اسطوخودوس و روغن همه کاره ی آن

اسطوخودوس یک گیاه همه کاره است و اسانس آن کاربرد درمانی داشته و همچنین برای لوازم آرایشی بهداشتی استفاده می شود. عطر این روغن باعث آرامش و طراوت ذهن و بدن می شود.

روغن اسطوخودوس حاوی بیش از ۱۵۰ ترکیب فعال بوده و همچنین دارای خواص ضد التهابی، ضد قارچی، ضد میکروبی، ضد اسپاسم، ضد باکتری، ضد درد و آرام بخش می باشد.

علاوه بر این، یکی از محبوب ترین گیاهان در صنعت زیبایی است. عطر آرام بخش آن در بسیاری از کرم ها، محصولات مو و شمع ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اسطوخودوس

در اینجا ۱۰ مورد از خواص روغن اسطوخودوس را برایتان معرفی می کنیم:

کمک به داشتن خوابی راحت

در گذشته، مردم برای اطمینان از داشتن خوابی خوب، بالش های خود را با اسـطوخودوس پر می کردند. این عمل از نظر علمی نیز ثابت شده است که آروماتراپی یا عطردرمانی اسطوخودوس می تواند به استراحت و خواب بهتر کمک کند.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که آروماتراپی اسطـوخودوس می تواند روش موثری برای بهبود کیفیت خواب باشد.

علاوه بر این، روغن اسطوخودوس به ایجاد ثبات در حالات روحی و تعادل احساسات شدید نیز کمک می کند.

 • برای داشتن یک خواب خوب، ۳ یا ۴ قطره از اسانس اسطوخودوس را بر روی یک دستمال کاغذی ریخته و زیر بالشتان قرار دهید.
 • همچنین می توانید ۱۰ تا ۱۲ قطره از اسانس اسطوخودوس را به افشانه آروماتراپی در اتاق خوابتان اضافه کنید.

تسکین سردرد

اگر به طور مرتب از سردردهای‌ تنشی‌ یا میگرن رنج می برید، روغن اسطوخودوس می تواند یک جایگزین طبیعی برای داروهای ضد درد باشد.

روغن اسطوخودوس دارای خواص ضد درد و ضد التهابی است که به کاهش درد کمک می کند. به علاوه، عضلات سفتکه اغلب موجب سردرد می شوند را شل می کند.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشان می دهد که استنشاق اسانس اسطوخودوس یک درمان موثر و مطمئن برای سردردهای میگرنی است.

 • برای تسکین سریع سردرد، چند قطره از روغن اسطـوخودوس را روی یک دستمال ریخته و بوی آن را استنشاق کنید.
 • یا اینکه، ۲ قطره از اسانس اسطوخودوس را با ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کرده و پیشانی خود را با آن ماساژ دهید.

درمان عفونت های قارچی

روغن اسطـوخودوس یک درمان موثر برای مبارزه با عفونت های قارچی است. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۱ نشان می دهد که روغن اسطوخودوس دارای اثرات قوی ضد قارچی می باشد که با عفونت های قارچی پوست و ناخن مبارزه می کند. همچنین به تسکین خارش پوست، زخم های جزئی، بریدگی ها، کبودی یا سوختگی کمک کرده و احتمال زخمی شدن را کاهش می دهد.

۱. چند قطره از اسانس اسطوخودوس را با یک قاشق چایخوری روغن زیتون مخلوط کنید.

۲. محلول را با استفاده از یک تکه پنبه روی محل مورد نظر بمالید.

۳. پس از حداقل ۳۰ دقیقه، آن را با آب ولرم بشوئید و کاملاً خشک کنید.

۴. این کار را ۲ بار در روز تکرار کنیدتا زمانی که به طور کامل از شر عفونت خلاص شوید.

مبارزه با اضطراب

اسانس اسطوخـودوس به عنوان یک آرام بخش عمل کرده و به کاهش اضطراب و وحشت زدگی (پانیک اتک) کمک می کند. آروماتراپی یا عطردرمانی اسطوخودوس به آرام سازی سیستم عصبی کمک کرده که موجب آرامش شده و به کاهش اضطراب کمک می کند. علاوه بر این، قلب را آرام می کند و فشار خون بالا را کاهش می دهد.

 • برای کاهش اضطراب، چند قطره از اسانس اسطوخودوس را داخل یک کاسه آب داغ بریزید و بخار آن را استنشاق کنید.
 • مالیدن چند قطره از روغن اسطوخودوس بر روی گیجگاه ها به آرامش تان کمک می کند.
 • چند قطره از این اسانس را به روغن ماساژتان اضافه کنید و از آن برای ماساژ گردن، پشت و شانه هایتان استفاده کنید.

درمان مشکلات تنفسی

از روغن اسطوخودوس می توان برای کاهش مشکلات تنفسی نیز استفاده کرد. خواص ضد التهابی آن همچنین می تواند به تقویت توانایی تان برای جلوگیری از حملات آسم کمک کند.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که استنشاق اسانس اسطوخودوس می تواند به از بین بردن التهاب آلرژیک راه های هوایی و درمان آسم کمک کند. به علاوه، این روغن می تواند به درمان مشکلات تنفسی مثل سرماخوردگی، آنفولانزا، برونشیت و عفونت های گلو کمک کند.

 • ۵ یا ۶ قطره از روغن اسطوخودوس را با ۲ قاشق غذاخوری روغن حامل، مثل روغن جوجوبا یا روغن زیتون، مخلوط کنید و آن را به آرامی بر روی قفسه سینه تان مالش دهید. این کار را روزانه ۲ بار به مدت چند روز انجام دهید.
 • می توانید از استنشاق بخار آن استفاده کنید.
 • یا اینکه چند قطره از این اسانس را به افشانه و یا رطوبت سازتان اضافه کنید.

تسکین درد

روغن اسطوخودوس دارای خواص ضد درد و ضد التهابی می باشد که می تواند به کاهش درد، تورم و التهاب کمک کند. از آن می توانید برای درمان درد عضلات، درد ساق پا، درد مفاصل و حتی کمر درد استفاده کنید.

 • یک ماساژ منظم با روغن زیتون مخلوط شده با چند قطره روغن اسطوخودوس می تواند درد مفاصل و عضلات را تسکین دهد.
 • برای کاهش درد، چند قطره از روغن اسطوخودوس را در وان آب گرم ریخته و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آن غوطه ور شوید.

درمان عفونت استاف

عفونت استاف ناشی از باکتری استافیلوکوک را می توان با روغن اسطوخودوس درمان کرد، و این به دلیل خواص ضد میکروبی و ضدالتهابی قوی موجود در آن است.

باکتری استافیلوکوک می تواند باعث ایجاد تعدادی از مشکلات پوستی از جمله کورک، زرد زخم و سلولیت شود.

 • ۲ یا ۳  قطره از روغن اسطوخودوس را روی گوش پاک کن ریخته و به آرامی بر روی محل مورد نظر بمالید. بگزارید به مدت ۳۰ دقیقه بماند و سپس آن را بشوئید. این کار را روزانه ۲ بار به مدت چند روز انجام دهید.
 • یا اینکه چند قطره از روغن اسطوخودوس را با ۱ قاشق چایخوری ژل آلوئه ورا مخلوط کرده و بر روی محل مورد نظر بمالید. بگزارید به مدت ۱ ساعت بماند. سپس با آب ولرم بشوئید. این کار را روزانه ۲ بار به مدت چند روز انجام دهید.

از بین بردن بوهای نامطبوع

عطر شیرین اسانس اسطوخودوس می تواند به از بین بردن بوی بدن و همچنین بوهای نامطبوع در آشپزخانه، حمام، اتاق خواب و … کمک کند. علاوه بر این، استفاده از آن به عنوان خوشبو کننده هوا باعث سردرد و یا مشکلات تنفسی نمی شود.

