افسنتین درمانگر کم خونی و لاغری

افسنتین نوعی گیاه دارویی است که شاید تا به حال اسم آن را نشنیده باشید اما این دلیل نمیشود که از خواص فراوان این گیاه غافل شویم. این گیاه گونه های مختلفی داشته و به روش های گوناگونی قابل مصرف است. از فواید این گیاه میتوان به درمان کم خونی اشاره کرد. برای آشنایی کامل و شناخت خواص افسنتین با ما همراه باشید.

افنستین

مزاج 

گرم و خشک و افشره اش گرم تر است .
خاصیت درمانی :افسنتین بازکننده و گیرنده است .
افسنتین لباس را از بید و گزند حشرات نگاه می دارد و اگر با مرکب ترکیب شود رنگ مرکب ثابت می ماند ،تغییر رنگ نمی دهد و کاغذ را از موش خوردگی محفوظ می دارد .

آرایش 

افسنتین رنگ و رو را زیبا می کند .برای موخوره و گری مفید است .لکه های بنفش زیر چشم را می زداید .
درزخم و دمل و جوش :ضماد و شربت آن برای گرفتگی های عروقی درونی مفید است .درمداوای گوش :بخار پخته شده آن درد گوش را تسکین می دهد و خوردن آن با عسل از سکته جلوگیری می نماید .
اندام های چشم

هرنوع و به ویژه خودرو آن اگر به صورت ضماد در آید و به زیر چشم ببندند برای معالجه هر نوع درد کهنه و تیرگی چشم مفید است .

اندام های تنفسی 

شربت آن کشیدگی زیر سراشیبی های دنده های رو به شکم را معالجه می کند .

اندام های تغذیه 

اگر پخته و افشره افسنتین را به مدت ۱۰ روز بنوشند در باز گردانیدن اشتها تأثیر به سزایی دارد . شربت افسنتین معدهرا تقویت می کند و در بسیاری از حالت ها مفید است . اگر کسانی که یرقان دارند آن را به مدت ۱۰ روز بخورند بسیار مفید است و در مداوای طحال مؤثر است و اگر آن را با عدس یا برنج بپزند و بخورند کرم ها را از بین می برد . افسنتین مخلوط با سنبل بادشکم و معده را چاره ساز است . اگر افسنتین را با روغن حنا مرهم کنند و بر تهیگاه بمالند درد تهیگاه تسکین می یابد و اگر آن را با روغن گل محمدی مرهم کنند و یا با گل محمدی مخلوط کنند درد معده را از بین می برد و سفتی آن را بر طرف می نماید .

خواص درمانی افسنتین

آرام بخش اعصاب

۲۰ گرم گل افسنتین را در یک لیتر سرکه بریزید. ۱۵دقیقه بجوشانید، سپس آن را صاف کنید و در یک شیشه‌ی رنگی بریزید. هر وقت دچار عصبانیت شدید، این محلول را دوطرف پیشانی خود ماساژ دهید تا به خواب عمیقی فرو بروید.

درمان بی‌خوابی

دو قاشق مرباخوری افسنتین را با یک فنجان آب جوش، به مدت ۳۰ دقیقه دم کرده و بعد از صاف کردن، هر شب هنگام خواب میل کنید.

اختلالات قاعدگی

خانم‌هایی که عادت ماهیانه‌ی نامنظم و با تاخیر دارند، می‌توانند دو قاشق مرباخوری افسنتین را با دو قاشق شاتره و یک لیوان آب جوش، به مدت ۳۰ دقیقه دم کرده و هرروز (صبح و عصر) از آن میل کنند.

هم چنین برای رفع درد عادت ماهانه، دوگرم از آن را با یک لیوان آب جوش، به مدت ۱۵ دقیقه دم کنید و سه روز قبل از شروع دوره و همچنین در طول آن بنوشید.

انگل در کودکان

برای دفع انگل در کودکان، دو قاشق مرباخوری از گیاه رابا یک فنجان آب جوش، به مدت ۳۰ دقیقه دم کنید و هر شب هنگام خواب به کودک بدهید.

تسکین درد مفاصل

این گیاه مسکن خوبی برای درد مفاصل است. ۱۰ گرم افسنتین، ۱۰ گرم گاوزبان و پنج گرم مخلصه را در یک لیوان آب جوش دم کنید و پس از صاف کردن بنوشید. خیلی زود درد مفاصل‌تان محو خواهد شد.

اشتهاآور طبیعی

پنج گرم از آن را با یک لیوان آب جوش دم کنید و یک روز در میان، دو بار بنوشید.

اگر پخته و افشره‌ی افسنتین را ۱۰ روز بنوشند، در باز گرداندن اشتها تاثیر به سزایی دارد.

درمان شوره سر

۵۰ گرم گل افسنتین را در۵۰۰ سی‌سی آب‌جوش دم‌کنید، سپس موها را با آن ماساژ دهید.

کم‌خونی و لاغری

یک گرم افسنتین را در۲۰۰سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده، سپس صاف کنید. پس اضافه کردن عسل به آن، قبل از ناهار و شام، یک استکان میل کنید.

خواص دیگر

– افسـنتین رنگ چهره را زیبا می‌کند.

– برای موخوره و گری سر مفید است.

– لکه‌های بنفش زیر چشم را می‌زداید.

– ضماد و شربت آن برای گرفتگی‌های عروق درونی مفید است.

– بخار پخته شده‌ی آن، درد گوش را تسکین می‌دهد و خوردن آن با عسل از سکته جلوگیری می‌کند.

– اگر به شکل ضماد درآید و به زیر چشم ببندند، برای معالجه هر نوع درد کهنه‌ی چشم مفید است.

– شربت آن کشیدگی زیر سراشیبی‌های دنده‌های رو به شکم را معالجه می‌کند.

– شربت افسـنتین معده را تقویت می‌کند.

– اگر کسانی که یرقان دارند آن را ۱۰ روز بخورند، بسیار مفید و در مداوای طحال موثر است.

– اگر آن را با عدس یا برنج بپزند و بخورند، کرم‌های معده را از بین می‌برد.

– افسـنتین مخلوط با سنبل، باد و معده را دفع می‌کند.

– افسـنتین مسهل صفراست، ولی در بلغم و آنچه در روده‌ها ماندگار است موثر نیست.

– شربت افسـنتین در مداوای خراش و زخم مقعد مفید است.

– در مداوای تب کهنه مفید است.

– با آب انگور کهنه، پادزهر گزش نیش کژدم، راسو و سم شوکران است.

– اگر با سرکه باشد، پادزهر قارچ سمی است.

– مصرف زیاد افسـنتین باعث تشنج، فراموشی و حتی بیماری‌های اعصاب می‌شود.

– افسـنتین سمی است، از خوردن زیاد آن پرهیز شود.

– کسانی که روده‌های ضعیف دارند، از این گیاه مصرف نکنند.

– خانم‌های باردار و شیرده و کسانی که زخم‌معده و روده، خونریزی بینی و بواسیر دارند، از مصرف افسنتین خودداری کنند.

بیتوته ، نیک و نو

افسنتین درمانگر کم خونی و لاغری
4.5 (90%) 2 votes
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۹۵ با موضوع خواصی از طبیعت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

کاری نخود
ما معمولا پیشنهاد می‌کنیم که خودتان نخود را در خانه بپزید، اما استفاده از کنسرو نخود به شما کمک می‌کند تا غذایتان بسیار سریع آماده شود. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه کاری نخود بپردازیم. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

گشنیز
گشنیز نوعی سبزی که در ایران از برگ و ساقه آن به عنوان سبزیجات و یا در آش و خورشت ها مورد استفاده قرار می گیرد.گشـنیز در کاهش بی خوابی و اضطراب نقش به سزایی دارد,و هچنین باعث کاهش فشار خون و دفع سنگ کلیه و مثانه می شود, ار تخم و دانه های گشـنیز برای تصفیه خون می توان استفاده کرد. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.