آیا تماشای مستند طبیعت برای سلامتتان مفید است؟

0
26

مطمئنا در اطرافیان خود افرادی را سراغ دارید که علاقه‌ی زیادی به فیلم های مستند طبیعت داشته و با شوق و ذوق زیادی پای تماشای این فیلمها می‌نشینند. اما آیا تا به حال فکرده کرده‌اید که تماشای مستند طبیعت میتواند برای سلامتتان مفید باشد؟ محققان به تازگی مطالعه‌ای در این زمینه انجام داده‌اند. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

مستند طبیعت

به گفته محققان، سپری کردن مدت زمانی در طبیعت فواید زیادی برای سلامت از جمله ایجاد احساس شادی به همراه دارد. اما اگر مایل به بیرون رفتن نیستید تماشای مستند طبیعت هم می تواند تاثیرات مثبت مشابهی به همراه داشته باشد.

باچر کلنتر، روانشناس دانشگاه برکلی آمریکا، به بررسی و مطالعه این موضوع پرداخت که آیا تماشای فیلم های مستند و ایجاد احساسات مثبتی نظیر ترس، آرامش و خوشحالی باهم مرتبط هستند.

در این مطالعه، محققان بیش از ۷۵۰۰ فرد را که کلیپ های مستند طبیعی و حیات وحش را به شکل آنلاین تماشا می کردند مورد بررسی قرار دادند.

قبل از تماشای کلیپ ها، از شرکت کنندگان نظرسنجی ای در مورد خلق و خوی فعلی شان پرسیده شد. درحال تماشای مستند هم احساسات آنها با استفاده از تکنولوژی نقشه برداری صورت اندازه گیری شد. سپس از آنها مجددا پرسشنامه ای برای ارزیابی اخلاق شان به عمل آمد.

طبق پیش بینی کلنتر، کلیپ های حیات وحش موجب افزایش هیجانات مثبت و کاهش احساسات منفی شد. این افراد بیشتر احساسات شگفتی، هیجان، خرسندی و تفریح و سرگرمی را تجربه می کردند. همچنین احساسات اضطراب، نگرانی، استرس و خستگی در آنها کمتر بود.

همچنین بخوانید :  نقش سبزیجات در افزایش قدرت ذهن انسان
مهر
آیا تماشای مستند طبیعت برای سلامتتان مفید است؟
5 (100%) 1 vote
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید