احساساتی غذا خوردن ممنوع

0
108

احساساتی غذا خوردن

علت خوردن غذاهای مضر و پرخوری در بسیاری از مواقع ریشه در احساسات انسان دارد. بسیاری از افراد وقتی دچار ناراحتی و احساسات منفی میشوند، برای سرکوب کردن این حالات به غذا خوردن رو می آورند. این حالات میتوانند شامل استرس، افسردگی، فشار روحی، تنهایی و… باشند. البته افرادی نیز هستند که در مواجه با این حالت ها به پرخوری متوسل نمیشوند اما به جای آن غذاهای مضر و چرب را انتخاب میکنند. چنین عاداتی نه تنها باعث افزایش وزن فرد شده بلکه احتمال ابتلا به انواع بیماری های قلبی و عروقی را افزایش میدهد.

غذا خوردن

بهتر است بدانید این افراد می‌توانند به‌راحتی عادت‌های غذایی‌شان را کنترل کنند. با شناخت دلایل تمایل شان به پرخوری یا خوردن غذاهای ناسالم و مهار کردن آن‌ها، به‌راحتی قادر خواهند بود که از رژیم‌های غذایی پرمخاطره دوری کنند. بیکاری، طلاق، بیماری، کمبود محبت و مشکلات ساده‌ی روزانه، مانند ترافیک، آلودگی هوا و … نیز می‌تواند باعث پرخوری احساسی شود؛ اما چرا احساسات منفی باعث این امر می‌شود؟

ارتباط فیزیولوژیکی

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که خوردن بعضی مواد غذایی برای برخی افراد، به‌‌صورت عادت درمی‌آید. هنگامی‌که شما تنقلات وسوسه‌کننده‌ای مثل شکلات را می‌خورید، در بدن تان حالت رضایت و تسکین به‌‌وجود می‌آید و پدیدآمدن این حالت در بدن، سبب تقویت میل به خوردن می‌شود. دانشمندان، در حال مطالعه روی این موضوع هستند که آیا مواد غذایی چرب و شیرین، اضطراب را کاهش می‌دهند؟! پژوهش‌های اولیه روی حیوانات نشان داده است که رویدادهای پراسترس، باعث افزایش ترشح هورمون‌های ضد استرس “گلیکو کورتیکوییدها” می‌شوند. زمانی‌که ترشح این هورمون‌ها بالا می‌رود، سبب غلیظ‌‌شدن آن‌ها می‌شود و حالت آرامش و خونسردی را در بدن به‌وجود می‌آورد؛ اما هنگامی‌که استرس به حالت مزمن درآید، این سیستم نیز فعالیت خود را سریع‌‌تر انجام می‌دهد. ترشح هورمون‌های ضد استرس، سبب تقویت شکل‌گیری سلول‌های چربی شده و درنهایت، باعث می‌شوند فرد به مصرف مواد غذایی خوشمزه ولی مضر برای بدن، علاقه‌مند شود. در این حالت او احساس می‌کند با مصرف این مواد به حالت اولیه باز می‌گردد و آرام می‌شود.

روان‌ شناسی غذا خوردن

غذا یکی از عوامل برهم‌ریختگی حواس و به قول معروف، “حواس‌پرتی” است. هنگامی‌که در رابطه با حوادث پیش‌آمده نگران هستید یا در مورد کشمکشی که قبلا پیش آمده است فکر می‌کنید، خوردن تنقلات می‌تواند حواس شما را پرت کند؛ اما این حالت، گذرا و موقتی است. هنگامی‌که در حال خوردن هستید، افکار شما متوجه طعم مطبوع غذایی که می‌خورید، می‌شود؛ اما پس از پرخوری و سیرشدن شکم، دوباره افکارتان به نگرانی‌هایتان معطوف می‌شود. این پرخوری‌ها در دراز مدت باعث اضافه وزن شما شده و با گذشت زمان، گرفتار فشارهای روحی روانی ناشی از اضافه وزن مفرط می‌شوید و این در‌حالی است که ممکن است فکر کنید دچار اختلالاتی همچون افسردگی شده‌اید و به پزشک مراجعه کنید. اگر شما هم به استرس دچار شده‌اید، با رعایت نکات زیر به خود کمک کنید تا دچار پرخوری ناشی از احساسات نشوید.

همچنین بخوانید :  فواید خوردن خرما در بارداری

گرسنگی واقعی و دلایل آن

دقت کنید گرسنگی شما جنبه‌ی فیزیکی دارد یا روانی! اگر فقط چند ساعت از خوردن آخرین وعده‌ی غذا گذشته است و معده‌تان هم سروصدا نمی‌کند، پس احتمالا گرسنه نیستید؛ بنابراین تا برطرف شدن این حالت کمی صبر کنید!

چند روز متوالی، نوع و مقدار غذایی را که می‌خورید و احساس و علت گرسنگی‌تان را در دفتری یادداشت کنید. با این روش، پس از مدتی می‌توانید الگوی ترغیب خود به خوردن را مشخص کنید. پس از مدتی الگوهای منفی غذایی شما آشکار می‌شوند و می‌توانید به راحتی از آن‌ها دوری کنید.

معطوف‌ کردن توجه به جای دیگر

به جای بازکردن و خوردن شکلات، قدم بزنید، خود را به دیدن یک فیلم میهمان کنید و یا به دوستانتان تلفن بزنید و جویای احوالشان شوید. اگر فکر می‌کنید استرس شما وابسته به حادثه‌ی خاصی است، با هشداردادن به خودتان، توجه‌تان را از آن مساله دور سازید. سعی کنید با صحبت کردن با فرد دیگری، آرامش را به خود بازگردانید.

دور کردن شدن از تنقلات

از خرید مواد غذایی پرچرب، نشاسته‌ای و پرکالری خودداری کنید. اگر احساس گرسنگی یا افسردگی شدید داشتید، خریداری تنقلات را چند ساعت به عقب بیندازید. نگذارید پیشامدهای ناگوار احساسی شما را به خریدن تنقلات ترغیب کند.

خوردن تنقلات سالم

اگر احساس می‌کنید میان دو وعده‌ی غذایی باید چیزی بخورید، از میو‌ه‌های تازه، سویای آجیلی، انواع مغزها یا ذرت بوداده‌ی بدون کره‌ی یا با کره گیاهی استفاده کنید؛ اما اگر همچنان تمایل به خوردن تنقلات مورد علاقه‌ی خود دارید، آن‌ها را به‌صورت کم‌چرب و به میزان کم، مصرف کنید.

رژیم غذایی متوازن

اگر کالری کافی برای تامین انرژی خود را به‌‌دست نیاورید، ممکن است بیشتر به پرخوری احساسی متمایل شوید. بکوشید در زمان‌های تقریبا منظم غذا بخورید و غذاهایتان حاوی گروه‌های اصلی غذایی باشند. سعی کنید از غلات، سبز‌ی‌ها و میوه‌های تازه استفاده کنید و به همان میزان، لبنیات کم‌چرب و منابع پروتیینی اندک میل کنید؛ در این‌‌صورت، دیرتر احساس گرسنگی خواهید کرد.

ورزش منظم

اگر ورزش کنید و بدنتان را به اندازه‌ی کافی استراحت دهید، اخلاق خوردنتان کنترل‌کننده‌تر می‌شود و بدنتان می‌تواند نقش موثرتری در مبارزه با استرس‌ها ایفا کند.

جلوگیری از غذا خوردن زیاد

اگر دوباره تسلیم پرخوری احساسی شدید، کمی به گذشته بیندیشید و از آن عبرت بگیرید و برنامه‌ای برای چگونگی جلوگیری از تکرار این حالت تنظیم کنید. اگرچه بروز احساسات قوی می‌تواند سبب تمایل به غذا خوردن شود، شما می‌توانید با انجام آنچه در بالا گفته شد، آن را کنترل کنید!

پروفسور متیوکلارک، یکی از روانشناسان کلینیک مایو می‌گوید:

«با آزمایش اینکه چگونه خلقیات و احساسات منفی بر عادت‌های غذایی‌تان تاثیر می‌گذارند، شروع کنید. اگر فکر می‌کنید فشارهای روحی، نقش مهمی در زندگی غذایی شما ایفا می‌کنند، مراقب نوسان‌های اخلاقی خود بوده و به‌ دنبال روشی برای کاستن استرس و نیز جلب حمایت‌های گروهی از خود باشید.»

نیک و نو

احساساتی غذا خوردن ممنوع
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید