از مضرات خالکوبی چه می دانید

0
145

خالکوبی به تفریح جدید جوانان امروزی تبدیل شده و متاسفانه این افراد بدون اینکه بدانند خالکوبی یا همان تاتو کردن پوست چه مضراتی را به دنبال دارد، دست به انجام اینکار میزنند. بهتر است  بدانید مواد تشکیل دهنده ی جوهر خالکوبی شیمیایی بوده و میتواند باعث عفونت پوست گردد. در ادامه این موضوع را بررسی کرده و به عوارض ناشی از تاتو کردن میپردازیم.

خالکوبی

خالکوبی ها میتواند دائمی یا با ماندگاری طولانی ایجاد شود. اما هر دو روش خالکوبی برای سلامتی مضر است. بسیاری از مردم تصور میکنند که تاتو هیچ ضرری ندارد. در حالی که مواد رنگی شیمیایی به کار رفته در تاتو میتواند منجر به واکنشهای آلرژیکی و عفونتهای پوستی شود.

ایجاد نقش و نگار روی دست و بدن برای بعضی از جوانان جذابیت خاصی دارد اما این خالکـوبی ها که دائمی یا موقتی است، پیامدهایی را نیز به دنبال دارد. یکی از افرادی که خالکوبی می کند، می گوید با آن که به خواسته مراجعه کنندگان احترام می گذارد اما همیشه نگران است که مشکلی پیش نیاید؛ به همین دلیل قبل از خالکوبی اطلاعات لازم را در اختیار مراجعه کننده قرار می دهد.

او می گوید در فصول گرم سال که امکان استفاده از لباس های آستین کوتاه بیشتر است، مراجعه برای خالکوبی نیز افزایش می یابد. اما پیامدهای خالکوبی:

سرطان: برخی ادله نشان می دهد که ذرات نانو در جوهر خالکـوبی می تواند سرطان ایجاد کند. این ذرات نانو، به تدریج از محل خالکـوبی جدا و وارد جریان خون می شود و به تمام قسمت های بدن نفوذ پیدا می کند.

حساسیت: برخی از افراد به رنگ هایی که برای خالـکوبی از آن استفاده می شود، حساسیت دارند و این امر به التهاب و ایجاد جوش منجر می شود. از آن جا که در تهیه این رنگ ها از مواد شیمیایی متعددی استفاده شده است، واکنش حساسیتی می تواند دلایل متعددی داشته باشد. اگر شما مشکل حساسیت دارید، قبل از خالکـوبی مشورت کنید.

همچنین بخوانید :  مصرف چه نوع شیر مفید یا مضر است

عفونت پوست: یکی از شایع ترین مشکلات خالـکوبی، عفونت پوستی است. در صورت احساس ناراحتی در قسمت خالکـوبی شده، به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات پوستی دیگر: به گزارش سایت «MSN»، علاوه بر عفونت، فرد ممکن است دچار گرانولوما (گره هایی در اطراف قسمت خالـکوبی) و کلوئید (اسکارها) نیز شود. گرانولوما هنگامی رخ می دهد که دسته ای از گلبول های سفید می خواهد ماده خارجی را از بین ببرد. کلوئید، نیز شکل گیری اسکار در قسمت خالکـوبی است. این حالات در صورت درمان نشدن، می تواند مشکل جدی به وجود بیاورد.

هپاتیت و بیماری های خونی: هپاتیت یک بیماری خونی است که می تواند التهاب ایجاد کند.

مشکلات MRI: اگر چه امری نادر است، اما گاهی بر اثر MRI ، خالـکوبی متورم می شود یا مشکل دیگری ایجاد می شود. MRI می تواند ناراحتی های دردناکی در قسمت خالکـوبی ایجاد کند. همچنین ممکن است خالـکوبی در تشخیص بیماری مشکلاتی به وجود بیاورد. قبل از تصمیم به خالـکوبی بهتر است به این موضوع نیز کمی فکر کنید.

مسمومیت با فلزات سنگین: خیلی از جوهرها حاوی فلزهای سنگین مانند جیوه، سرب، کادمیوم و آرسنیک است. برای پیشگیری، از رنگ های فاقد فلزهای سنگین استفاده کنید.

پاک سازی: موقع پاک کردن خالـکوبی ممکن است با مشکلاتی رو به رو شوید. معمولا خالـکوبی ها با لیزر پاک می شود و پس از حل شدن جوهر، بخشی از آن ممکن است جذب خون شود و هرگز از بدن دفع نشود.

اگر خالکوب، رنگدانه ها را به طور عمقی خالـکوبی کند، احتمال حرکت رنگدانه به قسمت های دیگر بدن وجود دارد. در این صورت شکل خالکـوبی شده، تغییر می کند.

از مضرات خالکوبی چه می دانید
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید