آنچه درباره دندان عقل باید بدانیم

0
115

دندان درد یکی از مشکلاتی است که شاید همگی حداقل یک بار آن را تجربه کرده باشیم. یکی از مشکلات نادر و شایعی که برای دندان پیش می آید، پدیدار شدن دندان عقل است. دندان عقل معمولا در سنین هفده تا بیست چهار سالگی در می آید و بهتر است قبل از به وجود آمدن مشکل و صدمه زدن به نواحی اطراف خود آن ها را بکشیم.

دندان عقل

دندان عقل نیز مانند دندان‌های دیگر است و از لحاظ کارکرد با آنها متفاوت نیست. در زندگی انسان‌های اولیه در هر ردیف چهار دندان آسیای بزرگ وجود داشته که با تغییر رژیم‌های غذایی مردم، این دندان‌ها تحلیل رفته و در حال حاضر سه دندان آسیای بزرگ وجود دارد.

تحلیل رفتن دندان‌ها همچنان ‌ادامه دارد و به مرور از دندان‌های آسیا کاسته می‌شود.

البته این تحلیل در همه افراد شرایط یکسانی ندارد و ممکن است دندان عقل در آرواره پایین تشکیل شود، ولی در آرواره بالا نباشد که این وضعیت مشکلاتی را در جویدن ایجاد می‌کند.

برخی مواقع نیز دندان عقل به صورت ناقص رشد می‌کند و گاهی نیز شکل طبیعی ندارد و محل آن نیز مساعد نیست. در این مواقع دندان عقل می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند که باید کشیده شود، ولی در حالتی که وضعیت دندان عقل نرمال باشد و جایگاه آن نیز مشکلی نداشته باشد، نیازی به کشیدن ندارد.

دندان عقل در عمیق‌ترین جای دهان بوده و دسترسی به آن سخت است. به همین دلیل تمیز نگه داشتن آن مشکل بوده و پوسیدگی در آن زیاد مشاهده می‌شود.

دندان عقل را نه به حال خود باید رها کرد و نه از آن ترسید، بلکه تنها با یک عکس رادیوگرافی می‌توان از وضعیت آن آگاه شد.

باقی ماندن غذا در بین دندان ها و پوسیدگی نیز از عواملی هستند که می‌توانند موجب بوی بد دهان شوند.

گاهی برای خارج کردن دندان عقل نیاز به برداشتن بافت نرم (لثه) یا سخت (استخوان) است. در این صورت به کشیدن دندان عقل، جراحی دندان عقل گفته می شود

گاهی نیز به دلیل رشد بد دندان عقل، ممکن است دیواره‌های دهان گاز گرفته شده و همین عامل موجب عفونت در دهان شود.

دندان عقل بین ۱۷ تا ۲۴ سالگی می‌روید که البته در برخی افراد نیز زودتر یا دیرتر از این رشد می‌کند که هر چه سن فرد بیشتر باشد، کشیدن دندان عقل سخت‌تر است.

بهتر است افراد در همین سن دندان عقل خود را نزد دندانپزشک چک کنند تا اگر مشکلی داشته باشد به راحتی بتوانند آن را بکشند.

پرسش و پاسخ درباره دندان عقل

آیا جراحی دندان عقل درد دارد؟

خیر. با ایجاد بی حسی عمیق این جراحی درد ندارد. اگر قبل از تمام شدن بی حسی طبق نظر دندانپزشک از داروهای مسکن مناسب استفاده کنید، دردی نخواهید داشت.

البته باید گفت درد جای جراحی مانند هر زخم دیگری تا بهبودی کامل خواهد بود.

عوارض ناشی از کشیدن دندان عقل چیست؟

حفره خشک : اگر لخته خون در حفره ناشی از کشیدن دندان تشکیل نشود و یا پس از تشکیل از بین برود، در ناحیه کشیده شدن دندان یک حفره خالی دردناک همراه با بوی بد ایجاد می‌شود. برای درمان این عارضه که اغلب ۳ تا ۴ روز بعد از خارج شدن دندان اتفاق می‌افتد، به دندان‌پزشکتان مراجعه کنید. علت این عارضه مشخص نیست، اما گفته می‌شود کشیدن سیگار پس از جراحی دهان ممکن است در ایجاد این عارضه موثر باشد.

پارستزی : از عوارض نادر جراحی دندان‌های عقل پایین پارستزی است. این عارضه به معنای ایجاد بی‌حسی‌ موقتی در ناحیه زبان، لب پایین و یا فک پایین است که ممکن است از چند روز تا چند ماه طول بکشد. به ندرت اتفاق می‌افتد که این بی‌حسی برای همیشه باقی بماند.

دندان عقل نهفته اگر درآورده نشود چه عوارضی دارد؟

دندان های نهفته مشکلات عدیده‌ای را می‌توانند در آینده ایجاد نمایند:

عفونت لثه : لثه دندان نهفته‌ای که مقداری از آن به محیط دهان باز شده، بطور مکرر دچار عفونت و التهاب شده و دردناک می‌گردد.

عفونت استخوان : اگر عفونت لثه درمان نشود، به استخوان رسیده و باعث تخریب دندان و استخوان می‌گردد.

آبسه و سلولیت : اگر عفونت از استخوان بگذرد و به بافت های نرم گونه، گردن، حلق و زیر زبان سرایت کند، آبسه و یا ورم منتشر بافت نرم را که سلولیت نامیده می‌شود ایجاد می‌کند که توام با درد، تب، ورم ، قرمزی و مشکل در باز کردن دهان خواهد بود.

صدمه به دندان های مجاور : دندان نهفته با فشار بر ریشه دندان مجاور ممکن است باعث تحلیل ریشه آن شود.

ایجاد کیست : کیسه نازکی تاج دندان رویش نیافته را در استخوان فک در برگرفته است که بعد از رویش دندان از بین می رود. اگر دندان رویش نیابد، ممکن است بزرگ شده و تبدیل به کیست گردد. کیست‌ها تدریجا بزرگ شده و سبب تخریب و تضعیف استخوان و مشکلات بعدی می‌گردند.

درد : یک دندان عقل نهفته می‌تواند ایجاد دردهای با علت نامشخص و منتشر به نواحی سر و گردن نماید.

حرکت دندانی : ممکن است فشار ناشی از این دندان ها سبب بی نظمی در ردیف دندان ها شود.

آیا دندان عقل را باید بکشیم؟

در مواردی که دندان عقل جایی برای درآمدن نداشته باشد و یا به صورت افقی به دندان مجاور فشار وارد کند یا به صورت افقی در استخوان فک باشد، باید جراحی شود.

جراحی دندان عقل چیست؟

گاهی برای خارج کردن دندان عقل نیاز به برداشتن بافت نرم (لثه) یا سخت (استخوان) است. در این صورت به کشیدن دندان عقل، جراحی دندان عقل گفته می شود.

زمان مناسب درآوردن دندان های عقل چه موقع می‌باشد؟

این دندان ها تا جایی که قادر به رویش باشند، به طرف سطح حرکت می‌کنند و معمولا در سطح پشتی دندان های آسیای بزرگ دوم گیر می‌افتند و جلوتر نمی‌روند. این حالت معمولا در سنین ۱۶ تا ۱۷ سالگی اتفاق افتاده و بهترین زمان برای درآوردن آنهاست. در این سن به دلیل وجود کیسه رویشی بزرگی که تاج دندان را در بر گرفته و همچنین به این علت که ریشه دندان هنوز رشد نکرده و کوتاه می باشد، کشیدن آنها آسان است. ضمن اینکه از بروز عوارض فوق‌الذکر و عوارض حین جراحی نیز پیشگیری می‌شود.

عوارض کشیدن دندان عقل چیست؟

در بعضی افراد ریشه‌های کامل شده، مجاور کانال عصبی بوده و کشیدن دندان ممکن است باعث بیحسی کوتاه مدت و گاهی طولانی شود.

همچنین سینوس فک بالا یک حفره بزرگ و طبیعی است. بر اثر شکل‌گیری و طویل شدن ریشه دندان عقل بالا، ممکن است مجاورت ریشه با سینوس خیلی نزدیک شده و در حین کشیدن، حفره سینوس باز شده و یا عفونی گردد.

داروهای خانگی برای درد دندان عقل

در اینجا ۱۰ داروهای خانگی برای درد دندان عقل می باشد.
۱٫ میخک  ضد درد دندان درد است به علاوه، خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتری آن  از عفونت جلوگیری میکند. هر دو جوانه میخک و روغن میخکرا می توان مورد استفاده قرار گیرد.با یک توپ پنبه مقداری روغن میخک در دندان عقل دردناک و اطراف آن بزنید. ۲ یا ۳ بار در روز تکرار کنید. اگرروغن میخک پبیش از حد قوی باشد، آن را با کمی روغن زیتون رقیق کنید
همچنین می توانید ۲ یا ۳   دانه میخک را در دهان خود نزدیک به دندان عقلی که درد  میکند قرار دهید.  در  اول  میخک اسانس خود را آزاد میکند و درد از بین می رود،    شیوه دیگر مخلوط ۱ سیر میخک خرد شده، کمی  نمک و چند قطره از روغن میخک را ترکیب کرده لایه ضخیمی بر روی لثه ها ی متورم بمالید  ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد با  آب گرم بشویید این کار را  دو بار در روز انجام دهید.

نمک

یکی دیگر از درمان خانگی برای درد دندان عقل نمک است. به کاهش التهاب در لثه ها و جلوگیری و مبارزه با عفونت کمک میکند.مخلوط ۱ قاشق چای خوری نمک در یک فنجان آب گرم چند بار در روز غرغره کنید تا باکتریهای آن از بین برود
همچنین می توانید مقدار مساوی از نمک و فلفل  را با چند قطره از آب  ترکیب کرده به شکل خمیر در ‌آید این خمیر را  بر روی دندان آسیب دیدهمالیده چند دقیقه بعد می شوییم .  این درمان ۲ یا ۳ بار در روز تا زمانی که درد از بین برود انجام میدهیم

سیر

سیر دارای آنتی اکسیدان، آنتی بیوتیک، خواص دارویی ضد التهاب  دارد که به تسکین درد دندان عقل کمک کرده. حتی می تواند در پیشگیری یاکاهش سرعت عفونت های باکتریایی دهان کمک کند.یک حبه سیر ا روی دندان عقل نگه دارید و یا بجوید.روش دیگر، مخلوط  ۱ تا ۲ حبه سیر خرد شده به نمک ریخته.  در منطقه آسیب دیده بمدت چند دقیقه قرار داده سپس تف کنی.هر یک از این راه حل یک یا دو بار در روز به مدت چند روز  تا کاهش درد انجام دهید

پیاز

پیاز دارای خواص ضد عفونی کننده، ضد باکتری و ضد میکروبی  است که می تواند درد دندان را تسکین داده   و میکروبها و عفونتها را از بین ببرد
جویدن چند برش پیاز خام  فقط برای چند دقیقه نیز درمان خوبی است. اگر شما به علت تورم و درد  نمیتوانید پیاز بجوید، یک قطعه کوچک از پیاز خام  را به طور مستقیم بر روی دندان قرار دهید. چندین بار در روز تا زمان بهبودی انجام دهید

همچنین بخوانید :  مشکلات گوارشی و رعایت این نکات

برگ گواوا

برگ گواوا  مسکن دندان درد بسیار عالی است. کورستین  موجود در آن  دارای خواص ضد اسپاسم است. به علاوه،  ضد التهاب، ضد میکروب و ضد درد است
جویدن ۱ یا ۲ برگ بزودی درد دندان عقل را آرام میکند شیوه دیگر این است که ۴ تا ۶ برگ گیاه را در ۱ فنجان آب به مدت ۵ دقیقه ریخته .آبش خنک شود. به عنوان دهانشویه ۲ بار در روز برای کاهش درد دندان عقل موثر است.

نعناع

نعناع یکی دیگر از قدیمی  ترین درمان بسیار موثر برای درد دندان عقل است. این گیاه سرشار از خواص بی حس کننده است که  به تسکین درد کمک میکند. علاوه بر این، باکتری های موجود در دهان عفونت را از بین می برد.روغن نعناع  نیز گرینه خوبی است  چند دقیقه روی دندان نگه داشته  سپسدهان خود را با آب نمک گرم بشویید.
همچنین می توانید ۱ قاشق چای خوری از برگ نعناع خشک شده به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. ۳۰ ثانیه بعد انرا تف کنید.هر کدام از این راه حل های ۲ یا ۳ بار در روز تا زمانی که درد برطرف شود انجام دهید

آنقوزه

یک درمان آیورودا قدیمی برای کاهش درد دندان عقل شناخته شده است. این ضد التهاب، ضد باکتری، ضد عفونی کننده و ضد اسپاسم است. همه این ترکیبات یک درمان خوب برای دندان درد است.به سادگی مقدار کمی از انقوزه روی  محل  درد دندان  قرار دهید سریع اثر میکند. همچنین می توانید ۱/۴ قاشق چای خوری پودر انقوزه با ۲ قاشق غذاخوری آب لیمو مخلوط کنید. کمی از این مخلوط را گرم کنیدیک توپ پنبه  را در محلولفروبرده و به درد دندان عقل بگذارید
هر کدام از این راه حل های چند بار در روز تا زمان بهبودی انجام دهید

سیج یا مریم گلی

سیج مسکن طبیعی و  فوری  درد دندان عقل بسیار موثر است. این گیاه دارای خواص آنتی بیوتیک و ضد التهاب است که می تواند به دندان درد  کمک کند و همچنین التهاب لثه، زخم های دهان و خونریزی لثه موثر است.مخلوط ۲ قاشق چای خوری  مریم گلی  خشک شده خرد شده و ۱ قاشق چای خوری نمک در یک لیوان کوچک  بریزید ۵ دقیقه غرغره کرده سپس تف کنید.این درمان ۲ یا ۳ بار در روز تا زمانی که درد فروکش کند انجام دهید

عصاره وانیل

عصاره وانیل  سرشار از خواص آنتی اکسیدانی است که می تواند بی حس درد دندان عقل کمک کند.

۳ یا ۴ قطره از عصاره وانیل را بر روی یک  پنبه  و روی دندانی که درد میکند به مدت چند دقیقه نگه دارید دو تا سه بار در روز تا زمان بهبودی  نگه دارید

آب علف گندم

درمان طبیعی دیگر برای دندان درد عقل است.  آنتی بیوتیک طبیعی،  موجود در آن به از بین رفتن باکتری ها و سموم  دهان کمک کرده، به نوبه خود  درد را کاهش میدهد.

جویدن  چند شاخه علف گندم  تازه  و تف کردن آن برای رهایی از دندان درد موثر است .
روش دیگر،  استفاده از آن به عنوان دهانشویه چند بار در روز تا زمانی که درد از بین برود

نکات اضافی

برای کاهش درد  یخ  را در بالای دندان مبتلا  روی گونه قرار دهید
جویدن آدامس بدون قند بعد از غذا عفونت را از بین می برد و بزاق را به کار می اندازد
استفاده از دهان شویه ضد باکتری برای کاهش التهاب موثر است
مسواک زدن دندان و زبان به طور منظم. نخ  کشیدن بین دندان ها یکبار در روز
کاهش مقدار قند در رژیم غذایی برای جلوگیری از عفونت .
نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز.

این درمانها ممکن است بطور موقتی درد را از بین ببرد. با این حال، شما باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دندانتان را معاینه کند.

های دکتر ، تبیان

آنچه درباره دندان عقل باید بدانیم
1 (20%) 1 vote
اشتراک گذاری

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید