آیا مصرف نوشابه علت بیماری دیابت است؟

0
120

آیا مصرف نوشابه علت بیماری دیابت است؟ نوشیدن نوشابه تنها باعث چاق شدن و بزرگ شدن شکم‌تان نمی‌شود. این نوشیدنی‌های گازدار احتمال خطر قرار گرفتن در وضعیت پیش دیابت را نیز افزایش می‌دهند. در مطالعه‌ای جدید که توسط The Journal of Nutrition منتشر گردیده، ۱۶۰۰ نفر مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند افرادی که در این مطالعه به طور منظم (۳ بار در هفته) نوشابه مصرف می‌کردند ۴۶ درصد بیشتر در خطر ابتلا به پیش دیابت قرار دارند. پیش دیابت وضعیتی است که در آن سطح قند خون افزایش پیدا می‌کند اما آنقدری بالا نیست که بتوان آن را دیابت نامید. این مطالعه در طول ۱۴ سال انجام شده است.

علت بیماری دیابت

آیا مصرف نوشابه علت بیماری دیابت است؟

شکر و قندی که در نوشابه‌ها وجود دارند باعث افزایش ناگهانی و بسیار زیاد گلوکز و فروکتوز در بدن انسان می‌شوند. این مقدار قند اضافه باعث می‌شود تا سطح قند بدن شما در مدت زمان کوتاهی بالا برود و همچنین در دراز مدت آسیب‌های زیادی را به وجود آورد. در واقع مصرف نوشابه سبب می‌شود تا روند تولید انسولین در بدن شما دچار تغییرات شده و بدن شما بعد از مدتی به این هورمون مقاومت نشان دهد، در چنین شرایطی بدن شما برای عملکرد مطلوب نیازمند انسولین بیشتری است. زمانی که بدن نمی‌تواند انسولین مورد نیاز بدن برای عملکرد مناسب را تولید کند، گلوکز خون بالا رفته و به بروز پیش دیابت منجر گشته و در نهایت به مرض قند یا همان دیابت تبدیل می‌گردد.

نوشابه رژیمی چطور؟

این نوشابه‌ها دارای قند و شکر نیستند و در این مطالعه ارتباطی میان آنها و ابتلا به پیش دیابت یافت نشد. البته در مطالعات دیگری که انجام شده است نتایج متفاوتی درباره‌ی ارتباط میان نوشابه رژیمی و دیابت یافت شده که باید به آنها نیز توجه گردد.

همچنین بخوانید :  علائم مشکلات کبدی کدامند؟

راه حل چیست؟

برای پیشگیری از پیش دیابت، دست از نوشیدن نوشابه بکشید و تمرکزتان را بر روی مواد غذایی مغذی و سالم مانند میوه‌ها و سبزیجات بگذارید. اگر پزشک شما تشخیص داد که به پیش دیابت مبتلا هستید، باید سریعا تغییراتی را در رژیم غذایی خود اعمال کنید. اگر به این مورد بی توجهی کنید و همچنان به مصرف نوشابه ادامه دهید، در آینده مطمئنا به بیماری دیابت مبتلا خواهید شد.

مترجم: حسین حیدری
آیا مصرف نوشابه علت بیماری دیابت است؟
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید