ارتباط بیماری‌ های دهان و دندان با زایمان های زودرس

0
39

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: زنانی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نمی‌کنند ۵ تا ۷ برابر بیشتر زایمان‌ های زودرس خواهند داشت.
بیماری های دهان

به گزارش گیاه یاب به نقل از خبرگزاری فارس ، وقارالدین اخوان دندانپزشک و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، گفت: امروزه ثابت شده که ۷۰ درصد بیماری‌های عمومی با مشکلات دهان و دندان ارتباط دارد مثلاً اگر لثه سالم نباشد یا دهان باکتری‌زایی داشته باشیم بیماری‌های قلبی،‌ کلیه و تنفسی پیش می‌آید؛ زنانی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نمی‌کنند ۵ تا ۷ برابر بیشتر زایمان‌ های زودرس خواهند داشت همچنین افرادی که این بهداشت را رعایت نمی‌کنند  ۴ تا ۶ برابر بیش از افراد دیگر به بیماری‌های مزمن تنفسی دچار می‌شوند.

اخوان زنجانی بیان کرد: سازمان بهداشت جهانی در افق ۲۰۲۰ برای بهبود شاخص‌های سلامت دهان برنامه دارد زیرا موضوع سلامت دهان و پوسیدگی دندان مسأله ناحیه‌ای نیست بلکه با سلامت کل بدن در ارتباط است.

وی در پاسخ به این سؤال که چند بار مسواک زدن به سلامت دندان کمک می‌کند،‌ گفت: به طور معمول روزی ۲ بار مخصوصاً باید موقع خواب مسواک زده شود و بعد از آن چیزی مصرف نشود.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: کسانی که فعالیت باکتری‌زایی دهانشان بالاست حتماً از دهان‌شویه‌ها استفاده کنند و آدامس‌های بدون قند مصرف نمایند، این آدامس‌ها حاوی ماده قندی هستند که ضدباکتری است بنابراین می‌توانند از پوسیدگی دندان جلوگیری کنند.

اخوان زنجانی در مورد دهان‌شویه‌ها، گفت: اگر این دهان‌شویه‌ها با مشورت دندانپزشک دریافت شود مناسب‌تر است زیرا تمامی دستورات همچون نخ دندان، دهان‌شویه و حتی مسواک زدن اگر اشتباه انجام شود می‌تواند سبب تخریب دندان‌ها شود اما به طور کلی دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید بهترین انتخاب برای حفظ سلامت دندان‌ها هستند.

همچنین بخوانید :  زنگ طرح « پاد » در مدارس به صدا درآمد

وی در مورد کشیدن نخ دندان، گفت: اگر نخ دندان اشتباه استفاده شود می‌تواند سبب خرابی لثه بین دندان‌ها شده پس توصیه می‌شود حتماً به دندانپزشک مراجعه شود و برای اولین بار آموزش صحیح این تکنیک را دریافت کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در پایان، گفت: توصیه می‌شود کودکان زیر ۶ سال مسواک و خمیردندان را به تنهایی استفاده نکنند مخصوصاً خمیردندان‌های فلوراید‌دار باید به مقدار کم و بالای ۳ سال و با حضور والدین مصرف شود زیرا این خمیردندان‌ها ممکن است قورت داده شود و سبب مسمومیت کودک شود.

ارتباط بیماری‌ های دهان و دندان با زایمان های زودرس
5 (100%) 1 vote
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید