از هر ۵ ایرانی یک نفر مبتلا به اختلال روانپزشکی است

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای جهانی حدود ۴۵۰ میلیون نفر از مردم دنیا از یک بیماری روانی یا رفتاری رنج می‌برند، گفت: در ایران از هر ۵ نفر یک نفر مبتلا به اختلال روان پزشکی است.
اختلال

به گزارش گیاه یاب به نقل از خبرگزاری فارس، اصغر اصغرنژاد فرید در مورد بیماری‌های مربوط به روان و ارتباط آن با سلامت جسمانی گفت: بهداشت روان حالتی از رفاه است که در آن فرد توانایی‌هایش را می‌شناسد و قادر است با استرس‌های معمول زندگی مدارا کند، در شغل و روابط اجتماعی نقش مفید و سازنده ایفا کند و با دیگران مشارکت و همکاری داشته باشد.

وی افزود: بهداشت روان به همه ما مربوط است نه فقط به کسانی که از بیماری‌های روانی رنج می‌برند، هیچ گروهی از بیماری روانی مصون نیست. البته باید اذعان داشت که در افراد بی‌خانمان، افراد بیکار و با سطح تحصیلات پایین، کسانی که قربانی خشونت بوده‌اند، مهاجران و پناهندگان، کودکان و نوجوانان و زنانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند بیشتر دیده می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به ضرورت توجه به بهداشت روان، گفت:امروز حدود ۴۵۰ میلیون نفر از مردم دنیا از یک بیماری روانی یا رفتاری رنج می‌برند. شیوع اختلال‌های روانی در جمعیت بالای ۱۵ سال ایرانی ۲۱.۳ درصد در مناطق روستایی و ۲۰.۹ درصد در مناطق شهری برآورد شده است به عبارتی از هر ۵ نفر یک نفر مبتلا به اختلال روان پزشکی است.

فرید ادامه داد: در این میان اختلال افسردگی و اضطرابی بیشترین شیوع را داشته و میزان شیوع اختلال‌های روان‌پریشی که نوع بسیار شدیدتر اختلال‌های روانی می‌باشد ۰.۶ درصد بوده است.

وی در مورد ارتباط بیماری روانی و جسمانی گفت: روشن است که عملکرد روانی به طور بنیادی با عملکرد فیزیکی، اجتماعی و پیش‌آگهی سلامت در ارتباط است به طور مثال افسردگی عامل خطری برای بیماری‌هایی مثل سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی است. از طرفی شیوع اختلالات روان پزشکی در کسانی که مبتلا به یک بیماری جسمانی هستند افزایش پیدا می‌کند.

فرید اضافه کرد: حدود ۲۹ درصد افراد مبتلا به پرفشاری خون و ۲۲ درصد مبتلایان به انفارکنوس قلبی از افسردگی رنج می‌برند. بیماری‌های روانی در درمان بیماری‌های جسمی نیز اختلال ایجاد می‌کند به طوری که افسردگی، اضطراب و وابستگی مواد در افرادی که از بیماری جسمی رنج می‌برند موجب عدم پذیرش و شکست در برنامه‌های درمانی می‌شود.

به گفته این روانشناس بالینی براساس مطالعه‌ای در ایران درصد بالایی از بیماران بستری در بخش‌های داخلی و جراحی از مشکلات روانشناختی رنج می‌برند. به طور متوسط ۵۳.۶ درصد به افسردگی و ۵۰.۴ درصد به اضطراب مبتلا هستند.

 عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به بار بیماری روانی گفت:درد حاصل از افسردگی از درد هر بیماری جسمانی بیشتر است. متأسفانه درد و رنج بیماران روانی از سوی اطرافیان به رسمیت شناخته نمی‌شود در اثر بیماری روانی، توانایی‌های فردی، شغلی و روابط بین فردی به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. بر طبق آمار سازمان‌ جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۱، ۳۳ درصد از عمر سپری شده با ناتوانی به دلیل بیماری‌های عصبی – روان پزشکی است.

وی گفت: بیماران روان علاوه بر تحمل درد و رنج بیماری در معرض انگ اجتماعی و تبعیض هستند و طرد شدن از سوی دوستان، بستگان و همسایگان و محدودیت در فعالیت‌های اجتماعی و شغلی حاصل این تبعیض است.

 فرید اضافه کرد: تحمل نگرش منفی که اطرافیان؛ کارفرما و حتی سیستم‌ درمانی نسبت به‌بیمار روانی دارند در مواردی از تحمل خود بیماری دشوارتر است.

وی بیان داشت:از فشاری که بر خانواده‌ها تحمیل می‌شود نباید غفلت کرد. خانواده این بیماران اغلب مراقبین آنها هستند و از حمایت‌های فیزیکی و عاطفی گرفته تا بار سنگین هزینه‌های درمانی و مراقبت از بیماران‌شان به عهده آنها است. تخمین زده می‌شود در یک چهارم خانوارها دست کم یک نفر مبتلا به اختلال روانی یا رفتاری و جود دارد. خانواده‌ها نیز علاوه بر فشار و استرس بالای ناشی از مشاهده بیماری در یکی از اعضاء مورد علاقه و عزیزشان، در معرض انگ اجتماعی و تبعیض هستند.

از هر ۵ ایرانی یک نفر مبتلا به اختلال روانپزشکی است
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۵ با موضوع اخبار دنیای سلامت
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

کاری نخود
ما معمولا پیشنهاد می‌کنیم که خودتان نخود را در خانه بپزید، اما استفاده از کنسرو نخود به شما کمک می‌کند تا غذایتان بسیار سریع آماده شود. با گیاه یاب همراه باشید تا به طرز تهیه کاری نخود بپردازیم. ۴۰ دقیقه‌ای آماده ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

دمنوش برگ سدر
دمنوش برگ سدر دارای خواص خنک کنندگی است، به همین دلیل این نوشیدنی گیاهی را مناسب اواخر بهار می دانند. در طب سنتی چین نیز برای پیشگیری از تعریق زیاد ناشی از گرمای هوا، از این دمنوش استفاده می شود. برای این که در آخرین ماه فصل بهار، روزهای خوش و دلپذیر داشته باشید، نوشیدن یک فنجان دمنوش برگ سدر را به شما توصیه می کنیم. برای آشنایی با خواص دم کرده برگ سدر با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.