احساس گرسنگی مداوم نشانه چیست

اگر شما از آن دسته افراد هستید که احساس گرسنگی مداوم شما را راحت نمیگذارد و همواره میل به خوردن غذا دارید، احتمال اینکه مشکلی همانند استرس دلیل ایجاد شدن این عادت ناسالم باشد وجود دارد. البته احساس گرسنگی مداوم آن هم بدون انجام فعالیت خاصی، میتواند علل مختلفی داشته باشد که آنها را در ادامه به طور کامل بررسی خواهیم کرد. به طور مثال کم خوابی نیز میتواند یکی از دلایل احساس گرسنگی مداوم در فرد باشد. با گیاه یاب همراه باشید.

گرسنگی

کم شدن آب بدن

هنگامی که تشنه هستید، بدن شما می تواند احساس گرسنگی را تقلید کند و در نتیجه تشخیص این که بدن به یک لیوان آب نیاز دارد یا یک میان وعده شاید دشوار باشد. اگر مدت زمان زیادی از غذا خوردن شما نمی گذرد و احساس گرسنگی می کنید، یک لیوان آب بنوشید و ۲۰ دقیقه منتظر بمانید تا ببینید آیا احساس گرسنگی شما فروکش می کند یا خیر.

کمبود خواب

هنگامی که خسته هستید، شما به طور طبیعی طالب مصرف مواد غذایی بیشتر هستید زیرا بدن قصد دارد کمبود انرژی خود را از این طریق جبران کند. افزون بر این، کمبود خواب سطوح انتشار هورمونی به نام گرلین را افزایش می دهد که موجب تحریک اشتها می شود. برای حصول اطمینان از این که غذا خوردن بیش از اندازه شما ناشی از کمبود خواب است، شش تا هشت ساعت خواب شبانه را در برنامه خود قرار دهید.

مواد غذایی فرآوری شده

مواد غذایی فرآوری شده مانند نان سفید و تنقلات مضر موجب افزایش سطوح انسولین در بدن انسان می شوند که به معنای هجوم شدید و فوری انرژی است، اما این احساس خیلی زود از بین می رود و بدن به قند بیشتری برای افزایش دوباره انرژی نیاز دارد. برای جلوگیری از بروز چنین شرایطی، مصرف کربوهیدارت های تصفیه شده و قند را کاهش دهید.

استرس ، عامل احساس گرسنگی مداوم

استرس می تواند زمینه ساز شکل گیری چیزهای عجیب و غریبی در بدن انسان شود که از آن جمله می توان به غذا خوردن احساسی اشاره کرد. برای جلوگیری از بروز این شرایط، مدت زمانی را به گوش دادن به برخی از آهنگ های مورد علاقه خود اختصاص دهید و یا پانزده تا سی دقیقه به انجام تمرینات یوگا بپردازید تا سطح استرس در بدن شما کاهش یابد.

مصرف ناکافی پروتئین و فیبر

مواد غذایی مانند گوشت مرغ، ماست یونانی، نخود و تخم مرغ منابع فوق العاده ای برای دریافت پروتئین های سالم هستند و با مصرف آنها احساس سیری مدت زمان بیشتری دوام می آورد. مواد غذایی حاوی فیبر بالا مانند جو، ذرت و عدس نیز می توانند شرایطی مشابه را ایجاد کنند. اگر به رغم غذا خوردن همچنان احساس گرسنگی می کنید شاید استفاده از این قبیل مواد غذایی را در رژیم غذایی خود نادیده گرفته اید.

مصرف ناکافی چربی

هنگامی که بحث احساس سیری مطرح می شود، چربی، به ویژه چربی های غیر اشباع، یکی از مواد مغذی ضروری برای بدن محسوب می شود. چربی های غیر اشباع در آجیل، آووکادو و برخی ماهی ها یافت می شوند و در نتیجه حصول اطمینان از مصرف این مواد در رژیم غذایی می تواند احساس گرسنگی غیر معمول شما را از بین ببرد.

حذف برخی وعده های غذایی

هنگامی که در تلاش هستید تا از خوردن بیش از اندازه مواد غذایی پرهیز کنید، یک گزینه ساده حذف یکی از وعده های غذایی روزانه است. با این وجود، این اقدام می تواند تمایل شما برای مصرف هر چه بیشتر مواد غذایی در وعده غذایی بعدی را افزایش دهد. برای جلوگیری از بروز این شرایط، خوردن سه وعده غذایی در طول روز را در برنامه خود قرار داده و بیش از چهار یا پنج ساعت را بدون آن که چیزی بخورید، سپری نکنید. همواره یک میان وعده سالم به همراه داشته باشید.

سریع غذا خوردن

اگر غذا را به سرعت بخورید، نه تنها دستگاه گوارش خود را با مشکل مواجه ساخته و دچار سوء هاضمه می شوید، بلکه با احساس سیری نیز دچار مشکل می شوید زیرا مغز شما از مدت زمان کافی برای ثبت غذایی که می خورید، برخوردار نیست. برای توقف احساس گرسنگی به رغم مصرف زیاد مواد غذایی، زمان بیشتری را برای خوردن وعده های غذایی خود اختصاص داده و از سریع غذا خوردن پرهیز کنید.

عصر ایران

به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ با موضوع تغذیه

آشپزی سالم

پیتزا کدو
کمتر کسی پیدا میشود که طرفدار پیتزا نباشد، اما متاسفانه پیتزاهایی که در اغلب فست‌فودها تهیه میشوند، دارای مواد اولیه فرآوری شده بوده و سرشار از کالری هستند. یک پیتزای معمولی فست‌فودها حدودا ۹۰۰ کالری دارد. اما نگران نباشید، شما ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

کرنبری
کرنبری نوعی میوه است که اغلب در نیم کره ی شمالی یافت میشود. گیاه این میوه درختچه ای میباشد که ساقه ای باریک دارد. این میوه رنگی قرمز و زرشکی دارد که البته در ابتدا سفید هستند و در زمان رسیدن به این رنگ در می آیند. کرنبری مزه ای ترش داشته و معمولا بصورت تازه مصرف میشود. از این میوه همچنین برای تهیه ی سس ، آبمیوه و محصولات دیگر استفاده میکنند. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.