ارتودنسی و فواید آن برای دندانها

0
68

ارتودنسی یکی از مهمترین فوایدش برای زیبایی دندان است و همچنین کمک به سزایی به عملکرد دندان می کند و باعث می شود رعایت و اقدام جهت بهداشت دهان به مراتب ساده تر شود. در ادامه مطلب به فواید و اهمیت ارتودنسی خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

ارتودنسی

ظاهر زیباتر و افزایش اعتماد به نفس

مشهود ترین فایده درمان ارتودنسی بهبود ظاهر بیمار با به دست آوردن لبخندی زیباتر و دلنشین می باشد. داشتن لبخندی زیبا و عریض بی تردید اثرات محسوسی بر بهبود احساس انسان نسبت به خود داشته و اعتماد به نفس و موفقیت بیشتری را برای او در زمینه های شخصی، حرفه ای و اجتماعی به ارمغان می آورد.
در نظر گرفتن مزایای نامبرده ارزش تحمل صرف وقت و هزینه درمان ارتودنسی را به خوبی دارد و به همین دلیل طی یکی دو دهه گذشته میل عمومی به ارتودنسی افزایش چشمگیری داشته است.

بهداشت آسانتر دهان و دندان

دندانهای ردیف تنها جذاب تر نیستند، بلکه راحت تر نیز تمیز می شوند. دندانهای مرتب فضایی برای گیر کردن خرده های غذایی و ایجاد پلاک دندانی و پوسیدگی ندارند. به علاوه کیس های شدید ارتودنسی با استقرار دندانها در موقعیت ناصحیح می توانند ریسک تحلیل لثه و نسج نرم را افزایش داده و زمینه ایجاد بیماری های پریودنتال را افزایش دهند.

برخی مال اکلوژن ها نظیر جلو بودن زیاده از حد دندانهای بالا احتمال شکستن دندانها را در جریان سوانح افزایش می دهند. بنابراین عقب بردن و ردیف کردن آنها ریسک آسیب این دندانها را بالاخص در سنین پر حادثه کودکی و نوجوانی کاهش می دهد.

عملکرد صحیح دهان

ارتودنسی یکی از جامعترین و غیرتهاجمی ترین روش های درمانی اختلالات فکی می باشد. از آنجا که ما برای بقا به غذا نیاز داریم، عضلات و مفاصل فک اغلب خود را به جبران موقعیت ناصحیح دندانها برای ایجاد حداکثر قابلیت ماضغه هماهنگ می کنند، اگر چه این امر در دراز مدت آسیب جدی آنها را به همراه داشته باشد. از اینرو داشتن دندانهای مرتب عضلات مفاصل را در موقعیت صحیح خود حفظ نموده و از بروز عوارضی نظیر صدای فک، درد مفصلی، میگرن و ناراحتی های شبانه (نظیر نفس تنگی حین خواب) جلوگیری می کند.

بسیاری از بیماران از مشکل جویدن غذا ناشی از نامرتب بودن دندانها رنج می برند. اگرچه به دلیل پیدایش تدریجی این مشکل در گذر زمان، اغلب گمان می کنند امری طبیعی است و به آن عادت می کنند ولی اینگونه نیست. درمان های ارتودنسی با ردیف نمودن دندانها به افزایش قابلیت آنها در انجام وظیفه اولیه شان که همان جویدن غذا می باشد کمک می کنند.

و همچنین بخوانید…

عضو هیئت مدیره انجمن ارتودنتیست‌های ایران گفت: ارتودنسی فقط مرتب کردن دندان‌ها نیست و تغییر در دندان‌های دو فک، بهبود نمای قسمت پایینی صورت، تصحیح موقعیت لب‌ها و بهبود زیبایی صورت از کارکردهای ارتودنسی است.

همچنین بخوانید :  بالا بردن طول عمر با روش‌های کلیدی

نوید ناصری در گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگو با فارس، اظهار داشت: ارتودنسی به طور خلاصه، به معنای ردیف کردن دندان‌هاست.

عضو هیئت مدیره انجمن ارتودنتیست‌های ایران گفت: در یک درمان کامل و دقیق ارتودنسی که توسط یک متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست) انجام می‌شود علاوه بر تغییرات دندانی، به تغییر موقعیت استخوان‌ها و هماهنگ کردن اجزاء صورت و کسب زیبایی بیشتر نیز توجه می‌شود.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور، گفت: درمان ارتودنسی فقط به جهت مرتب کردن دندان‌ها نیست و این درمان، توانایی ایجاد تغییرات مثبت و زیادی در روابط دندان‌های دو فک، بهبود نمای قسمت پایینی صورت، تصحیح موقعیت لب‌ها و بهبود زیبایی صورت را دارند.

فلوشیپ لیزر درمانی در دندانپزشکی ادامه داد: این درمانها عمدتاً طولانی مدت و یکی- دو ساله بوده که در جلسه‌های متعددی با فاصله زمانی ۴-۳ هفته انجام می‌شود.

عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور به سه هدف عمده درمانی در درمان‌های رایج ارتودنسی، اشاره داشت و افزود: تغییر موقعیت دندان‌ها برای ردیف شدن و هماهنگی آنها یکی از اهداف ارتودنسی است؛ این درمان ارتباطی با سن نداشته و در هر سنی به‌شرط وجود سلامت لثه قابل انجام است.

متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت ادامه داد: درمان‌هایی نیز وجود دارند که با هدف تغییر موقعیت استخوان فک، برای کودکانی که ناهماهنگی فکی و اسکلتی دارند در طی رشد انجام می‌شود.

ناصری گفت: این درمان‌ها به درمان‌های فانکشنال یا ارتوپدیک معروف بوده که با اعمال نیرو به سیستم اسکلتی فک‌ها انجام می‌شود؛ بدیهی است این نوع درمان فقط تا هنگام رشد فعال استخوانی – قبل از بلوغ- قابل انجام است.

عضو هیئت مدیره انجمن ارتودنتیست‌های ایران ادامه داد: در افراد بزرگسالی که مشکل اسکلتی در صورت و فک‌ها دارند درمان‌های ارتودنسی به منظور آماده سازی وضعیت دندان‌ها برای درمان‌های جراحی فک و صورت انجام می‌شود و پس از انجام جراحی فک و کسب بهبودی، درمان ارتودنسی برای کسب نتایج دقیق درمانی  انجام می‌شود.

ناصری توضیح داد: بخش دیگری از درمان‌ها، درمان‌های ارتودنسی پیشگیری است که به منظور برطرف کردن یا کاهش مشکلات دندانی، زیر نظر متخصصان ارتودنسی انجام می‌شود.

فلوشیپ لیزر درمانی در دندانپزشکی ادامه داد: در کودکان در سنین رشد با درمان‌هایی نظیر تراش دندان یا کشیدن انتخابی دندان‌های شیری یا دائمی یا استفاده از دستگاه‌های فضا نگهدار و … شرایط لازم برای رویش صحیح دندان‌های دائمی در حال رویش فراهم می‌شود.

ناصری ادامه داد: قطعاً کسب نتایج خوب درمانی و بهبود زیبایی صورت و کارایی بهتر دندان‌ها در جویدن و حل مشکلات پیش‌بینی نشده در حین درمان و…  در صلاحیت یک متخصص ارتودنسی است.

سلامت نیوز ، میهن اورتو

ارتودنسی و فواید آن برای دندانها
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید