آیا سیگار برقی بدون ضرر است؟

سیگار برقی یا همان الکترونیکی، همانطور که از نامش پیداست نوعی محصولی برقی است که برای افرادی طراحی شده است که قصد دارند سیگار معمولی را ترک کنند و به دنبال جایگزینی برای آن هستند. اما آیا سیگار برقی بدون ضرر است و می‌توان از آن بعنوان جایگزینی برای سیگار معمولی استفاده کرد؟ در این نوشتار به طور کامل به بررسی این موضوع و اثرات سیگار برقی بر سلامت افراد خواهیم پرداخت. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

سیگار برقی

سازمان بهداشت جهانی از چند سال قبل به جمع آوری و بررسی مدارک و شواهدی در رابطه با مضرات استفاده از سیگار برقی پرداخته است.

تحقیقات نشان می دهد که میزان خطر ابتلا به بیماری های قلبی در افرادی که از سیگارهای الکترونیک استفاده می کنند، بیشتر از سایر افراد است. محققان با بررسی تعدادی از مصرف کنندگان سیگار الکترونیک به این نتیجه رسیدند که در این افراد دو شاخص ابتلا به بیماری قلبی بیشتر مشاهده می شود.

تصور عامه مردم بر این است که استفاده از سیگارهای الکترونیکی، مضرات سیگارهای تنباکویی را ندارد و خیلی کمتر از آنها آسیب رسان است. این در حالی است که تحقیقات، برعکس این تصور را به اثبات می رسانند.

دانشمندان در کمال تعجب دریافتند که بسیاری از عواملی که در افراد مصرف کننده‌ی سیگارهای معمولی گزارش شده ، در افرادی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کنند نیز وجود دارد و یکی از این عوامل، عامل افزایش دهنده ی بیماری های قلبی است.

البته دانشمندان هنوز به نتایج قطعی در این خصوص نرسیده اند، اما چیزی که به طور قطع می توان گفت این است که استفاده از سیگارهای الکترونیک از عوارض جانبی فیزیولوژیک برخوردار است. عوارضی که به هیچ وجه بی ضرر نیستند.

سیگارهای برقی سال هاست که در میان افراد جوامع مختلف شناخته شده و متأسفانه موارد استفاده ی آن در حال افزایش روز افزون است. بنا بر تحقیقات موسسات مبارزه با دخانیات، بیش از ۲۵۰ نام تجاری از این محصول در سرتاسر دنیا در حال فعالیت و توزیع است.

برای پی بردن به مضرات احتمالی این سیگارها، مطالعه ای بر روی تعدادی از افراد بین ۲۵ تا ۴۰ سال که همگی سالم و سابقه ی مصرف سیگارهای الکترونیک به صورت روزانه و برای حداقل یک سال را داشتند انجام پذیرفت.

قابل ذکر است که هیچ کدام از این افراد سابقه ی مصرف سیگارهای معمولی را نداشتند.

از تمامی این افراد و تعدادی از افرادی که هیچ گونه استفاده ای از دخانیات (هر دو شکل) را نداشتند، آزمایش خون و تست نوسان ضربان قلب گرفته شد.

سیگار برقی

نتایج مطالعه نشان داد که کاربران سیگارهای الکترونیک در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به «استرس اکسیداتیو» قرار داشتند که در آن میزان تولید رادیکال های آزاد در بدن شروع به افزایش و رسیدن به سطح مضر خود می کند.

تحقیقات دیگر نیز نشان داده است که میزان رادیکال های آزاد ناشی از استعمال سیگار الکترونیک، فقط یک درصد کمتر از دود سیگار معمولی است.

برخی از محققان اعتقاد دارند، با وجود اینکه ممکن است سیگارهای الکترونیک اجزای شیمیایی کمتری را نسبت به سیگارهای سنتی به مصرف کنندگان خود انتقال می دهند، اما همین سیگارها نیز اجزایی مانند نیکوتین را در خود دارند که به هیچ وجه نمی توان از مضرات آن چشم پوشی کرد.

همچنین مشخص شده است که این افراد در معرض تشدید خطر «فعالیت سمپاتیک قلب» قرار می گیرند که این امر نیز ناشی از افزایش سطح هورمون های تولید شده توسط غده ی آدرنال (غده فوق کلیه) است و این واکنش نهایتا منجر به افزایش میزان ضربان قلب و فشار خون می شود.

البته اینکه چرا استفاده از سیگارهای الکترونیک سبب افزایش مشکلات قلبی می شود، هنوز به طور کامل برای دانشمندان روشن نشده است. آنها به این امر معتقدند که نیکوتین استنشاقی می تواند دلیل اصلی این عوارض باشد، زیرا نیکوتین فعال ترین جزء بیولوژیکی ذرات متصاعد شده از این سیگارهاست که سبب تحریک راه های تنفسی می شود. نیکوتین سبب افزایش سطح آدرنالین می شود و می تواند تعدادی از سیستم های جانبی را که در درازمدت مضر هستند فعال کند.

همچنین در اثر استفاده از سیگارهای الکترونیک، مقادیر قابل توجهی از ۳۰ ماده شیمیایی زیان آور و سمی دیگر نیز منتشر می شود.

پژوهش ها پیش از این نیز انتشار مواد شیمیایی سمی از سیگارهای الکترونیکی را اثبات کرده بودند. در یک پژوهش نشان داده شد که سیگارهای الکترونیکی انتشار دهنده فرمالدئید هستند؛ یک ماده سرطان زا که در دود سیگارهای معمولی نیز وجود دارد.

اما پژوهش جدید نشان می دهد دو ماده شیمیایی دیگر نیز که در یافته های پیشین ثبت نشده بود، در دود سیگارهای الکترونیکی وجود دارد: اکسید پروپیلن و گلیدیسول، دو ماده شیمیایی که سرطان زا هستند.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، دود حاصل از سیگار های الکترونیک صرفا بخار آب نیست، بلکه حاوی نیکوتین و ذرات معلقی است که انتشار آن در محیط های بسته می تواند برای سلامت افراد مضر باشد.

تبیان
آیا سیگار برقی بدون ضرر است؟
5 (100%) 2 votes
نوشته شده توسط گیاه یاب در تاریخ ۸ فروردین ۱۳۹۶ با موضوع دخانیات و مواد مخدر
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

خوراک لوبیا سبز
خوراک لوبیا سبز کنجدی یک غذای ساده و کم‌کالری است که می‌توانید از آن بعنوان یک غذای رژیمی استفاده کرده و یا آن را در کنار سایر غذاها بعنوان چاشنی یا پیش‌غذا میل کنید. لطفا با گیاه یاب همراه باشید. ۳۰ ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

ترگیل
ترگیل میوه ای کوچک به رنگ قرمز که نام آن در زبان انگلیسی منگونستیم می باشد. این میوه نقش به سزایی در افزایش سیستم ایمنی بدن دارد. ترگیل در کشورهای آسیا جنوبی یافت می شود به عنوان مثال کشورهایی چون : اندونزی ، تایلند ، ویتنام و غیره... برای آگاهی از خواص این میوه زیبا در ادامه با ماه همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص سوسن عنبر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی روغن بنفشه برای نوزاد روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن فندق برای مژه روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی پودر عسل چیست کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.