آیا بیماری قلبی دلیل سفید شدن مو است؟

0
86

می‌دانیم که اصلی‌ترین دلیل سفید شدن مو ، افزایش سن و سال است و یکی از ویژگی‌های دوران سالمندی، سفیدی موها می‌باشد. اما همیشه قضیه به این سادگی نیست. در بسیاری از موارد دلیل سفید شدن مو می‌تواند به عوامل دیگر مرتبط باشد، به همین علت است که افرادی را می‌بینیم که جوان هستند اما موهایشان در حال سفید شدن می‌باشد. محققان به تازگی در مطالعاتی که پیرامون این موضوع انجام داده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که بیماری قلبی نیز می‌تواند از دلایل سفید شدن موها باشد. لطفا با گیاه یاب همراه باشید.

دلیل سفید شدن مو

یافته های اخیر از تجزیه و تحلیلی که در ۵۴۵ مرد بزرگسال به دنبال نشانه های مشکل قلبی بوده است، و سپس نتایج را با رنگ مو ارجاع متقابل داده است، سرچشمه می گیرند.

به گفته ایرینی ساموئل، مولف ارشد مطالعه و متخصص قلب و عروق در دانشگاه قاهره، در جامعه ما، امتیاز بالاتر سفیدی مو با خطر افزایش یافته بیماری عروق کرونر آترواسکلروز مرتبط بوده است.

آتروسکلروز به تجمع پلاک در شریان ها ارجاع می شود.

به گفته ساموئل، نتایج حاصله بدون در نظر گرفتن سن مردان یا این مساله که آیا خبر داشته اند با خطر بالای ابتلا به بیماری قلبی مواجه بوده اند یا خیر، ثابت بوده اند.

همچنین، وی به این نکته اشاره داشت که تمایل بانوان به رنگ کردن موهای خود حضور آنها در تجزیه و تحلیل را غیر ممکن کرد. بر همین اساس، تیم پژوهشی وی به صورت انحصاری بر مردان متمرکز شدند، که همگی آنها در جستجوی نشانه های بیماری قلبی مانند تجمع پلاک، زیر بررسی قرار گرفتند.

شرکت کنندگان – در بازه سنی ۴۲ تا ۶۴ سال قرار داشتند – سپس بر اساس میزان تعداد موهای سفید به پنج گروه تقسیم شدند. یک گروه شامل موی سیاه خالص، گروه دیگر سفید خالص و در این بین سه طیف رنگ خاکستری قرار گرفتند.

پژوهشگران دریافتند که ۸۰ درصد شرکت کنندگان نشانه های بیماری قلبی را نشان دادند. و آنهایی که با خطر به طور قابل توجه بالا ثبت شدند از بیشترین میزان موی سفید برخوردار بودند.

همچنین بخوانید :  علت کابوس دیدن چیست؟

پژوهشگران به این نکته اشاره داشتند که افزایش سن احتمال سفید شدن مو در مردان را افزایش می دهد. با این وجود، دلیل سفید شدن مو می تواند دست در دست با پیری بیولوژیکی ناسالم باشد زیرا هر دو در خطوطی مشابه آشکار می شوند.

این خطوط شامل اشکال مختلف تخریب سلولی، از جمله افزایش خطر برای التهاب گسترده، تغییرات هورمونی، و ناتوانی DNA در ترمیم خود و برای سلول های که تقسیم می شوند و رشد می کنند، می شود.

به گفته ساموئل، مطالعات بیشتری برای درک بهتر نقش ژنتیک و عوامل محیطی در این پیوند و همچنین کشف این که آیا ارتباطی مشابه در میان بانوان نیز وجود دارد، باید صورت بگیرند.

نتایج این پژوهش در نشست سالانه انجمن قلب شناسی اروپا در مالاگا، اسپانیا، ارائه شده است.

به گفته دکتر گرگ فونارو، استاد قلب شناسی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) ارتباط احتمالی بین بیماری قلبی و سفید شدن مو برای نخستین بار در سال های دهه ۱۹۸۰ مطرح شد و برخی مطالعات به وجود پیوند در میان مردان و زنان اشاره دارند.

از آن زمان تاکنون، برخی مطالعات پیشنهاد داده اند که سفید شدن زودرس مو، جدا از سن، یک عامل خطرآفرین برای ابتلا به بیماری عروق کرونر محسوب می شود، در شرایطی که برخی مطالعات دیگر هیچ ارتباطی را نشان نداده اند.

بر همین اساس، در شرایطی که سفید شدن مو ممکن است یک شاخص خطر باشد، بیشتر تمرکز تا به امروز روی عوامل خطرآفرین قابل اصلاح یعنی رفتارهایی که بیماران می توانند تغییر دهند، متمرکز بوده اند که از آن جمله می توان به کاهش وزن، ترک سیگار، و انجام اقداماتی برای کاهش فشار خون و کلسترول اشاره کرد.

عصرایران
آیا بیماری قلبی دلیل سفید شدن مو است؟
به این مطلب امتیاز بدید!
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید