اختلالات روانی و طب سوزنی

0
99

طب سوزنی رابطه مستقیم با درمان و کنترل بیماری ها و سیستم عصبی دارد و همچنین می تواند اختلالات روانی را کنترل کند. یکی از مزیت های طب سوزنی توجه بسیار به آرام بخشی و تاثیرات پایدار آن در رفع مشکلات بیمار می باشد. در این بخش به اهمیت طب سوزنی مدرن در کنترل بیماری های روانی خواهیم پرداخت.

روانی

طب سوزنی چینی و روان

در طـب سنتی چین هر مشکل عصبی – روانی به یک ارگان خاص در بدن منسوب است و برای کنترل این اختلال از نقاط مریدین وابسته به این ارگان استفاده می‌وشد. مثلا افسردگی با قلب ارتباط دارد، افکار مزاحم ناشی از عملکرد نامناسب طحال است و عصبانیت با کبد مرتبط است. البته باید گفت در صورت وجود اختلال در هر یک از این ارگان‌ها، علایم و نشانه‌های دیگری نیز ظاهر می‌شوند و درمان طب سوزنی در واقع معطوف به کنترل مشکلات زمینه‌ای این ارکان بدن است. به همین ترتیب همه علایم و نشانه‌های این اختلال و در زیرمجموعه‌ی آن‌ها مشکلات روانی بیمار نیز بهبود خواهد یافت. مثلا بیماری با پوست تیره، عصبانیت، گرگرفتگی، سردرد مزمن و اختلا زنان مراجعه می‌کند و با درمان اختلال زمینه‌ای ارگان کبد تقریبا تمام این علایم بهبود خواهند یافت.

کمک طب سوزنی مدرن به بیماران روانی

در طـب سوزنی مدرن نیز توجه خاصی به اختلالات روانی شده است. در واقع برخی از اساتید این رشته از طب سوزنی روان‌پزشکان غربی بوده‌اند، بنابراین سعی زیادی در کنرتل علایم روانی با طب سوزنی مدرن کرده‌اند. در این بین طـب سوزنی گوش یا «آریکولارتراپی» از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در طب سوزنی گوش نقاط متعددی وجود دارند که به نام برخی از نشانه‌های روانی نام‌گذاری شده‌اند. مثلا اسم یک نقطه اضطراب است یا نقطه‌ای به نام افسردگی نام‌گذاری شده است. پزشک متخصص طب سوزنی گوش با انتخاب دقیق این نقاط متناسب با شرایط بیمار می‌تواند درمان‌‌های بسیار موثری انجام دهد.

علایم و نشانه‌های روانی که با طب سوزنی کنترل می‌شوند

با ترکیب انواع روش‌های طب سوزنی، سنتی و مدرن به نتیجه بسیار موثری می‌رسیم و آن کنترل بسیاری از مشکلات روانی و علایم آن‌هاست. برخی از این علایم عبارتند از:

همچنین بخوانید :  توصیه هایی برای مقابله با مشکلات عصبی

احساس غم و اندوه، آه کشیدن مداوم، تپش قلب،‌ احساس پوچی، احساس تو خالی بودن، تنگی نفس،‌ درد بدن، سرفه‌ی عصبی، سوزش سر دل، اسپاسم عضلانی، کم‌خوابی، پرخوابی، خمودی و خستگی مزمن، خشکی صبحگاهی، تهوع، پراشتهایی عصبی، بی‌اشتهایی عصبی،‌ لرزش بدن، ترس، عقده‌های روانی، عدم توانایی تصمیم‌گیری، کمبود جرات، عصبانیت و پرخاشگری، توهم، احساس سردی بدن، کمبود انرژی، کمبود نشاط، افکار مزاحم، بدبینی و…

مزیت طب سوزنی

طـب سوزنی در کنترل بیماری‌های روانی دو مزیت عمده دارد:

  1. طـب سوزنی عارضه ندارد،‌ بنابراین به راحتی قابل استفاده است. طب سوزنی می‌‌تواند با بهبود علایم بیمار از میزان داروهای متعدد این بیماران بکاهد و نیز عوارض این داروها مثل عوارض گوارشی یا خواب‌آلودگی ناشی از آن‌ها را کاهش دهد.
  2. طـب سوزنی تداخلی با اغلب داروهای روان ندارد پس این طـب می‌تواند در کنار داروهای بیماران به آسانی استفاده شود.

طب سوزنی مزایای دیگری نیز دارد

* امکان استفاده از این روش بی‌عارضه برای خانواده بیماران نیز وجود دارد تا با آرامش بیشتری به درمان بیمارشان کمک کنند.

* علایم و بیماری‌های جسمی همراه را نیز کنترل می‌کند. مثلا با درمان چاقی میزان اضطراب و درد را در بدن بیمار کاهش می‌دهد یا با شفاف کردن و طراوت صورت به کنترل افسردگی و اضطراب کمک بیشتری می‌کند.

* امید و انرژی بیماران را به درمان‌های دارویی و روان‌شناسانه بیشتر می‌کند و به بیمار جرات تصمیم‌گیری می‌دهد.

تشخیص دقیق و درمان دارویی؛ مهم‌ترین نکته

مهم‌ترین نکته‌ی مورد توجه این است که ابتدا تشخیص نزد روان‌پزشک انجام شود و سپس درمان آغاز می‌شود. به موازات این کار طـب سوزنی به کار مکمل استفاده شده و شراط بیمار را بهتر می‌کند. کاهش شرایط دارو یا قطع دارو حتما باید زیر نظر متخصص مربوطه باشد و بیماران باید از اقدامات عجولانه پرهیز کنند.

احتمال بازگشت بیماری در طـب سوزنی

درمان‌های طـب سوزنی نیز مانند درمان دارویی همیشگی نیست پس بعد از پایان دوره‌ی درمانی، بیمار باید هرازچندگاهی حتما توسط متخصص روان‌پزشکی و نیز طب سوزنی معاینه و بررسی شود تا نتایج درمان پایدارتر شود.

نیک و نو

اختلالات روانی و طب سوزنی
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید