برای افزایش هوش کودکان با آنها بازی کنید

بازی کردن و لذت بردن از محیط و وسایل اطراف از مشخصه‌های یک کودک است، جالب است بدانید که بازی کردن میتواند تاثیر به سزایی در رشد کودک در ابعاد مختلف مانند ابعاد تربیتی و عاطفی داشته باشد. در این نوشتار نظر روانشناس کودک را درباره‌ی بازی کردن و نقش آن در افزایش هوش کودکان را جویا می‌شویم. با گیاه یاب همراه باشید.

هوش کودکان

عظیم عظیمی، از بازی به عنوان یک امر لازم برای رشد کودک یاد کرد و افزود: شاید در ذهن کودک بازی فقط تفریح و لذت و سرگرمی باشد، اما از نظر روانشناسی زمینه‌های رشد کودک در ابعاد مختلف شناختی، عاطفی و تربیتی را بوجود می‌آورد. همچنین بازی در تقویت هوش کودکان اثرگذار است.

وی با بیان اینکه بازی در سنین مختلف تاثیر متفاوتی بر کودک بر جای می‌گذارد، گفت: بازی کردن کودک در سنین نوزادی اغلب با اندام‌هایش است و این نوع بازی کردن باعث تقویت اندام‌های حسی و حرکتی نوزاد می‌شود. با رشد کودک، بازی کردن در پرورش جنبه شناختی او بیشتر اثرگذار می‌شود و کم کم زمینه‌های رشد حواس، تخیلات، تفکر و تجسم را در کودک بوجود می‌آورد.

عظیمی، آموزش هنجارهای اجتماعی را یکی دیگر از کارکردهای بازی‌ دانست و گفت: به عنوان مثال کودک با بازی دزد و پلیس به اهمیت شغل پلیس و بدی‌ها و نادرستی‌های شغل دزدی پی می‌برد و از این طریق با باید و نبایدهای جامعه آشنا می‌شود.

عظیمی اضافه کرد: از نظر روانشناسی و روانکاوی، بازی علاوه بر اینکه زمینه‌های رشد کودک را فراهم می‌آورد، باعث آرامش بخشیدن به کودک هم می‌شود.

این روانشناس کودک و نوجوان به بیان ویژگی‌های یک بازی خوب پرداخت و گفت: بازی خوب از نظر یک مربی تربیتی و از نظر روانشناسان و جامعه شناسان، بازی است که بتواند جنبه‌های رشد نیافته کودک را رشد دهد، در حالیکه شاید از نظر پدر و مادرها بازی تنها کودک را سرگرم می‌کند.

عظیمی تاکید کرد: باید انتخاب بازی برای کودکان آگاهانه باشد، چون به همان اندازه که یک بازی خوب می‌تواند به پرورش جنبه‌های شناختی کودک کمک کند، به همان اندازه هم خواهد توانست در صورت نامناسب بودن مانع رشد مناسب کودک شود. به عنوان مثال بازی‌های کامپیوتری و استفاده مداوم از آن‌ها می‌تواند خطرهایی را متوجه رشد کودکان کند، چرا که پرداختن بیش از حد به آن‌ها مانع پرداختن کودک به فرآیندهایی می‌شود که رشد طبیعی او را در پی دارند.

ایسنا
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۵ با موضوع مادر و کودک

آشپزی سالم

طرز تهیه چای سبز
چای سبز یکی از سالم‌ترین و مفیدترین نوشیدنی‌هاست که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی می‌باشد. مصرف این چای اشتها را سرکوب کرده و به سوزاندن چربی و تضمین سلامت قلب کمک می‌کند. اما احتمالا تا به حال روش‌های مختلف ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

چای رویبوس
شاید با شنیدن نام این چای از خود بپرسید؟ چرا من تا به حال اسمش را نشنیده ام؟ چای رویبوس در واقع از لحاظ ژنتیکی چای نمی باشد، چای رویبوس در واقع حاصل مواد بدست آمده از بوته های قرمز رنگ می باشد که خواص فوق العاده آنتی اکسیدانی دارند. یکی از خصوصیات منحصر به فرد این چای طعم و مزه فوق العاده اش است که گفته شده است خاصیت ضد سرطانی هم دارد. در ادامه مطلب می خواهیم به خواص این چای زیبا بپردازیم. با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.