آشنایی با سنگ درمانی

سنگ درمانی یا جم ترپی از دوران قدیم تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است و حتی به عنوان یک رشته در طب های قدیمی طبقه بندی می شود . در دوران قدیم از سنگ های نیمه قیمتی و قیمتی برای درمان بیماری ها استفاده می کردند، شاید برای شما این سوال پیش بیاید که عملکرد سنگ درمانی به چه صورت است؟ که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

سنگ درمانی

تعریف سنگ درمانی

به استفاده از بلورها و سنگ‌های معدنی و سنگ‌های جواهری در تنظیم انرژی و درمان بیماری‌ها «بلور و جواهر درمانی» می‌گویند.

تاریخچه‌ی سنگ درمانی

در دوران باستان انواع و اقسام سنگ‌های نفیس و نیمه نفیس همراه با فلزاتی مانند طلا و نقره محترم شمرده می‌شد. شفابخشان بومی آمریکا، ساکنان اولیه‌ی استرالیا و سرخ‌پوستان آمریکای جنوبی، همگی بلورهای کوارتز را قوی‌تر از هر بلوری می‌دانستند. بلور درمانی از حدود سال‌های ۱۹۸۰ در سراسر آمریکا گسترش پیدا کرد. یونانیان باستان برای معالجه‌ی زخم‌ها از بلورهای مختلف استفاده می‌کردند و بعضی از آن‌ها جواهرات را به این دلیل به خود آویزان می‌کردند تا از بیماری‌ها در امان باشند.

«وکانزینا رافائیل» اولین آکادمی آموزش معالجه توسط بلورها را تاسیس کرد. او در تحقیقات خود در مورد بلورها به این نتیجه رسید که بلورها می‌توانند یکی از ابزارهای معالجه محسوب شوند و به همراه معالجات دیگر مورد استفاده قرار بگیرند و به تنهایی بلورها قدرت درمانگری بدن را تحریک می‌کنند. امروزه هم از بلورها به عنوان وسیله‌ای شفابخش استفاده می‌شود.

قدیمی‌ترین گزارش‌ها در مورد خواص درمانی گوهرها به هزاره‌ی چهارم پیش از میلاد باز می‌گردد. چنین به نظر می‌رسد که کتیبه‌های سومری و متون علوم ودایی مربوط به هند باستان، کهن‌ترین آثار بر جای مانده از این دانش قدیمی هستند.

در طب سنتی هند (آیورادا)، دستورات دقیقی در مورد تهیه‌ی پودر، خمیر و الگریز از سنگ‌های شفا‌بخش وجود دارد.

در چین باستان نیز درمانگران از خواص ارتعاشی سنگ‌ها آگاه بوده‌اند. امروزه نیز کشور چین یکی از بزرگ‌ترین عرضه کنندگان گوهرها و سنگ‌های شفابخش در سراسر دنیاست.

ارسطو فیلسوف مشهور یونانی نیز از قدرت ویژه و منحصر به فرد سنگ‌های شفابخش و سنگ درمانی صحبت کرده است.

رومیان نیز تحت تاثیر آموزه‌های یونان و سایر تمدن‌های باستانی، همواره سنگ‌های صیقل داده شده را برای رفع بیماری و بدشانسی با خود حمل کرده و در جنگ‌ها در زره، سپر و شمشیر خود از آن‌ها استفاده می‌کردند.

در دین مبارک اسلام نیز استفاده از انگشتر با نگین عقیق، فیروزه و سنگ خورشید به مومنین توصیه شده و با استناد به کتب دینی، ائمه‌ی اطهار(ع) غالبا نگین انگشتری بر دست داشته‌اند.

دانشمندان ایرانی در دوره‌ی پس از اسلام نیز توجه و عنایت ویژه‌ای به گوهرها و سنگ‌های شفا‌بخش داشته‌اند. ابن سینا، حکیم عالی‌قدر پارسی در درمان تمایل به خودکشی از «سیترین» استفاده می‌کرده است.

شاید به جرات بتوان گفت پر ارزش‌ترین و مهم‌ترین کتب گوهرشناسی ایران کتاب «الجماهر فی الجواهر» تالیف ابوریحان بیرونی به زبان عربی و رساله‌ی «تنسوخنامه ایلخانی» معروف به رساله‌ی جوهریه تالیف خواجه نصیر الدین طوسی به زبان فارسی است. تنسوخنامه ایلخانی که در عهد پادشاهی هلاکوخان و به امر او توسط خواجه نصیرالدین طوسی به رشته‌ی تحریر در آمده است، شامل منافع و خواص و صفات گوهرها و سنگ‌های بیش بهاست. ( سنگ درمانی )

اساس بلور و جواهر درمانی

‏بلورها و جواهرات به دلیل قابلیت حفظ سلامت و شفابخشی که دارند، بسیار باارزش هستند زیرا می‌توان به عنوان وسایلی محافظ و بالا برنده‌ی حوزه‌ی انرژی بدن از آن‌ها استفاده کرد.

علم و فنون پر رمز و راز برای بلورها به دلیل دارا بودن قابلیت تقویت، تمرکز، انتقال و ذخیره‌ی انرژی، ارزشی یکسان قایل است، زیرا انرژی‌های نامحسوس را تقویت و خالص می‌کنند و برای پاک کردن و بالا بردن حوزه‌ی انرژی مشخصی استفاده می‌شود.‌

‏بلورها یا سنگ‌ها مانند فلزات حاوی ارتعاشات انرژی با خواص شفابخشی هستند. سنگ‌های جواهری از طریق ارتعاشات منفی و مثبت‌شان همان‌گونه که انرژی می دهند، انرژی می‌گیرند و قادرند مراکز انرژی را در بدن فعال کنند.

‏بلورها به گونه‌ای برای ارتباطات و افزایش توان ارتعاشات التیام‌بخش مورد استفاده قرار می‌گیرند. وقتی انرژی از بلور عبور می‌کند، تقویت می‌شود و به سوی بخشی از بدن می‌رود که بیشتر از هر جا به تعادل دوباره احتیاج دارد.

روش انجام دادن بلور درمانی

‏درمانگر ممکن است بلور کواترز را در دست بگیرد یا بلورها و سنگ‌های جواهر را دور گردن یا روی بدن فرد بگذارد. این کار حوزه‌ی انرژی قوی و موثری تولید می‌کند که باعث ارتعاش انرژی نامحسوس فرد در بسامدهایی دقیق و حساس‌تر می‌شود و انرژی‌های منفی و راکد را از سر راه بر می‌دارد. ‌بلورهای کوارتز برای ایجاد تعادل دوباره و پاکسازی چاکری‌های مسدود، مفید است. درمانگر بلور یا سنگ جواهر مناسب را روی چاکری قرار می‌دهد و انرژی را از آن عبور می‌دهد.

‏درما‌نگر می‌تواند بلور را با نمونه‌ای از انرژی (یا موج فکری) شارژ کند و آن را به بیمار داده تا آن را نگه دارد. حتی در غیاب درمانگر نیز بلور انرژی شفابخشی خود را تخلیه می‌کند.

راه دیگر این است که درمانگر بلور را در دست بگیرد و با تجسم انرژی را به سوی بیمار بفرستد. بلورها امواج فکری شفابخش درمانگر را تقویت می‌کنند و برای بیمار انتشار می‌دهند.

بلوری که برای شفابخشی استفاده می‌شود باید از انرژی‌های ارتعاشی قبلی پاک شود و بیشتر بلورها باید تمیز شوند تا قدرت آن‌ها حفظ شود.

اثر درمانی سنگ‌های گران قیمت

یاقوت کبود

درمان آرتروز، التهاب سینوس‌هاى فکى، پیری زودرس، تقویت کبد، ریزش مو، زونا، زخم معده، دمل وکورک، درد اعصاب، ذات الریه، خارش پوست، خون دماغ، حفظ بینایى، جلوگیرى از پیرى زود‌رس پوست، سیاتیک، سر درد، سرگیجه، فشار خون بالا، گرفتگی عضلات، عفونت، عادت ماهانه‌ی دردناک، عرق، مو(ریزش)، مشکلات خواب و لکنت زبان است.

کهربا

درمان آرتروز، التهاب مفاصل، آسم، آفت، آلرژى‌ها، اگزما، اختلالات ستون مهره‌ها، انحرافات ستون مهره‌ها، آنژین، التهاب تاندون‌ها، آبسه، التهابات ریشه‌ی دندان، برونشیت(کلی و مزمن)، پاهای ورم کرده، تب یونجه، تورم پاها، تبخال، تصلب شرایین، تقویت عضلات، تقویت رباط‌ها، تحریک رشد، رماتیسم، ریه‌ها، زونا، درمان التهاب سینوس پیشانى، درمان زخم‌ها، دمل وکورک، دندان‌های شیری، درد صورت، خارش پوست، سیاتیک، سیاه سرفه و ستون فقرات (انحراف) است.

فیروزه

درمان التهاب سینوس‌هاى فکى، التهابات گلو، لوزه‌ها، بیماری‌هاى کلیه، پشت (مشکلات مربوط به مهره‌ها)، تقویت عضلات، ریه‌ها (بیماری‌ها)، زکام، زگیل، دفع سنگ کلیه و مثانه، ذات الریه، سرما خوردگى، سرخک، سنگ کلیه، مثانه، عفونت، عضلات (کوفتگی)، مجراهای تنفسی، لکنت زبان و افسردگى است.

یاقوت

درمان احساس ضعف و ناتوانى، اختلال گردش خون، افزایش انرژى جسمانی، اختلالات ضربان قلب، اختلالات گردش خون، برونشیت (کلی)، بیماری‌های کودکان، تقویت عضلات، تقویت عروق خون‌رسان قلب، راشیتیسم، درد قلب، جنون (دیوانگی)، سیستم ایمنی بدن (جهت تقویت)، فلج اطفال، فلج نیمه بدن، فشار خون پایین، کاهش کلسترول، کم خونى، گردش خون (تنظیم)، عفونت (کلی)، لرزها، نرمى استخوان، اضطراب درونى، تمرکز فکر، رفع حسادت و زوال روحى است.

عقیق سرخ

درمان التهاب روده و معده، التهاب مغز، بیماری‌هاى روده‌ی کوچک، بیماری‌هاى کلیه، پروستات، تب یونجه، تخمدان‌ها (تومورها و التهاب)، تقویت کبد، ترک سیگار، درد سیاهرگ‌ها، دفع سنگ کلیه و مثانه، درمان زخم‌ها، دردهای زنانگی، دردهای زیرشکم، خواب گردى، خون داخل ادرار، خون (مسمومیت)، خون دماغ، حملات تب، سیاتیک، سر درد، سیاهرگ‌ها (درد)، قولون (ورم )، کاهش کلسترول، کمبود کلسیم، کبد (درد و التهاب)، کیست، عادت ماهانه دردناک، صرع، مسمومیت، مسمومیت سخت از بوی سیگار، مجرای ادراری، مخملک، ناشنوایى، یبوست و دلواپسى مفرط است.

زمرد

درمان اسهال خونی، آب مروارید، آروغ و ترش کردن، بیماری‌های کودکان، پیری زودرس، روده (انسداد)، زخم اثنی عشر، دهان (التهاب مخاط دهان)، دیابت، دیسک مهرها، چشم (تقویت، ورم، کبودی و عفونت)، ستون فقرات (اشکالات رباط‌ها)، سرخک، سیستم ایمنی بدن (جهت تقویت)، شیزوفرنی، قولنج، گرفتگی عضلات، گرم شدن و غده‌ی تیرویید (افزایش ترشح تیرویید) است. ( سنگ درمانی )

نیک و نو

آشنایی با سنگ درمانی
به این مطلب امتیاز بدید!
نوشته شده توسط همکار گیاه یاب در تاریخ ۵ تیر ۱۳۹۵ با موضوع طب سنتی ایران
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )

*

code

آشپزی سالم

شیر زردچوبه
دستورالعمل‌های فراوانی برای تهیۀ نوشیدنی با زردچوبه وجود دارد که یکی از آنها شیر زردچوبه است. این نوشیدنی سرشار از خاصیت بوده و می‌تواند گزینه‌ای عالی برای یک رژیم غذایی سالم باشد. با گیاه یاب همراه باشید. ۱۵ دقیقه‌ای آماده می‌شود ...
ادامه مطلب

از دل طبیعت

روغن خردل
روغن خردل از آن دسته روغن هایی می باشد که سرشار از انواع ویتامین های مفید و پروتئین می باشد، از روغن خردل در فصل زمستان به دلیل خشک بودن هوا استفاده های بیشتری می شود و به عنوان یک مرطوب کننده ی طبیعی می توان دست و صورت را با این روغن شستشو داد تا لکه های خشکی پوست از بین روند تا پوست کاملا نرم و به حالت عادی خود بازگردد. در ادامه می خواهیم به اثرات مفید روغن خردل برای سلامتی بپردازیم، با گیاه یاب همراه باشید. ...
ادامه مطلب
8 لیوان آب چند لیتر است آلبالو برای دیابتی ها بلوط برای اسهال بلوط برای دیابت بلوط برای زن باردار بلوط برای معده بومادران برای تنبلی تخمدان بیماری لوپوس به انگلیسی خاصیت سوسنبر خواص آلو بخارا در بارداری خواص برگه زردآلو در بارداری خواص بومادران برای پوست خواص درمانی نارون خواص دمنوش میخک خواص زردآلو خشک شده خواص سرشیر خواص عدس برای بدنسازی خواص عدس برای کودکان خواص عرق کاکوتی خواص مخلصه خواص مرزه برای لاغری خواص میوه کنار در بارداری خواص میوه کیالک خواص گزنه دانه کاج خوراکی درمان لوپوس با طب سنتی درمان کبودی روغن بنفشه برای چاقی صورت روغن دارچین برای لاغری روغن دارچین برای پوست روغن فندق برای مو روغن کرچک برای یبوست زردک چیست شربت سوسنبر شیرین بیان در بارداری طبیعت نارون کوهی طریقه مصرف پنج انگشت عرق کیالک برای روماتیسم عکس کلم کیل فواید بومادران فواید سرشیر فواید گیاه سوسنبر قیسی در بارداری مضرات بیکن مضرات ترب مضرات سرشیر مضرات عرق بهارنارنج مضرات نارون کوهی مضرات وانیل مضرات پنج انگشت مضرات گل همیشه بهار میوه های دارای سدیم و پتاسیم بالا نارنگی برای سرماخوردگی کامبوجا و لاغری کاهو برای معده کرفس کوهی در بارداری کرنبری در ایران کرن بری چیست کلم کیل چیست گیاه کرنبری چیست
اگر چه در نگارش مطالب این سایت از منابع معتبر علمی بهره برده شده است، اما مطالب آن کلی بوده و جایگزین توصیه های پزشکتان نمی باشد.
کلیه حقوق متعلق به پایگاه طب سنتی و سلامت گیاه یاب است.