آیا فلافل سلف سرویس خطرناک است؟

مطمئنا اغذیه‌فروشی‌های سلف سرویس را در سطح شهر دیده‌اید، همانطور که میدانید این اغذیه‌فروشی‌ها نان ساندویچ را در اختیار مشتری گذاشته و اجازه میدهند تا خودش نان را با فلافل ها و مخلفات آن از درون ظرف‌ها پُر کند. اما آیا اینکار بهداشتی است؟ چقدر میتوان به رعایت بهداشت در فلافل سلف سرویس اطمینان کرد؟ در این نوشتار به همراه رئیس اتحادیه اغذیه فروشان به طور کامل به بررسی این موضوع میپردازیم. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

فلافل سلف سرویس

وزارت بهداشت مسوول نظارت بر تخلفات

اسدالله احمدی شهریور رییس اتحادیه اغذیه فروشان و مواد غذایی در خصوص نحوه صدور مجوز برای فعالیت این مراکز می‌گوید: اتحادیه اغذیه فروشان قبل از صدور مجوز برای فعالیت مراکز فلافل سلف سرویس اقدام به بازرسی از محل مورد نظر می‌کند، و شرایط محل در جلسه اتحادیه مطرح شده و اگر شرایط مورد تایید اتحادیه بود برایشان مجوز فعالیت صادر می‌شود.

به گفته احمدی، قبل از صدور مجوز برای این مراکز سو پیشینه و عدم اعتیاد این افراد بررسی می شود. بعد از طی شدن این روند نامه‌ای برای گرفتن تاییدیه از وزارت بهداشت به این افراد داده می‌شود که در صورت صدور تاییدیه از وزارت بهداشت این مراکز اقدام به فعالیت می‌کنند.

وی توضیح می‌دهد: اکثر اغذیه فروشی‌های سلف سرویس کاملا به صورت قانونی و با صدور مجوز از وزارت بهداشت در حال فعالیت هستند، و وزارت بهداشت مجوز تایید بهداشت فردی و محل را برای این اماکن صادر می‌کند. و تعداد محدودی از این مراکز بدون مجوز فعالیت می‌کنند و بازرسان بهداشت مناطق مسوولیت نظارت بر این مراکز را بر عهده دارند.

رییس اتحادیه اغذیه فروشان و مواد غذایی در خصوص سلف سرویس‌هایی که بهداشت محیط را رعایت نمی‌کنند توضیح می‌دهد: اولویت بازرسی و برخورد با تخلفات بهداشتی این مراکز بر عهده وزارت بهداشت است اما اگر شکایت‌های متعددی از این مراکز از طریق شهروندان به دست ما برسد، از طرف اتحادیه نیز با این مراکز برخورد خواهد شد.

مسمومیت و عفونت‌ها، عوارض مصرف غذاهای آلوده

سید محمود اسحاق حسینی فوق تخصص گوارش در زمینه بیماری‌هایی که ممکن است به وسیله مصرف مواد غذایی که در مجاورت هوا و آلودگی‌ها قرار گرفته‌اند عنوان می‌کند: قرار گرفتن طولانی مدت مواد غذایی در مجاورت هوای آلوده منجر به بروز مسمومیت های غذایی خواهد شد، که این موضوع در غذاهای مختلف متفاوت است.

به اعتقاد رییس بخش داخلی بیمارستان امیر اعلم، برخی از غذا ممکن است با قرار گرفتن در مجاورت هوا، خصوصا هوای آلوده زودتر فاسد شوند و برخی دیگر بعد از گذشت مدت زمان بیشتری خاصیت خود را از دست داده و فاسد شوند؛ معمولا غذاهایی که در آن‌ها از چربی بیشتری استفاده شده باشد زودتر فاسد خواهند شد و غذاهایی که در تهیه آن‌ها از نمک استفاده شده است دیرتر روند فاسد شدن را طی می‌کنند.

به گفته حسینی، غذاها و سالادهایی که برای تهیه آن‌ها از سس‌ها استفاده شده است بسیار بیشتر در معرض فاسد شدن قرار دارند که مصرف آن‌ها باعث بروز مسمومیت‌ها و مشکلات گوارشی خواهد شد. همچنین باید توجه داشت که شیوع این بیماری‌ها در فصول گرم مانند تابستان بیشتر است و گرما و تابش نور مستقیم آفتاب به این مواد غذایی منجر به فاسد شدن‌ آن‌ها می‌شود لذا باید این غذاها به صورت روزانه تهیه شوند. باید توجه داشت که کودکان و افراد مسن بیشتر در معرض بروز مسمومیت‌های غذایی قرار دارند به همین دلیل توصیح می‌شود این افراد از مصرف فست فودها خصوصا غذاهایی که احتمال آلودگی در آن‌ها بیشتر است خودداری کنند. توصیه می شود غذاهایی که توسط این مراکز ارایه می‌شود در همان روز تهیه شده باشد و از ارایه غذاهایی که چند روز از تولید آن‌ها گذشته خودداری کنند زیرا این موضوع خطر ابتلا به بیماری‌های گوارشی و مسمومیت‌ها چند برابر افزایش می‌دهد.

فلافل سلف سرویس

علاوه بر بیماری‌هایی که توسط فاسد شدن این غذاها برای افراد ایجاد می شود باید توجه داشت نشستن حشرات بر روی این غذاها نیز ممکن است باعث انتقال بیماری‌های خاصی به افراد شود که این بیماری‌های عفونی و گوارشی در افراد مسن در مواقعی منجر به مرگ فرد خواهد شد.

تمام مراکز متخلف زیر نظر وزارت بهداشت

سید رضا غلامی معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت در این خصوص می‌گوید: نظارت از این مراکز توسط بازرسان وزارت بهداشت به صورت روزانه انجام می شود و همچنین مراکز بهداشت و درمان مستقر در تهران و شهرستان‌ها نیز موظفند از تمام مراکز فعال در زمینه ارایه مواد غذایی فعالیت کنند.

به گفته وی نظارت توسط بازرسان بهداشت محیط کار از این مراکز در دستور کار قرار دارد و از این مراکز بازدید صورت خواهد گرفت و در مواقعی بازدیدها به صورت سرزده خواهد بود.

مجوز فعالیت تمام این مراکز توسط اتحادیه‌ها صادر می‌شود هرچند بازرسان وزارت بهداشت بر تمام اغذیه فروشی‌های مجاز و غیر مجاز نظارت خواهند داشت. و در صورت مشاهده تخلف ابتدا با اخطار و در صورت تکرار تخلف با پلمب مرکز مورد نظر با این مراکز متخلف برخورد خواهد شد.

با توجه به سخنان کارشناسان در این زمینه و تاکید مسئولان وزارت بهداشت مبنی بر نظارت همه جانبه بر تمام اغذیه فروشی‌ها و مراکز فلافل سلف سرویس و ارتباط مستقیم این نظارت‌ها بر سلامت مردم، با گشتی کوتاه در سطح شهر خصوصا حاشیه و مراکز پر رفت‌وآمد شهرها می‌توان به وضوح عدم رعایت کوچک‌ترین نکات بهداشتی را در برخی از اغذیه فروشی‌های سلف سرویس مشاهده کرد و انتظار می‌رود وزارت بهداشت در زمینه آگاهی بخشیدن به مردم و ارتقای دانش در زمینه عوارض تهیه غذا از مراکز غیر مجاز و همچنین نظارت و بازرسی بیشتر و دقیق تر از این مراکز تلاش بیشتری به خرج دهد.

فارس
آیا فلافل سلف سرویس خطرناک است؟
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۹ خرداد ۱۳۹۶ با موضوع بهداشت و سلامت
کانال تلگرام
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

کوله پشتی

آشپزی سالم

طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو
در دستورالعمل امروز قصد داریم به طرز تهیه پاستا مرغ با سس پستو بپردازیم که غذایی فوق‌العاده لذیذ و خوش‌طعم است. البته فراموش نکنید که این پاستا کالری نسبتا بالایی دارد و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. لطفا با ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

کاکوتی
گیاه کاکوتی یک گیاه پر خاصیتی می باشد که در طب سنتی از آن استفاده های زیادی شده است این گیاه در ضد عفونی مجاری تنفسی و تقویت معده بسیار موثر می باشد. این گیاه از خانواهد نعنا می باشد که برای طعم دادن ماست و دوغ به کار می رود. در ادامه به خواص گیاه کاکوتی خواهیم پرداخت. ...
ادامه مطلب

تبلیغات متنی

سیر و گشت کوپه
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.