آیا ویتامین B3 برای زنان باردار مفید است؟

0
24

تغذیه‌ی دوران بارداری بسیار مهم است و باید به گونه‌ای تنظیم شود که مواد معدنی و ویتامین‌های لازم مادر و جنین را تامین کند. از این جهت بسیار مهم است که در این دوران سرخود عمل نکرده و با مشورت متخصص، یک رژیم غذایی مناسب را دنبال کنید. در پژوهش‌های تازه‌ای که در این زمینه انجام شده است، ارتباطی میان مصرف ویتامین B3 و رشد جنین یافت شده که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

ویتامین B3

آیا ویتامین B3 برای زنان باردار مفید است؟

یافته های اخیر حاصل مطالعه پژوهشگران استرالیایی است که مولکول NAD را به عنوان یک مولفه مهم در رشد جنین شناسایی کرده اند. در شرایطی که این مولکول با دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم به طور طبیعی در بدن شکل می گیرد، اما می توان با مصرف مکمل های ویتامین B3 نیز آن را کسب کرد. این برای نخستین بار است که فقدان یک مولکول با مشکلات بارداری پیوند خورده است.

به گفته سالی دانوودی، پژوهشگر ارشد، ما دلیلی کاملا جدید برای نقائص مادرزادی و همچنین روشی برای درمان آن کشف کرده ایم. از زمان فولات، این مهم‌ترین کشف برای زنان باردار می تواند باشد. امید می رود این کشف بتواند به طور قابل توجهی تعداد سقط جنین و نقائص مادرزادی نوزادان را کاهش دهد.

پژوهشگران موسسه ویکتور چانگ در سیدنی، استرالیا، طی این مطالعه دلایل این که برخی زنان تجربه چندین سقط جنین و/یا تولد نوزاد با نقائص قابل توجه را داشته اند را بررسی کرده و دریافتند مولکول NAD، که نقش مهمی در رشد اندام ها ایفا می کند، می تواند در این زمینه موثر باشد. آنها این فرضیه را مطرح کردند که کمبود این مولکول ممکن است به برخی مشکلات بارداری و زایمان منجر شود.

همچنین بخوانید :  تغذیه قبل از بارداری

این مطالعه روی موش های باردار انجام شده و اگرچه پژوهشگران امیدوارند شرایطی مشابه را در انسان مورد مطالعه قرار دهند، اما در حال حاضر مشخص نیست که آیا نتایجی یکسان با آزمایش موش ها حاصل می شود یا خیر. به عنوان مثال، بر اساس گزارش وب سایت مدیسین نت، بیشتر نقائص مادرزادی به واسطه مشکلات ژنتیکی، مشکلات کروموزومی یا عوامل محیطی شکل می گیرند، و از این رو، احتمال دارد مصرف مکمل ویتامین هیچ اثری روی این عوامل نداشته باشد.

افزون بر این، اگر این روش به یک درمان برای زنان باردار تبدیل شود، احتمالا به عنوان یک اقدام احتیاطی برای تک تک زنان در نظر گرفته نمی شود. بیشتر زنان قادر به تولید مقدار کافی از NAD از طریق مواد غذایی مصرفی خود مانند تخم مرغ، پنیر، ماهی و مغزهای خوراکی هستند.

در عوض، سالی دانوودی پیشنهاد کرده است که این کار برای زنانی که به طور طبیعی در جذب مواد مغذی با مشکل مواجه هستند، چه به واسطه شاخص توده بدنی بالا یا به دلیل مشکلات سلامت مانند بیماری التهابی روده یا دیابت، در نظر گرفته شود. پزشکان می توانند پیش از ارائه توصیه های خود، مقدار NAD در زن باردار را اندازه گیری کنند تا در صورت پایین بودن سطوح استفاده از چنین روشی مد نظر قرار بگیرد.

عصرایران
آیا ویتامین B3 برای زنان باردار مفید است؟
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید