انواع آنتی بیوتیک گیاهی و طبیعی

0
89

وقتی دستگاه ایمنی بدن ضعیف می شود، بیماری های مختلف نیز ظاهر می شوند. یکی از شیوه های درمانی رایج، استفاده از آنتی بیوتیک هاست که مصرف آن ها می تواند اثرات جانبی و مخرب روی بدن داشته باشد. علاوه بر آن، استفاده‌ی بی رویه از آنتی بیوتیک ها باعث می شود ویروس های بیماری زا در برابر دارو مقاوم شده و همچنان در بدن باقی بمانند. طب سنتی انواع آنتی بیوتیک گیاهی و طبیعی را برای درمان پیشنهاد می کند که علاوه بر نداشتن اثرات جانبی، تمام ویروس ها را از بین می برند و بهترین درمان هستند. با گیاه یاب همراه باشید.

آنتی بیوتیک گیاهی

آنتی بیوتیک چیست؟

«آنتی بیوتیک» دارویی است که انواع خاصی از موجودات ذره بینی و باکتری های مضر را از بین می برد یا رشد آن ها را متوقف می کند. امروزه بیش از ۸۰ نوع آنتی بیوتیک شناخته شده وجود دارد. دوره‌ی آنتی بیوتیک های مدرن از سال ۱۹۲۶ آغاز شد که «الکساندر فلمینگ» کشف کرد یک قارچ کپکی از جنس پنی سیلیوم ماده ای تولید می کند که می تواند برخی از انواع باکتری را از بین ببرد. بعدتر آنتی بیوتیک های شیمیایی از برخی موجودات ذره بینی مثل باکتری و کپک یا برخی از گیاهان تهیه و برخی دیگر به طور مصنوعی ساخته شدند. این در حالی است که اغلب آنتی بیوتیک های مصنوعی باعث کوتاهی عمر می شوند و باید از مصرف آن ها خودداری کرد.

در طب قدیم نیز مواد طبیعی با خاصیت ضد میکروبی (موادی از شیر ترش گرفته تا لاک لاک پشت) مورد استفاده بودند. باید گفت امروزه نیز بسیاری از عناصر و ترکیبات موجود در طبیعت مانند آب، خاک، هوا، باد، گیاهان و … می توانند محافظ تندرستی بدن و در زمان لازم به عنوان یک آنتی بیوتیک قوی و موثر در درمان بیماری ها کاربرد داشته باشند.

شیره و سایر قسمت های میوه ها، دانه ها و گیاهان که حاوی اکسیژن، کربن و نیتروژن هستند و ترکیبات موجود در خاک مانند سیلیسیوم و عناصر معدنی مانند گوگرد، فسفر، پتاسیم، سدیم و کلسیم، هر کدام خواص با ارزشی دارند.

* انواع ترکیبات موجود در بدن انسان در اغلب خاک ها نیز یافت می شوند و انسان می تواند برای حفظ تندرستی از این ترکیبات بهره بگیرد. خاک دارای عناصری با خاصیت آنتی بیوتیکی طبیعی است که در گیاهان نیز یافت می شود. بر این اساس قسمت های مختلف گیاهان منبع طبیعی آنتی بیوتیک های موثرند و برای دفع امراض و افزایش طول عمر باید به عناصر موجود در خاک گیاهان توجه ویژه کرد تا ترکیبات طبیعی از حالت متناسب خود خارج نشود.

آنزیم هایی که در ریشه‌ی گیاهان یافت می شوند، دارای خواص آنتی بیوتیکی هستند و اغلب ذرات ذره بینی را از بین می برند. خاک با دارا بودن املاح و عناصری مانند گوگرد، فسفر، سیلیسیوم، کلسیم، نیترات ها، سولفات ها و کلرورها مقدار زیادی از ترکیبات مضر را از بین می برد. خاک های گوگردی و نقاط آتشفشان که گازهای سولفوره دارند، انواع ذرات زنده‌ی مهاجم را نابود می کنند و شن های روان و خاکی در بعضی موارد می توانند ضد عفونی کننده باشند.

ترکیبات حاوی گوگرد و فسفر نیز به طور غیر مستقیم آنتی بیوتیک محسوب می شوند. همچنین انرژی بدن را افزایش می دهند و از بدن در برابر انواع میکروب ها و بیماری ها محافظت می کنند. به عنوان مثال می توان از آریترومایسین نام برد که اولین بار از خاک بدست آمده و در ترکیب گیاهان به ویژه درختان یافت می شود.

