دهد.

سویق عدس باید به مقدار زیاد و به عنوان وعده ی غذایی میل شود.

فاسلین ، نیک و نو

انواع سویق و خواص آنها
4.3 (86.67%) 6 votes
نوشته شده توسط نویسنده 1 در تاریخ ۷ تیر ۱۳۹۵ با موضوع طب سنتی ایران
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو
در دستورالعمل امروز قصد داریم به طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو بپردازیم که غذایی فوق‌العاده لذیذ و خوش‌طعم است. البته فراموش نکنید که این پاستا کالری نسبتا بالایی دارد و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. لطفا با ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

پرتقال
پرتقال ( به انگلیسی Orange ) شاید در کنار سیب از پرمصرف‌ترین و محبوب‌ترین میوه‌های جهان باشد. درخت این میوه برای اولین بار در کشورهای هند و چین به عمل آمد و بعد از آن به نقاط دیگر جهان راه پیدا کرد. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.