 • برای از بین بردن بوی بدن، چند قطره از روغن اسطوخودوس را به آب وان و یا شامپو بدنتان اضافه کنید.
 • چند قطره از این روغن را به یک بطری اسپری پر شده از آب اضافه کرده و در مناطقی از بدن که عرق می کنند اسپری کنید.
 • چند قطره از اسانس اسطوخودوس را در رطوبت سازتان اضافه کنید تا خانه تان بوی خوبی بدهد.

دفع حشرات

روغن اسطوخودوس به عنوان یک دفع کننده طبیعی حشرات عمل می کند که به دور نگه داشتن حشراتی مثلکک، پشه، سوسک سیاه، بید و مگس کمک می کند.

 • برای جلوگیری از حشرات، قبل از خارج شدن از خانه چند قطره از روغن اسطوخودوس را بر روی نقاط نبض خود بمالید. قبل از اینکه این روغن را به طور مستقیم بر روی پوستتان استفاده کنید، یک تست حساسیت، برای اطمینان از اینکه مناسب پوستتان است، انجام دهید. اگر باعث تحریک پوست شود، چند قطره از روغن اسطوخودوس را با یک روغن حامل مثل روغن آفتابگردان مخلوط کرده و به آرامی بر روی پوستتان مالش دهید.
 • حتی می توانید برای دور نگه داشتن حشرات و بید ها، چند قطره از روغن اسطوخودوس را روی یک تکه پنبه بریزید و آنرا در کمد و یا کشو هایتان بگزارید.

کمک به رشد مجدد مو (طاسی منطقه‌ای)

آلوپسی آره اتا یا طاسی منطقه ای یک بیماری خود ایمنی است که باعث ریزش قسمتی از موی سر می شود و این بیماری را می توان با اسانس اسطوخودوس درمان کرد.

تحقیقات انجام شده در سال ۱۹۹۸ نشان می دهد که استفاده از روغن اسطوخودوس همراه با دیگر اسانس هایی مثل اسانس آویشن، رزماری و چوب سدر یک درمان موثر برای آلوپسی آره اتا می باشد.

۱. چند قطره از اسانس اسطوخودوس را با ۲ قاشق غذاخوری روغن جوجوبا و یا هر روغن حامل دیگری مخلوط کنید.

۲. روزانه به مدت چند ماه پوست سرتان را با آن ماساژ دهید تا اینکه شاهد رشد مجدد مویتان شوید.

توجه: هر چند روغن اسطوخودوس برای استفاده بر روی پوست مناسب و بی خطر است، ولی همیشه برای اطمینان از رد کردن احتمال واکنش های آلرژیک، یک تست حساسیت انجام دهید. همچنین قبل از استفاده از این روغن در دوران بارداری با دکتر خود مشورت کنید.


ترجمه شده توسط تیم ترجمه وبسایت گیاه یاب

منبع: top10homeremedies.com

اسطوخودوس و روغن همه کاره ی آن
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ با موضوع خواصی از طبیعت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

شیر زردچوبه
دستورالعمل‌های فراوانی برای تهیۀ نوشیدنی با زردچوبه وجود دارد که یکی از آنها شیر زردچوبه است. این نوشیدنی سرشار از خاصیت بوده و می‌تواند گزینه‌ای عالی برای یک رژیم غذایی سالم باشد. با گیاه یاب همراه باشید. ۱۵ دقیقه‌ای آماده می‌شود ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

عرق رزماری
رزماری با اکلیل کوهی کاربردهای فراوانی دارد و به دلیل وجود اسانس معطر می توان آنها را در انواع غذاها و سالادها مورد استفاده قرار داد و برگ های خشک شده رزماری به عنوان ادویه جات و برای طعم بخشیدن به غذا هم کاربرد دارد. در ادامه به خواص عرق رزماری خواهیم پرداخت با ما همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.