* آب های جاری مانند آب رودخانه ها و مجاری با حرکت خود بسیاری از میکروب ها و موجودات ذره بینی بیماری زا را نابود می کنند. عنصر سیلیسیوم که فراوان ترین عنصر بعد از اکسیژن است و در تمام اعضای بدن یافت می شود، عنصری است که طول عمر افراد به مقدار آن بستگی دارد. می توان گفت عمر افرادی که از آب چشمه های طبیعی استفاده نمی کنند کوتاه تر است.

همچنین بخوانید :  بهترین جایگزین نوشابه از نظر طب سنتی

* باد، باران، طوفان و حرکت هوا نیز بسیاری از میکروب ها را از بین می برند. نور خورشید و ماه نیز در شرایط خاص ضد عفونی کننده اند. از نور خورشید برای ذخیره‌ی کلسیم در استخوان ها، از نور ماه برای درمان یرقان و از نور ستارگان برای تقویت اعصاب و درمان بیماری های روحی-روانی استفاده می شود.

آنتی بیوتیک گیاهی

انواع آنتی بیوتیک گیاهی

انواع آنتی بیوتیک گیاهی و طبیعی مانند سیر، پیاز، ترب و شلغم از جمله ضد عفونی کننده های گیاهی هستند که می توان به جای داروهای شیمیایی از آن ها استفاده کرد. این گیاهان دارای خواص متعدد و عوارض محدود هستند و سالیان بسیاری است که بشر از آن ها بهره برده است.

این محصولات گیاهی محیط بدن را پاکسازی کرده و ادرار، عرق، مدفوع و دیگر مواد زائد را از بدن خارج می کنند. صدها آنتی بیوتیک گیاهی و طبیعی با درجه قدرت های متفاوت در طبیعت وجود دارد، اما در اینجا به پنج مورد از بهترین آن ها اشاره می کنیم:

شلغم

پنی سیلین طبیعی و عصاره‌ی آن بهترین آنتی بیوتیک است، به همین دلیل با وجود اینکه دارای مقدار زیادی مواد قندی قابل جذب است، تحت تاثیر میکروب های هوا فاسد نمی شود و خوراکی هایی را که با شلغم می پزند دیرتر فاسد می شود. اگر شلغم را خرد کنند و صد گرم آن را در آب بجوشانند، نوشیدنی به دست می آید که برای سینه فوق العاده مفید است؛ اخلاط را به سهولت از سینه دفع کرده، سرفه را آسان می کند و برای معالجه سرماخوردگی بسیار مفید است. می توان شلغم را آب پز یا بخارپز کرده یا آن را روی بخاری گذاشت تا با آب خود پخته شود. یا سر آن را مانند دیگ بردارید و درون آن را کمی خالی کنید، کمی عسل بریزید و در آن را بگذارید. بعد از چند ساعت، عسل و آب شلغم با هم مخلوط می شوند و این عصاره بهترین آنتی بیوتیک است.

ترب

کوهی نام یک گونه از تیره‌ی شب بویان و بسیار انرژی بخش است. علاوه بر این، بدن را در برابر بیماری های باالقوه یاری می کند. هنگامی که ترب کوهی در معده شکسته شود، خواص آنتی بیوتیکی اش ظاهر می شود. برای بهره مندی بیشتر از خواص این معجزه‌ی طبیعت، آن را خام با مقداری سرکه‌‌ی طبیعی رقیق مصرف کنید.

سیر

یک آنتی بیوتیک طبیعی، ضد قارچ و ضد ویروس قوی است که حتما باید به برنامه‌ی غذایی روزانه تان اضافه کنید. سیر حاوی پتاسیم و ژرمنیوم است که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کنند.

پیاز

خواص مشابه سیر دارد و برای درمان عفونت های ناشی از سرماخوردگی و آنفلوآنزا، کاهش درد و التهاب کاربرد دارد. مانند سیر این ماده‌ی غذایی پر خاصیت را به شکل خام مصرف کنید. پختن پیاز باعث آزاد شدن مواد غذایی آن می شود.

برگ زیتون

مثل بسیاری از آنتی بیوتیک های طبیعی دیگر، یک ضد ویروس خوب است و این باعث می شود وقتی با نوع یک میکروب به خوبی آشنایی نداریم، انتخابی فوق العاده باشد. برگ زیتون قدرت از بین بردن رادیکال های آزاد را دارد.

نیک و نو
انواع آنتی بیوتیک گیاهی و طبیعی
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید